Big Wall Project: spotkanie na ścianie

Wybitni wspinacze, trzy ściany, trzy rodzaje skały, jedne z najtrudniejszych dróg na świecie. To Big Wall Project, o którym opowiedzą Marcin Wszołek, Konrad Ociepka i Marek Dziedzic.

Celem wspinaczy było wejście na trzy słynne ściany górskie jednymi z najtrudniejszych dróg - "Voie Petit" na turni Grand Capucin, "Pan Aroma" na Cime Ovest i Nowe Szaty Cesarza na ścianie Fleischbank.

- Z wielu dróg prowadzących na szczyt, wybraliśmy te najtrudniejsze. Nasz wybór nawiązuje do słynnych problemów alpinistycznych, które wyznaczały nową epokę we wspinaczce górskiej. W pierwszej połowie zeszłego wieku celem było wejście na szczyt najtrudniejszymi ścianami. Dzisiaj już nie liczy się sama ściana, ale konkretna droga wyprowadzająca na szczyt. O trudności i oryginalności naszego projektu świadczy także wybór szczytów zbudowanych z innych rodzajów skały. Ten fakt wymusza na wspinaczu konieczność wykazania się wszechstronnymi umiejętnościami wspinaczkowymi - mówią uczestnicy projektu.

Trzy ściany

Big Wall Project miał na celu przejście 400 metrową "Voie Petit" na turni Grand Capucin we Francji. Jako pierwsi drogę tę wytyczyli w 1997 roku Francuzi Arnaud Petit i Stefanie Bodet, ale nie udało im się przejść drogi w całości. Dokonał tego Alexander Huber w 2005 roku. Po czterech dniach prób, The Big Wall Project poprowadził tę drogę 20 sierpnia.

Kolejny cel zespołu to 500 metrowa "Pan Aroma" na Cime Ovest w Dolomitach. Drogę tę wytyczył również Alexander Huber w 2007 roku.

Projekt zwieńczyły Nowe Szaty Cesarza na wapiennej ścianie Fleischbank w rejonie Wilder Kaiser w Alpach austriackich. Tę 250 metrową drogę wytyczył Stefan Głowacz w 1994 roku.

- Spędziliśmy 3 dni na Nowych Szatach Cesarza. Zrobiliśmy wszystkie wyciągi, oprócz dwóch najtrudniejszych (2 X 8b+). Po 1,5 miesięcznym wyjeździe forma sportowa spadła, a taka jest konieczna do pokonania najtrudniejszych wyciągów. Zapowiadane długotrwałe załamanie pogody przekonało nas do podjęcia decyzji o powrocie. Jedno jest pewne - rozpoznanie nie pójdzie na marne - relacjonował polski zespół.

Zobacz film ze wspinaczki na Grand Capucin

Uczestnicy

Marcin Wszołek - to jeden z najbardziej utytułowanych wspinaczy sportowych w Polsce. Wielokrotny Mistrz Polski we wspinaczce sportowej na trudność oraz Mistrz Polski w boulderingu. W 2001 roku zdobył Mistrzostwo świata juniorów. Marcin ma na swoim koncie także wiele trudnych dróg skalnych pokonanych w Polsce i za granicą. Przejścia te klasyfikują go jako jednego z najlepszych wspinaczy skalnych w Polsce. Ostatnio jest najbardziej znany z trudnych prowadzeń w górach.

Konrad Ociepka - od wielu lat znajduje się w ścisłej czołówce wspinaczy sportowych w Polsce. Wielokrotnie stawał na podium zawodów Pucharu Polski. Między innymi w 2009 roku wywalczył wicemistrzostwo w Pucharze Polski we wspinaczce na trudność. Oprócz startów w zawodach ma na swoim koncie prowadzenia sportowych dróg skalnych, plasujące go w czołówce wspinaczy skalnych w Polsce. Podobnie jak Marcin, z którym tworzą zespół, ostatnio jest o nim głośno z powodu prowadzenia ekstremalnych dróg w górach.

Maciek Dziedzic - poza wspinaniem, jego największą pasją jest fotografia. Wysoki poziom wspinaczkowy pozwala mu na swobodne poruszanie się nawet na najtrudniejszych górskich ścianach. Razem z duetem wspinaczkowym Wszołek-Ociepka tworzą wypróbowany zespół, który jest w stanie dostarczyć najwyższej jakości materiał medialny nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Na opowieści o trudach wspinaczki na jednych z najbardziej wymagających ścian w Europie zapraszamy 18 listopada o godz. do Centrum Sportu "Skarpa" w Bytomiu.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie projektu lub na Facebooku.

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.