Sport.pl

"W koronach drzew". Marzena i Krzysztof Wystrachowie laureatami V edycji memoriału "Miej Odwagę"

Kapituła zdecydowała - w tym roku memoriał "Miej Odwagę!" zawędruje do boliwijskiej dżungli. W koronach drzew nowych gatunków zwierząt poszukają Marzena i Krzysztof Wystrachowie.

Najpierw internauci wybrali finałową dwudziestkę, potem kapituła memoriału zredukowała ją do trzech wypraw. Finaliści zaprezentowali swoje projekty (każdy miał 10 minut), a potem kapituła głosowała.

Celem Memoriału im. Piotra Morawskiego ''Miej odwagę!'' jest wsparcie finansowe i sprzętowe interesujących projektów podróżniczych, poznawczych i eksploratorskich, wspinaczkowych, narciarskich czy żeglarskich oraz promocja nieznanych, początkujących podróżników. Piotr Morawski był jednym z najlepszych polskich himalaistów ostatnich lat. Zdobył sześć ośmiotysięczników, jako pierwszy człowiek wszedł (z Simone Moro) w zimie na Sziszapangmę. Zginął w 2009 roku w szczelinie lodowcowej podczas wyprawy na Dhaulagiri.

O zwycięstwo, a w efekcie sfinansowanie wyprawy, ubiegali się w tym roku:

- „W koronach drzew” - Marzena Wystrach i Krzysztof Wystrach

-  „Kamienne siekiery, uczta z owadów i tatuaż. Wyprawa szlakiem wymiany z terenów Una do Korowajów” - Jakub Urbański, Anna Urbańska i Tomasz Madej

-  „Rodzinne zdjęcie wyspiarazy” (Piotr Kobzdej i Jan Czarlewski)

Wygrała pierwsza wyprawa, zdecydowaną większością głosów.

A oto jej opis:

Wyruszamy do boliwijskiej dżungli by wspinać się na drzewa. Abstrakcyjne? Ale możliwe! Dzięki doświadczeniu, odwadze i specjalistycznemu sprzętowi.
Będziemy wędrować tygodniami przez najmniej zbadane tereny tropikalnych lasów górskich od 3500 do 1000 m n.p.m. Nasze działania będą absolutnie nowatorskie w tym rejonie - w koronach drzew będziemy mogli fotograficznie "upolować" unikatowe zwierzęta , a może nawet odkryć nieznane gatunki.

Gratulujemy!