Dokument o polskich ratownikach w Nepalu w Discovery i TVP Info

Składająca się z 81 osób grupa polskich strażaków, była jedną z najliczniejszych, które przybyły na ratunek Nepalczykom poszkodowanym w trzęsieniu ziemi 25 kwietnia 2015 roku. Dokument o ich poświęceniu 28 maja w Discovery i na początku czerwca w TVP Info.

Polscy ratownicy  z Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej PSP - HUSAR POLAND przez kilka dni z wielkim zaangażowaniem przeszukiwali ruiny i gruzowiska w nadziei, że odnajdą żywych ludzi. Ich pracę udokumentował Rafał Stańczyk wraz z ekipą filmową TVP Info, co było punktem wyjścia do stworzenia dokumentu „Polscy ratownicy w Nepalu”.

Ciężka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza PSP - HUSAR POLAND jest jedną z kilkunastu na świecie, które dysponują odpowiednim sprzętem ratunkowym oraz psami szkolonymi do poszukiwania ludzi. Strażacy z Polski biorą udział w misjach, ratując ludzi i wspomagając poszkodowanych w wyniku kataklizmów, takich jak trzęsienie ziemi w Nepalu, czy tsunami na Haiti.

Członkowie grupy dalecy są od przypisywania sobie tytułu bohaterów, którymi bez wątpienia są. Z unikatowego dokumentu wyprodukowanego przez Discovery Networks i Telewizję Polską dowiedzieć się będzie można, jak znoszą ciężkie warunki na miejscu tragedii, z dala od bliskich, co czują, gdy narażają własne życie oraz zobaczyć jak, przy pomocy wyszkolonych labradorów oraz specjalnego sprzętu codziennie przeszukiwali gruzowiska w nadziei, że odnajdą żywych ludzi. W dokumencie widzowie zobaczą unikatowe zdjęcia z akcji poszukiwawczej, kręcone przy użyciu zaawansowanego sprzętu filmowego.

W filmie dokumentalnym „Polscy ratownicy w Nepalu” znajdziemy także informacje eksperckie o aktywności sejsmicznej w rejonie Nepalu i potrzebie konstruowania budynków z uwzględnieniem zagrożenia trzęsieniem ziemi. Na temat mentalności Nepalczyków oraz ich stosunku do życia i śmierci wypowie się Lama buddyjski.

Dokument stworzony we współpracy z TVP nie będzie jedynym programem Discovery, poświęconym skutkom trzęsienia ziemi w Nepalu. Tydzień później, o tej samej porze widzowie Discovery Channel zobaczą również film dokumentalny ukazujący katastrofę z perspektywy międzynarodowej. „Trzęsienie ziemi w Nepalu” to 60-minutowy dokument, który przedstawi szczegółowy opis przyczyn, przebiegu i skutków zdarzenia. Zobaczymy
w nim, m.in. wypowiedzi i komentarze sejsmologów, symulacje komputerowe przebiegu katastrofy oraz relacje świadków zdarzenia.

POLSCY RATOWNICY W NEPALU

Premiera: czwartek, 28 maja 2015 r., o godz. 22.00
na Discovery Channel i w czerwcu w TVP Info

Powtórki: sobota, 30 maja, o godz. 22.00;

niedziela, 31 maja, o godz. 23.00 na Discovery Science

oraz

poniedziałek, 01 czerwca, o godz. 21.00;
wtorek, 02 czerwca, o godz. 23.00 na Discovery Channel

TRZĘSIENIE ZIEMI W NEPALU

Premiera: czwartek, 4 czerwca 2015 r., o godz. 22.00
na Discovery Channel