Sport.pl

Zasady górskiego bezpieczeństwa [DEKALOG ZIMOWEGO TURYSTY]

We współpracy z Biurem Przewodników Wysokogórskich i TOPR stworzyliśmy dziesięć przykazań zimowego turysty.

1. Przed wyjazdem zadbaj o odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Rozsądnie zaplanuj wyjazd. Jeśli to twój pierwszy raz w górach zimą, to nie idź od razu na Rysy, tylko dlatego, że są najwyższe.

2. Kilka dni przed wyjazdem sprawdź warunki w interesującym cię regionie. Zapytaj o nie  ludzi będących codziennie w górach (np. Biuro Przewodników Wysokogórskich tel. 882 039 303). Sprawdź pogodę (np. www.meteo.pl) i stopień zagrożenia lawinowego (www.topr.pl).

3. Zadbaj o rezerwację w schronisku - nie zawsze musi być dla ciebie miejsce.

4. Skompletuj odpowiedni sprzęt i wyposażenie, które będziesz miał zawsze przy sobie w plecaku: mapę rejonu, latarkę czołową, apteczkę, kompas, płachtę ratunkową NRC, bieliznę oddychającą, komplet ocieplający typu polar, komplet przeciwwiatrowy Gore Tex.

5. Zaopatrz się i naucz się używać ''lawinowego ABC'' - detektora lawinowego, łopatki i sondy. Kiedy przysypie cię lawina, to największe szanse na przeżycie masz przez 12 minut, około 90 proc. To ważne, żeby cała twoja grupa potrafiła reagować w takim wypadku, bo TOPR przyleci najszybciej po 20 minutach, jeśli pogoda pozwoli na start śmigłowca.

6. Dzień przed wyjściem sprawdź ponownie pogodę, zostaw informację o planie wycieczki z godziną planowanego powrotu w schronisku, wpisz numer telefonu alarmowego TOPR (601 100 300).

7. Wyruszaj w góry w towarzystwie ludzi wcześniej poznanych i sprawdzonych pod względem umiejętności i odpowiedzialności.

8. Podczas wyjścia zachowaj odstępy - na podejściu to minimalnie 10-15 metrów, na zejściu, zjeździe więcej. Ponad 90 proc. wypadków w Tatrach, to niewielkie lawiny typu deska śnieżna o wymiarach 50 na 100 metrów. Ciężar osób, którzy wchodzą w taką strefę powoduje, że zaczynają się zsuwać się z masami nawianego, źle związanego z podłożem śniegu. W stromym terenie, zwłaszcza ponad granicą lasu, miej zawsze do dyspozycji raki i czekan.

9. Pamiętaj, że zimą znakowane szlaki turystyczne praktycznie nie istnieją. Dla własnego bezpieczeństwa musisz potrafić decydować o przebiegu swojej trasy. Podczas całej wycieczki nawiguj uważnie przy pomocy mapy (najlepiej 1:25 000), kompasu i wysokościomierza. Nawigowanie dopiero w trakcie załamania pogody może być już zbyt trudne.

10. Jeżeli pomimo to zabrniesz w trudności przekraczające twoje kompetencje, poproś służby ratunkowe o pomoc i cierpliwie czekaj na ich przybycie.

Komentarze (3)
Zasady górskiego bezpieczeństwa [DEKALOG ZIMOWEGO TURYSTY]
Zaloguj się
 • dorian_1

  Oceniono 12 razy 6

  11. Jeśli nie znałeś któregoś z poprzednich punktów i nie masz doświadczonego, sprawdzonego i dobrze Ci znanego partnera - ODPUŚĆ SOBIE. Akcje TOPRu kosztują a i szkoda narażać zdrowie i życie ratowników dla takich bezmózgowców.

 • oppserwatorr

  Oceniono 5 razy 1

  Wersja popularniejsza nad Wisłą.
  11) Jeśli wychodzisz w góry zimą ( obowiązkowo nie wcześniej niż w południe) nie zapomnij napie...lić się w trupa dzień wcześniej w schronisku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX