Skontaktuj się z nami
Nasi Partnerzy
Inne serwisy
Adam Bielecki, jeden z najlepszych polskich himalaistów, udzielił obszernego wywiadu blogowi jedziemydalej.com. W rozmowie z Dominikiem Szczepańskim poruszył tematy m.in. bohaterskiej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, kontrowersji związanych z atakiem Nepalczyków na K2 czy twierdzeń Denisa Urubki, że polskie zdobycie szczytu Broad Peak nie powinno liczyć się jako zimowe.
Najmniejszy z lodowców Austriackiego Tyrolu, Kaurnetal, to ulubione miejsce treningów Ester Ledeckiej. Czeszka została pierwszą olimpijką w historii, która wygrała na jednych igrzyskach złoto w snowboardzie i na nartach. I ta kombinacja idealnie pasuje do Kaunertal, miejsca które świetnie znają snowboardziści, narciarze wykorzystują do treningów, a swoją kameralnością zapewnia ciszę i spokój.
Za tydzień Adam Sułowski z Warszawy wystartuje w mistrzostwach świata na dystansie podwójnego Ironmana: 7,6 km pływania, 360 km na rowerze i 84 km biegu. Zawody zostaną rozegrane w Poniewieżu na Litwie. - Nigdy wcześniej tak ciężko nie trenowałem- zapowiada "Strąk Man".
Tylko 350 szczęśliwców, znalazło się na liście startowej czwartej edycji Flexistav Biegu Granią Tatr, który odbędzie się 17 sierpnia 2019 w Tatrach. W tym roku o każde miejsce ubiegało się aż 3 chętnych - po raz pierwszy przekroczyliśmy liczbę 900 zgłoszeń. Cieszy fakt, że jest tak wielu sportowców chętnych do startu w tak trudnych i wymagających zawodach. Na starcie zobaczymy m.in. zwycięzcę pierwszej edycji Przemka Sobczyka, najbardziej utytułowaną polską biegaczkę ultra - Magdę Łączak a także innych czołowych zawodników zawodów serii Skyrunning - bieg będzie ponownie Mistrzostwami Polski na dystansie ultra. Wzorem lat ubiegłych, aby móc wystartować w Biegu Granią, należało zebrać punkty kwalifikacyjne 12 punktów ITRA.<br>
Arkadiusz Milik w ataku i Piotr Zieliński na lewej pomocy, jak w Napoli - to mogą być najważniejsze wybory Jerzego Brzęczka na czwartkowy mecz z Austrią w eliminacjach mistrzostw Europy.
W dniu 15 marca br. odbył się ostatni etap Runmageddonu Sahara tzw. Bieg Przyjaźni. Był on dobrą okazją, by po trzech dniach zmagań, po prostu przebiec się podziwiając widoki jeziora Lalla Takerkoust i szczytów gór. Tego dnia wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni medalami i dyplomami ukończenia ekstremalnego wyzwania i czuli rozpierającą ich dumę, bo niezależnie od wyników wszyscy byli zwycięzcami, pokonali swoje słabości, upał, wymagającą pustynie i góry.
Lejący się z nieba żar i strome podbiegi z tym musieli poradzić sobie uczestnicy. Runmageddonu Sahara. Zmęczeni, ale zadowoleni zakończyli trzeci etap ekstremanego biegu.
Przepiękne widoki kontra uciążliwe piaski. Trudny fizycznie etap Runmageddonu Sahara rozegrał się w środę 13 marca br. na terenie piaszczystych saharyjskich wydm w Maroku.
We wtorek 12 marca oficjalnie rozpoczął się Runmageddon Sahara, na jego starcie stanęło ponad 80 uczestników. Odcinki biegowe pierwszego dnia wyniosły 21 lub 33 kilometry. Pierwsze z nich prowadziły po piasku, a kolejne już tylko po coraz bardziej kamienistym te-renie.
Paweł Dunaj opuścił we wtorek bazę pod K2. Polak podjął decyzję o powrocie do kraju. Ma odmrożoną twarz i palce u rąk - informuje Michał Rodak, dziennikarz portalu RMF24.pl.
Od niedzieli nie ma kontaktu z Daniele Nardim i Tomem Ballardem wspinającymi się na Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Himalaiści chcieli wytyczyć nową drogę na szczyt, przez Żebro Mummery'ego. Uznaje się ich za zaginionych.
