Spotkania podróżników w Krakowie. Kolosy 2011 prolog

Wyprawa kajakiem przez Atlantyk, ekstremalny bieg dookoła świata, wspinaczka na najwyższe szczyty i niezwykłe barwy Madagaskaru. Tak zapowiadają się Krakowskie Spotkania Podróżników Kolosy 2011 - prolog! Impreza już 11 grudnia!

Dołącz do nas na Facebooku

Tryptyk Islandzki

Spotkania rozpoczną się prelekcją filmu Grzegorza Gontarza "Tryptyk Islandzki". Trójka Polaków: Grzegorz Gontarz, Szymon Gontarz i Piotr Zaśko przez 35 dni trawersuje Islandię. W stylu alpejskim, ze wschodu na zachód wyspy, przez lodowce, interior i bez wsparcia z zewnątrz. Podróżnicy jako pierwsi przemierzyli wyspę taką trasą, wyznaczając równocześnie dwie nowe drogi trawersujące lodowce Vatnajökull i Hofsjökull. 440,5 km pokonali pieszo, przez lodowce oraz na rowerach przez interior.

Toroła Jamał, czyli o koczowaniu w tundrze

O swojej rosyjskiej podroży opowie Magdalena Skopek, która wybrała się na daleką północ, by przekonać się, jak wygląda prawdziwe, codzienne życie w tundrze północno-zachodniego Jamału i przez dwa miesiące mieszkała, a właściwie koczowała, wspólnie z nieniecką rodziną Akatteto. Ok. 500 km na północ od położonego nad Obem Salechardu, ubrana w skóry renifera, zbierała mech na papier toaletowy i trawę na wkładki do butów. Pomagała przy chwytaniu reniferów i obcinaniu rogów, a sama robiła nici ze ścięgien. Jadła surowe mięso, spała na legowisku w czumie, przestrzeżono ją, by nie szukała mamutów. "Wsiąkła" do tego stopnia, że dostała nawet swoje nienieckie imię: Mjagnie Akatteto.

Pustelnik w Koronie Himalajów

Pustelnik w Koronie Himalajów to pokaz o wytrwałym dążeniu do zdobycia najwyższych szczytów świata Kiedy ponad cztery lata temu zdobył Broad Peak, do Korony Himalajów, czyli zdobycia wszystkich czternastu ośmiotysięczników, została mu już tylko Annapurna. Tylko. Zmagania z tą ostatnią brakującą mu do kompletu górą okazały się dla Piotra Pustelnika najtrudniejsze. Aż czterokrotnie musiał uznać jej wyższość, lecz nie odpuścił. Wiosną 2010 r., w swojej piątej próbie, w końcu osiągnął wierzchołek, stając się tym samym trzecim Polakiem i dwudziestym alpinistą na świecie, który zdobył wszystkie najwyższe szczyty Ziemi.

Bieg Dla Pokoju - 20 tys. km na własnych nogach

W rok biegiem dookoła świata, to właśnie wyzwanie jakiego podjął się Piotr Kuryło. Wystartował z Augustowa, by przez całą Europę dotrzeć do Portugalii. W Lizbonie wsiadł w samolot i wylądował w Nowym Jorku, a następnie, niczym Forrest Gump, biegnąc, przemierzył wszerz Stany Zjednoczone - od oceanu do oceanu. Z San Francisco, znów samolotem, przemieścił się do Pekinu, skąd dotarł do Władywostoku, gdzie rozpoczął ostatni etap swojego "Biegu Dla Pokoju" - przez Syberię, Kazachstan i europejską część Rosji. Po 365 dniach zamknął wielką pętlę w Augustowie.

Czerwona wyspa

Od zarania dziejów Madagaskar jest samotną wyspą na oceanie. Na wyspie jest miejsce dla baobabu, dla ravenali, dla lemura i wielu innych, których nie spotkasz nigdzie indziej. Jest też miejsce dla Malgasza, który żyje na sposób niepodobny do żadnego innego człowieka na świecie. Malgasz jest spokojny, zajada ryż i dużą część dnia duma nad swoimi przodkami, bo wie, że bez ich dobrej woli nic nie wskóra. Madagaskar jest miejscem wyjątkowym. Madagaskar nie lubi się zmieniać. Malgasz wie, że są miejsca bogatsze. Ale mimo to jest święcie przekonany, że dobrze jest, jak jest. O kolorach Madagaskaru opowie Arek Ziemba.

Kajakiem przez Atlantyk

98 dni, 23 godziny i 42 minuty. Sam. Na oceanie. W siedmiometrowym kajaku "Olo". Przed nim takiego wyczynu nie dokonał jeszcze żaden Polak. Startując pod koniec października 2010 roku z Dakaru, świetnie znany publiczności Kolosów kajakarz z Polic, przepłynął następnie 5394 km przez Atlantyk, by 2 lutego 2011 roku dotrzeć do Acarau na wybrzeżu Brazylii. Wyczerpany, tak fizycznie jak i psychicznie, miał prawo czuć się jak zwycięzca: rejs transatlantycki był jego marzeniem od dawna. W końcu udało mu się je zrealizować. O swojej wyjątkowej podróży przez ocean opowie Aleksander Doba.

Cztery pory roku na Mińsku

Z północną ścianą Piku Mińsk w paśmie Kokshaal-Too w Kirgizji dwaj polscy wspinacze, Andrzej Sokołowski i Michał Król po raz pierwszy zmagali się w roku 2009. Wtedy jednak dramatyczne okoliczności - jeden z uczestników wyprawy został uderzony w trakcie wspinaczki spadającym kawałkiem lodu - zmusiły ich do wycofania się ze ściany. Wrócili pod nią po dwóch latach, w sierpniu 2011. Przy znakomitych warunkach pogodowych udało im się dokończyć realizację ambitnego zamierzenia i poprowadzić trudną, lodowo-mikstową drogę długości 900 m na północny wierzchołek Piku Mińsk (5200 m n.p.m.). Nazwali ją "Cztery Pory Roku". O trudach wspinaczki opowie Michał Król.

Ekstremalna wyprawa przez Islandię, Magdalena Skopek w tundrze Jamału, droga Piotr Pustelnika do Korony Ziemi, Madagaskar oczami Arka Ziemby, Aleksander Doba 98 dni w kajaku i Michał Król o czterech porach roku na Mińsku. To właśnie Krakowskie Spotkania Podróżników Kolosy 2011 - prolog! Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę 11 grudnia! Spotkania poprowadzą himalaista Leszek Cichy i podróżnik Piotr Tomza.

Szczegóły na oficjalnej stronie imprezy.

Copyright © Agora SA