20. Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych

31 maja 2014 r. w Wojcieszowie odbyły się 20. Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych ?Złoty Karabinek?. Zwyciężyli - Izabela Włosek ze Speleoklubu Dąbrowa Górnicza i Michał Macioszczyk z Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego.

Jubileuszowe zawody odbyły się w nieczynnym kamieniołomie „Gruszka” w Wojcieszowie (Góry Kaczawskie, 25 km od Jeleniej Góry).

Zawodnicy mieli do pokonania podzieloną na trzy etapy trasę, w tym: odcinki linowe, tyrolki, kamienny meander, zjazdy, również przez podwieszoną oponę Nowością w tym roku było autoratownictwo. Ci, którzy przeszli do finału, rywalizowali ze sobą w kolejnej konkurencji - sprincie na linie. Za błędy przyznawane były punkty karne, a za przekroczenie limitu czasowego i rażące uchybienia techniczne, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu zawodników, czekała dyskwalifikacja. Ci, którzy przeszli do finału (11 mężczyzn i 6 kobiet), zmierzyli się z kolejnym zadaniem - sprintem na linie. Kobiety miały do pokonania 30 m, mężczyźni - 60 m.

Zmagania zawodników oceniali sędziowie: Wit Dokupil (sędzia główny, Speleoklub Bobry Żagań), Marcin Bugała (Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy), Paweł Ramatowski (Sekcja Taternictwa Jaskiniowego KW Kraków), Arkadiusz Brzoza (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego), Franciszek Kramek (Speleoklub Bobry Żagań), Bartosz Sierota (Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy), Marcin Oleksy (Speleoklub Bobry Żagań).

Na podium w tym roku stanęli:

KOBIETY:

I miejsce - Izabela Włosek (Speleoklub Dąbrowa Górnicza)

II miejsce - Agnieszka Włosek (Speleoklub Dąbrowa Górnicza)

III miejsce - Magdalena Rembecka (Speleoklub Dąbrowa Górnicza)

MĘŻCZYŹNI

I miejsce - Michał Macioszczyk (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego)

II miejsce - Paweł Tomaszewski (Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego)

III miejsce - Krzysztof Zabłotny (Wrocławski Klub Wysokogórski)

- Trasa była wymagająca zarówno pod względem technicznym, jak i kondycyjnym. Natomiast autoratownictwo najlepiej pokazało poziom doświadczenia zawodników - mówi Michał Macioszczyk, który już trzeci raz z rzędu został Mistrzem Polski w Technikach Jaskiniowych, a w 2010 roku zajął trzecie miejsce. W zawodach startuje od 2008 roku.

Również Izabela Włosek to utytułowana zawodniczka, w tym Mistrzyni Europy z 2011 r. Wiele razy stawała na podium zawodów w Wojcieszowie, a Mistrzynią Polski jest po raz siódmy.

Warto dodać, że tegoroczni zwycięzcy są również mocno zaangażowani w społeczną działalność na rzecz środowiska grotołazów. Iza jest prezeską Speleoklubu Dąbrowa Górnicza, Michał - szefem Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego.

W zawodach udział wzięło 11 pań i 24 panów. W kamieniołomie ruch był spory, gdyż impreza co roku przyciąga liczne grono pasjonatów sportów górskich i okolicznych mieszkańców. Mistrzostwom bowiem towarzyszy zawsze wiele dodatkowych atrakcji. Już w piątek odbył się towarzyski mecz zakończony remisem (6:6) - grotołazi/taternicy kontra miejscowa drużyna. A w sobotę, w trakcie zawodów, można było wziąć udział w warszt atach artystycznych, konkursie „Pchnięcie Kulą” (7,26 kg), Otwartych Zawodach Wspinaczkowych na sztucznej ścianie, zjechać na tyrolce. Były też stoiska ze sprzętem i literaturą górską oraz jaskiniową i gastronomia. A wieczorem, podczas ogniska integracyjnego, pokaz tańca na rurze dał Tomasz Olczak ze Speleoklubu Łódzkiego. Ten punkt programu - z nauką tanecznych figur - cieszył się dużym powodzeniem. Warto dodać, że Tomek również wziął udział w mistrzostwach i zajął 10. miejsce.

Na zawody przyjechał również nestor polskiego taternictwa - Józef Klimas, współzałożyciel Speleoklubu Częstochowa, jak również prekursor grotołażenia na ziemiach żagańskich. Przeprowadził się z Częstochowy do Żagania i w 1961 r. utworzył tu, przy Technikum Włókienniczym, harcerską drużynę grotołazów, która później przekształciła się w Speleoklub „Bobry”. Obecnie jest członkiem honorowym żagańskiego klubu i Polskiego Związku Alpinizmu. W numerze 9. „Grotołajzy”, czyli „Bobrowego” pisma ( http://bobry.com.pl/grotolajza9.htm ) został opublikowany wywiad z J. Klimasem pt. „Uczyłem jaskiń”.

A podsumowując tegoroczną imprezę, trzeba podkreślić, że to jedyne tego typu zawody grotołazów w Polsce. Ich organizatorem jest Speleoklub „Bobry” Żagań, a partnerami: Polski Związek Alpinizmu, Komisja Taternictwa Jaskiniowego PZA, Urząd Miasta Wojcieszów, Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy, Speleoklub „Gawra” Gorzów, Grupa Karkonoska GOPR, Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK Żary, Stowarzyszenie „Sobieradzik” Wojcieszów, Urząd Miasta Żagań.

Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy partnerom, patronom medialnym, osobom zaangażowanym w organizację imprezy oraz wszystkim tym, którzy byli z nami duchem i ciałem. Dziękujemy sponsorom, których w tym roku było prawie 50! Zapraszamy do galerii zdjęć na naszej stronie - speleomistrzostwa.pl

(Ren)

Zdjęcie Black Diamond Czekany Fusion Zdjęcie PETZL Raki Lynx Zdjęcie Rock Empire Friend Axel 1
Black Diamond Czekany Fusion PETZL Raki Lynx Rock Empire Friend Axel 1
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info