Polak jako pierwszy w historii zjechał na nartach z Broad Peaku [WIDEO]

25 lipca 2015 r. Andrzej Bargiel został pierwszym człowiekiem, który zjechał na nartach ze szczytu Broad Peak (8051 m.n.p.m). Atak szczytowy na ośmiotysięcznik w Karakorum trwał osiem godzin, a zjazd trzy - w tym godzina odpoczynku w obozie III.

Bargiel rozpoczął atak o godzinie 3 w nocy czasu lokalnego (00:00 polskiego) wyruszając z obozu trzeciego. Biorąc pod uwagę ciężkie warunki pogodowe oraz lawinę, która zeszła na górze kilka dni temu, zakopiańczyk skupił się na zjeździe z wierzchołka, a wejście szybkościowe odsunął na drugi plan.

Towarzyszący mu 56-letni warszawiak Dariusz Załuski, zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym dwukrotnie Mount Everestu (8848 m) i K2 (8611 m), autor wielu znanych filmów górskich, wraz z ekipą ekwadorską i hiszpańską wyruszyli z obozu trzeciego wcześniej. Trudne warunki uniemożliwiły mu jednak próbę ataku szczytowego. Załuski zakończył ją na wysokości 7400 m.

Bargiel samotnie podążał w kierunku wierzchołka, osiągając go w sobotę 25 lipca przed południem, po czym rozpoczął zjazd na nartach. Jak podkreślił, w sercu miał Macieja Berbekę i Tomasza Kowalskiego, którzy 6 marca 2013 roku pozostali na zawsze na Broad Peaku.

Hic Sunt Leones

Od rozpoczęcia autorskiego projektu Andrzeja Bargiela - Hic Sunt Leones, minęły 2 lata. Zakopiańczyk jest kilkukrotnym mistrzem Polski i czołowym zawodnikiem w skialpinizmie na świecie. W 2010 r. pobił rekord świata w biegu na Elbrus, który do tej pory nie został pobity. 2 października 2013 r. został pierwszym Polakiem, który bez odpinania nart, zjechał ze szczytu ośmiotysięcznika (środkowy wierzchołek Sziszapangmy) do jego podstawy.

W zeszłym roku ustanowił rekord świata na innym ośmiotysięczniku. Droga na szczyt  Manaslu i powrót do bazy na nartach zajęły mu 21 godzin i 14 minut.

Andrzej poprzez swój pionierski projekt Hic Sunt Leones próbuje osiągnąć swoje cele w stylu, jakiego nikt na świecie jeszcze nie próbował. Szybkie ataki szczytowe na nartach i zjazd z wierzchołka aż do podstawy góry bez użycia tlenu to z pewnością dokonania, które zapiszą się w historii światowego himalaizmu i skialpinizmu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.