Bonawentura.org: festiwal podróży i przygody

Ciekawe filmy dokumentalne, prelekcje z wypraw w najodleglejsze zakątki globu, muzyczna podróż uchem po mapie i prezentacje poświęcone bezpiecznemu podróżowaniu. Tak zapowiada się Festiwal Podróży i Przygody Bonawentura.org. Impreza odbędzie się między 23 a 25 marca w Starym Sączu.

Dołącz do nas na Facebooku

Festiwal poświęcony jest podróżnikowi, miłośnikowi sportów ekstremalnych Tomkowi Bonawenturze Knapikowi, który zginął tragicznie 23 lipca 2010 podczas zjazdu ze wzniesienia na rowerze.

PRELEKCJE

Gwatemala - w poszukiwaniu detali

Trzy majestatyczne wulkany Atitlán, Tolimán i San Pedro strzegą wielkiego jak morze jeziora Majów. Atitlán, nazwa magiczna dla mieszkańców i dla przybyszów. Miejsce jakby prosto z opowieści - snów - poematów spisanych przez latynoamerykańskich powieściopisarzy. Jezioro Atitlán jest dla Majów jednym z czterech świętych jezior, które wyznaczają strony ich świata. Niebo, wulkany, ręcznie tkane stroje Indian odbijają się w tafli błękitnego i przejrzystego jeziora. O Gwatemali - jednym z najbardziej indiańskich krajów Ameryki Łacińskiej - opowie Dominika Zaręba.

Hindukusz i afgańskie zabawy z bronią

Sierpień i wrzesień 2010 roku Jakub Rybicki i Krzysztof Mularski spędzili 2 miesiące w najdalszych zakątkach Afganistanu. Celem wyprawy było zdobycie najwyższej góry kraju - Noszaka (7492m.) w 50 rocznicę pierwszego polskiego wejścia. Była to zarazem pierwsza od 34 lat polska wyprawa w tą część Hindukuszu. Następnie podróżnicy przemierzali kraj pieszo, autostopem, konno i na ośle, docierając do żyjących w górach Kirgizów, którzy nie zeszli z koni. Obserwowali demokrację w praktyce - wybory do afgańskiego parlamentu  - Wolesi Jirga. Kilka dni głodowali. Są pościgi, dramatyczne zwroty akcji, złodziejaszki, egzotyczne choroby i dużo spostrzeżeń na temat życia zwykłych Afgańczyków.

Trekking w Laponii - wszystkie odcienie zieleni

Na szlakach Gór Skandynawskich między Parkiem Narodowym Abisko a Parkiem Narodowym Padjelanta łatwo można zanurzyć się w niemal nietkniętej ludzką ręką przyrodzie i - z rzadka - spotkać podobnych poszukiwaczy czasu płynącego w zupełnie innym rytmie, niż ten, do jakiego przyzwyczaiła nas miejska dżungla. Dojmującym doświadczeniem stają się: cisza, niebo i woda. Cisza jest wszechobecna; niemal odwyka się od dźwięków mechanicznych. Niebo staje się spektaklem, którego zmienność zawstydza twórców nawet najbardziej wyrafinowanych efektów specjalnych. Woda - nie można od niej uciec. Przyroda zawsze uczy cierpliwości, pokory i wytrwałości. Nigdzie jednak ta nauka nie ma tak niepowtarzalnego smaku jak na szczycie Kebnekaise czy ledwo oznaczonym szlaku Nordkalottleden. O bezkresnych przestrzeniach tundry, idealnych do uprawiania trekkingu ekstremalnego, który niemal całkowicie wyłączy nas z codzienności opowiedzą Anna Nacher i Marek Styczyński.

Alaska - ostatni przyczółek dzikości

Gdy był po raz pierwszy na Alasce stary Meksykanin, z którym się przyjaźnił podczas pożegnania powiedział mu "Ona Cię ma". Z początku nie wiedział o co mu chodziło, ale po kilku miesiącach w Polsce już zrozumiał, musiał tam wrócić. Alaska sobie tylko znanym sposobem wołała go ku siebie. Amerykanie mawiają o niej Last Frontier. Ludzie przywykli do przestrzeni zdają się przytłoczeni jej ogromem i pięknem. Od południowych fiordów, przez wybrzeża Zatoki Bristolskiej po nieprzebyty interior z górującą nad nim Denali. Andrzej Pietyra poprzez swe alaskańskie zdjęcia przeniesie nas w jedno z ostatnich miejsc będących we władaniu dzikiej przyrody i ostatnich wolnych ludzi.