Nanga Parbat znów daje o sobie znać. Na szczycie, gdzie w ubiegłym roku zginął Tomasz Mackiewicz, potrzebna będzie akcja ratunkowa. Pomocy potrzebują bowiem Daniele Nardi i Tom Ballard, którzy kilka dni temu wyruszyli w kierunku szczytu ośmiotysięcznika.
- Powinniśmy dostać granty z ministerstwa sportu, bo ściągamy ludzi z kanapy - śmieje się Jarosław Bieniecki, twórca Runmageddonu. Ekstremalne bieganie przez przeszkody organizuje nie tylko w Polsce. W marcu na chętnych ponownie czeka Sahara, w wrześniu Gruzja. Na Kaukaz wybiera się m.in mistrz olimpijski Robert Korzeniowski, któremu mordercza wyprawa ma pomóc... w rehabilitacji po wypadku.
Za nami pierwsza z dwóch części dziesiątej edycji wintercampu, imprezy zorganizowanej przez górskich pasjonatów, ekipę Polish Outdoor Group. Uczestnicy dowiedzieli się, jak bezpiecznie poruszać się po górach. W Gorcach zameldowali się wybitni sportowcy, m.in. Piotr Pustelnik, Janusz Gołąb i Piotr Hercog.
Yared Shegumo, polski lekkoatleta etiopskiego pochodzenia, rehabilituje się po ciężkiej kontuzji kręgosłupa i ledwo wiąże koniec z końcem. - Nie wiem, co będzie jutro. Jest bardzo ciężko, ale najważniejsze, że wstałem z wózka. Długo nie chciałem żalić się w mediach, ale doszedłem do ściany - mówi.
14 dni, 20 godzin, 2 minuty i 26 sekund - tyle Pawłowi Żukowi zajęło przebiegnięcie 1000 mil w greckim 14. Ultramarathon Festival .
- W wieku 29 lat przeżyłem zawał serca. Ważyłem 103 kg, paliłem papierosy, piłem alkohol, do tego ciągły stres, nie odczuwałem radości z życia. Byłem jednym z wielu "normalnych" facetów z wystającym brzuchem. Po wejściu na trzecie piętro dyszałem niczym lokomotywa. Gdy zacząłem biegać, wszystko się zmieniło - opowiada Paweł Żuk, który walczy o zwycięstwo na trasie morderczego ultramaratonu.
Mołdawianin Dimitrij Wołoszyn przebiegł 50 km w Ojmiakonie w północno-wschodniej Rosji. Temperatura wynosiła poniżej minus 60 stopni Celsjusza. - Nigdy więcej. Dobrze, że mam to za sobą. Coś strasznego! - opowiadał na mecie dygocząc zimna.
Kocham kontakt z naturą. Z tą dziką, niedotkniętą przez człowieka. Gdy biegnę w tych ekstremalnych maratonach, to czuję coś wyjątkowego. To dla mnie najlepszy relaks i ładowanie baterii. Oprócz tego oczywiście walczę o zwycięstwo - opowiada Piotr Suchenia z Gdyni, zwycięzca tegorocznej edycji Antarctic Ice Marathon.
Denis Urubko, Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala zostali wyróżnieni przez American Alpine Club, czyli najważniejszą organizację alpinistyczną w USA, za akcję ratunkową pod Nanga Parbat.
Marek Musiał, rocznik 1948. Naprawia stare fortepiany i startuje w triathlonach. Ukończył już 11 pełnych Ironmanów, czyli ekstremalnych wyścigów łączących trzy dystanse: 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42 km biegania. - Przede mną jeszcze co najmniej 15 lat startów! - opowiada.
166 godzin 15 minut i 4 sekundy, czyli prawie tydzień. Dokładnie tydzień bez godziny, 44 minut i 56 sekund. Tyle Arturowi Kurkowi i jego ekipie zajęło ukończenie najtrudniejszego rajdu przygodowego na świecie.
Paweł Dunaj weźmie udział w wyprawie, której celem będzie zdobycie na K2. Polak będzie członkiem zespołu Alexa Txikona. Bask chce, aby jednym z jego partnerów został także Marek Klonowski. "Mam nadzieję, że znajdzie pieniądze i da radę do nas dołączyć" - przyznał Txikon w rozmowie z portalem rmf24.pl.
