VII Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Co się wydarzyło na wyspie Pam, czyli kontrowersyjny obraz Elizy Kubarskiej, Polski Himalaizm Zimowy oczami Artura Hajzera, Darek Załuski o wyprawie na szczyt K2.  Tak zapowiada się VII Warszawski Przegląd Filmów Górskich.

Warto zwrócić uwagę na kilka pozycji o charakterze kulturowo-przyrodniczym. Do tej grupy zaliczyć można takie filmy jak: Tulku z krainy Dolpo - o tybetańskiej społeczności mieszkającej w Nepalu; Koń Everestu - o wyjątkowym koniu, który zastępuje na szlaku pod Everest narowiste jaki, a niekiedy ratuje wręcz życie chorym turystom; czy - Mongolska krew - inny film związany z rączymi rumakami.

W repertuarze znalazły się też dwa znaczące filmy drogi: Ekspedycja Wisła - dokumentujący dwie wyprawy kajakowe z biegiem Wisły Marka Kamińskiego, oraz 180 ? na południe - pełen romantyzmu obraz o wyprawie szlakiem dawnej ekspedycji na pewien trudny szczyt w Patagonii.

Miłośnicy adrenaliny także znajdą coś dla siebie. Film Pavlo Barabasza Trou de Fer pokazuje pełen dramatyzmu zjazd na linach w najtrudniejszy kanion świata na wyspie Reunion. Natomiast polską eksplorację w tym stylu przedstawi Krzysztof Mrozowski, który wraz z ekipą dokonał przejścia ostatnich dziewiczych kilometrów kanionu Colca w peruwiańskich Andach.

Dla ludzi szukających w górach czegoś więcej, aniżeli tylko emocji związanych z pokonywaniem skrajnych trudności, mamy do zaproponowania trzy filmy, w których wspinaczka jest jedynie tłem do ukazania głębszych ludzkich motywacji. W tej grupie z największym rozmachem zrealizowany jest bezsprzecznie obraz Pokonać siebie, prezentujący młodą kobietę, która zapragnęła przeistoczyć się w alpinistkę dokonującą ekstremalnych wyczynów. Ważny jest też film Świątynia marzeń, którego bohaterem jest pewien alpinistyczny dysydent w mocno sformalizowanym radzieckim alpinizmie. Do tej puli zaliczyć też można obraz Elizy Kubarskiej Co się wydarzyło na wyspie Pam, pokazywany na imprezie ponownie, a to z powodu burzy medialnej, jaka rozpętała się w ostatnich miesiącach wokół kulisów realizacji tego bezsprzecznie ciekawego filmu.

O filmowej aferze przeczytasz TUTAJ.

W gronie filmów alpinistycznych warto zwrócić uwagę na: nową produkcję Jerzego Porębskiego Kukuczka, gdzie o legendarnym polskim wspinaczu wypowiadają się takie sławy światowego himalaizmu, jak Reinhold Messner czy Kurt Diemberger; The Pinnacle - prezentujący dwa pokolenia szkockich wspinaczy, porównanie stosowanych technik i podejścia do wspinaczki; słoweński Sfinks - zrealizowany z dużym rozmachem inscenizacyjnym oraz z niebanalnym zamysłem. Z pewnością fani ekstremalnej wspinaczki nie będą czuli się rozczarowani, choć jest to obraz dziejący się w wielu warstwach. Zapewne jeden z najciekawszych filmów tej edycji przeglądu.

Warszawski Przegląd Filmów Górskich to także spotkania ze znanymi alpinistami. W tym roku o górach opowiadać będą m.in. Ola Dzik, zdobywczyni ośmiotysięcznika Gasherbrum II. O programie "Polski himalaizm zimowy 2010-2015" i wyprawie na Makalu opowie Artur Hajzer. Ryszard Pawłowski opowie o swojej długoletniej karierze alpinisty i zawodowego przewodnika wysokogórskiego. Wrażeniami z zakończonej spektakularnym sukcesem wyprawy na K2 i tajnikami filmowania gór podzieli się Darek Załuski.

Na pasjonujące filmy i opowieści z gór zapraszamy między 8 a 11 grudnia do Kinoteki!

Szczegóły na oficjalnej stronie imprezy.

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © Agora SA