Aconcagua Richter Expedition 2011 - czyli jak Jurand z Zadyszką Kamiennego Strażnika pokonali

W styczniu 2011 r. polski zespół Richter Expedition zdobył najwyższy szczyt obu Ameryk, leżący w Andach - Aconcagua (6962 m n.p.m). Uczestnikami wyprawy byli: Piotr Pogon - od ponad 20 lat zmagający się z nowotworem, pierwszy człowiek na świecie który po resekcji płuca bez aparatu tlenowego zdobywa najwyższe szczyty (m.in. Kilimanjaro, Elbrus, Mt. Kenya ); Łukasz Żelechowski - niewidomy, dla którego był to trzeci szczyt tzw. Korony Ziemi. Wyprawa stała się świadectwem wzajemnego poświęcenia.

FILMY

"Kukuczka". Film o najlepszym z najlepszych

Film poprzez postać Jerzego Kukuczki pokazuje pasję i miłość do gór ludzi, którzy poświęcili swoje życie wspinaniu. W filmie wypowiadają się o istocie alpinizmu m.in. pierwszy zdobywca "korony Himalajów" Reinhold Messner, Kurt Diemberger - pierwszy człowiek który postawił stopę na Daulagiri i Broad Peak, meksykanin Carlos Carlioso, który wspinał się z Kukuczką, autorka książek o górach Bernadette Mc Donald, żona Jurka - Cecylia Kukuczka, jego syn Wojciech Kukuczka, Krzysztof Wielicki.

Samotnie przez Australię

Jon Muir to australijski wspinacz skałkowy, himalaista i podróżnik, prawdziwy twardziel. W 1988 roku stanął na wierzchołku Mount Everestu, a w 2002 dotarł pieszo do Bieguna Północnego. W tzw. międzyczasie stale poszukuje niekonwencjonalnych wyzwań. Film to jego autorska relacja z wyczynu, który planował przez lata. Samotnej, pieszej wyprawy w poprzek Australii, bez przerw, bez wsparcia, bez depozytów. Jon wyruszył z południowego wybrzeża, pokonał 2.500 km i po 128 dniach dotarł na przekór niedowiarkom na północny kraniec kontynentu australijskiego. W podróży towarzyszył mu jedynie mały piesek Seraphine.

180 stopni na południe

Film drogi zainspirowany spontaniczną i nieco wariacką wyprawą z 1968 r Yvona Chouinarda, twórcy kultowej marki wyprawowej Patagonia i Douga Tompkinsa, założyciela North Face, którzy postanowili dotrzeć do wulkanicznego szczyt Cerro Corcovado w Chile i zdobyć go. Tym razem obaj nestorzy są dobrymi duchami wyprawy, a jej właściwym bohaterem jest dwudziestokilkuletni współczesny hippis Jeff Johnson, alpinista, surfer, który wraz z napotkaną na Wyspie Wielkanocnej Makohe wyrusza śladami swoich idoli. Wyprawa do Corcovado szybko przeradza się w poemat dygresyjny o miłości do rzeczy zbędnych. Wymuszony postój na Wyspie Wielkanocnej jest pretekstem do spojrzenia na los i historię małych społeczności w zderzeniu z cywilizacją, a Chouinard i Tompkins pokazują jak praktycznie godzić potrzeby tejże cywilizacji z ochroną środowiska, prowadząc swój ekologiczny projekt na wielkich połaciach Patagonii.

KONCERTY

Vladimirska

Ta kanadyjsko-polska formacja splata ze sobą melodie inspirowane różnymi kręgami kulturowymi, równocześnie przywołując dźwięki minionych epok. W ich utworach pobrzmiewają bałkańskie, skoczne melodie, przeplecione ukraińskim folkiem i doprawione szczyptą klezmerskiej nuty.

Wadada-Unique Brands EtnoSchool

Perkusyjna muzyka etniczna z Afryki Zachodniej, Kuby, Jamajki, Brazylii, Gruzji, Azji, Australii, Bliskiego Wschodu. Rytm instrumentów perkusyjnych, dźwięki bębnów conga i djembe.

Szczegółowy program imprezy znajdziesz na oficjalnej stronie festiwalu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.