- Najbardziej obawialiśmy się orek i lampartów morskich. Te drugie potrafią rozpędzić się do 40 km/h. Przy takim ataku człowiek jest bez szans, nie zdąży wskoczyć na statek - opowiada Leszek Naziemiec, który przepłynął kilometr na Antarktydzie.
- Wyjeżdżamy na Atakamę, najbardziej suchą pustynię na świecie, będącą zarazem skupiskiem najwyższych wulkanów, m.in. Ojos del Salado (6893 m n.p.m.), który jest celem wyprawy - mówi w rozmowie ze Sport.pl Karol Hennig - kierownik i pomysłodawca wyprawy.
Łukasz Sagan (Salco-Garmin Team) zajął pierwsze miejsce w 4. edycji Authentic Phidippides Run. Trasę Ateny-Sparta-Ateny, czyli 490 kilometrów pokonał w 75 godzin, 36 minuty i 57 sekund! - Najgorszy kryzys przeżyłem na 192. km. Trząsłem się z zimna. Dobrze, że zębów nie straciłem. Ale było warto. Satysfakcja na mecie była niesamowita - opowiada Sagan.
Kiedyś żył podobnie jak większość kierowców. Na postoju: browar, chipsy, parówki. Teraz wybiera płatki owsiane z nasionami chia, błonnikiem witalnym, siemieniem lnianym i bananem. Kanapki, batony energetyczne wrzuca do plecaka, napełnia bukłak wodą, przeskakuje przez siatkę na parkingu i biegnie 30 km. Poznajcie Pawła Rutynę, 42-letniego kierowcę ciężarówki i maratończyka.
Ratownikiem TOPR-u może zostać każdy pełnoletni i aktywny górsko człowiek. Aktywny górsko nie znaczy "drepczący po szlakach". Kandydat na kandydata na ratownika TOPR-u (tak zwany adept) musi umieć się wspinać, bardzo dobrze jeździć na nartach i znać topografię Tatr. Kandydat musi też znaleźć dwóch członków TOPR-u, którzy będą członkami wprowadzającymi, wesprą go w dążeniu do celu i poręczą za niego przed kolegami.
W ciągu 58 dni pokonał 1785 km. Wszystko, co potrzebne, ciągnął za sobą na specjalnie przygotowanym do wyprawy wózku, który momentami ważył ponad 200 kg. Mateusz Waligóra jest pierwszym człowiekiem, który samotnie przeszedł największą pustynię Azji.
Polska kobieca wyprawa na Manaslu (8156 m) w składzie Monika Witkowska i Joanna Kozanecka zakończyła się sukcesem. Polki przeprowadziły w piątek skuteczny atak szczytowy.
Aleksandra Rudzińska zdobyła złoty medal mistrzostw świata we wspinaczce sportowej na czas. W finale pokonała drugą Polkę - Annę Brożek. Czwarte miejsce zajęła Aleksandra Kałucka.
Krzysztof Starnawski, ratownik TOPR i płetwonurek ekstremalny, pobił rekord świata w nurkowaniu z obiegiem zamkniętym - podał RMF.
- Zdjęcie zostało zrobione w czerwcu i pokazuje, że część z pozostawionych worków została zniszczona, a śmieci rozrzucone. Nie wiemy, czy to za sprawą zwierząt, czy też ludzi. Ważne jest to, że wszystkie śmieci zostały w lipcu zniesione, a teren uprzątnięty - wyjaśnia Bielecki.
Rok temu Robert Karaś pobił rekord świata w podwójnym Ironmanie. Teraz dokonał czegoś jeszcze bardziej nieprawdopodobnego i otarł się o wyżyny ludzkich możliwości. Ma 29 lat, prowadzi szkółkę triathlonu, w której jest trenerem, a wcześniej był strażakiem. Znajomi mówią o nim: "tytan pracy".
Aleksander Doba, podróżnik, który trzykrotnie przepłynął kajakiem Atlantyk, jest bohaterem artykułu niedzielnego wydania "New York Times Magazine".
Nigdy wcześniej tak ciężko nie trenowałem, jak przed tą wyprawą. Śniłem o tym wierzchołku, wizualizowałem sobie moment, kiedy go zdobywamy. Byłem pewien, że damy radę. Zebrano "Dream Team", ale później coś zgasło - opowiada o wyprawie na K2 Denis Urubko.
Denis Urubko po kilkudniowym trekkingu z bazy pod K2 i wylądowaniu w Islamabadzie udzielił kontrowersyjnego wywiadu portalowi desnivel.com. - Prognozy wcale nie były fatalne. Może Polakom nie zależało, żeby zdobyć szczyt? - mówi himalaista.
- Jesteeeem na szczycie K2! Huraaaa! Ale było k... ciężko! Zaraz się popłaczę. Nie wiem czy ze szczęścia, czy ze zmęczenia - krzyczał do kamery niezwykle wyczerpany, ale szczęśliwy Adam Bielecki, który 31 lipca zdobył szczyt K2. Czy razem z uczestnikami zimowej wyprawy zdoła powtórzyć ten wyczyn również w marcu?
- Zawsze myślałem, że napisanie książki to jakaś niesamowita misja. Sądziłem, że książkę będę pisał będąc starszym panem przy kominku z fajką - mówi himalaista Adam Bielecki po premierze książki "Spod zamarzniętych powiek". Książki o historii najbardziej obecnie znanego polskiego wspinacza, pierwszego zimowego zdobywcy Gasherbruma I i Broad Peaku.
Drugich takich zawodów nie ma nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W czasie Honor Winter Sports Festival 2017 powered by Huawei na jednej śnieżnej konstrukcji rozgrywana jest konkurencja Big Air na nartach, snowboardach i rowerach.
Wszystkich kochających góry oraz sport zapraszamy 3-5 lutego do serca Podhala - do Szaflar na pierwszą edycję zawodów na orientację ICE Adventure Race.
Realna ocena własnych możliwości oraz dopasowanie planów do panujących i prognozowanych warunków, to podstawa bezpiecznej i odpowiedzialnej turystyki zimowej. Właśnie dlatego każdy, kto planuje wyprawy w góry, powinien odbyć odpowiednie szkolenie pod okiem doświadczonych nauczycieli - przewodników i ratowników górskich.
Alex Txikon, Muhammad Ali, John Porter - to tylko trójka gości tegorocznego Przeglądu Filmów Górskich, który odbędzie się w Warszawie w Kinie Luna w dniach 9-11 grudnia.
• Krzysztof Starnawski nominowany do nagrody Adventurer of The Year<br>• Konkurs organizowany jest przez amerykańską edycję National Geographic<br>• Głosy na Polaka można oddawać codziennie (raz dziennie) do 16 grudnia
Pojęcie i definicja współczesnej męskości we współczesnym świecie są sprawą tak budzącą emocje, jak i pokazującą, jak wiele wymagań i oczekiwań dzisiejsze realia stawiają przed mężczyznami.
Multikino wspólnie z firmą 9th Plan i Woodpecker MP zapraszają na pokazy nowej superprodukcji kajakarskiej pt. ?Chasing Niagara?. Polska premiera odbędzie się w poniedziałek 24 października o g. 20:00 w 15 kinach sieci Multikino. Daj się ponieść przygodzie i nie przegap jedynej okazji by zobaczyć ten zapierający dech w piersiach dokument!
Zespół badawczy prowadzony przez Krzysztofa Starnawskiego odkrył w Czechach najgłębszą podwodną jaskinię świata. To wielki sukces polskiego nurka i wynalazcy, który od 1997 roku nurkował w jaskini Hranicka Propast i wierzył, że znajdzie najgłębszą studnię świata.
W dniach 22-23 października 2016 roku na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie oprócz prezentacji zimowej, turystycznej Europy będzie można zobaczyć najnowszy sprzęt narciarski i snowboardowy, a nawet spróbować sportów zimowych.
Ryk tysiąca silników, ambitni zawodnicy, trasa w spektakularnym terenie i tłumy fanów. Taka była 3. edycja Red Bull 111 Megawatt. Spośród 500 zawodników zakwalifikowanych do niedzielnego finału tylko 18 udało się dojechać na metę. Zwyciężył Jonny Walker, Tadeusz Błażusiak zajął piąte miejsce.