Sport.pl

Cztery strony świata w Gdyni. Kolosy 2011 za nami

Super Kolos dla Aleksandra Doby, Bronisław Radliński, Piotr Kuryło, Paweł Kilen  i uczestnicy wyprawy Hoher Göll 2011 uhonorowani Kolosami. Aleksandra Dzik laureatką nagrody im. Andrzeja Zawady. Nagroda specjalna dla projektu Sztafeta Afryka Nowaka. To właśnie werdykt jury  festiwalu Kolosy 2011.

Dołącz do nas na Facebooku

Aleksander Doba na wiosłach przez oceany

Najbardziej prestiżową statuetkę imprezy - Super Kolosa - z rąk Piotra Chmielińskiego odebrał Aleksander Doba, uhonorowany za całokształt osiągnięć kajakarskich. Aleksander Doba jest jednym z najlepszych polskich kajakarzy. W ubiegłym roku na wiosłach przepłynął Atlantyk, z Afryki do Ameryki Północnej. Swoją atlantycką wyprawę rozpoczął 26 października w Dakarze. Przemierzył 5,4 tys. km w skonstruowanym dla niego, niezatapialnym kajaku. 2 lutego zeszłego roku, po 99 dniach niebezpiecznej żeglugi, dotarł do Acaru w Brazylii, gdzie zakończył swoją oceaniczną podróż. W czasie wyprawy nie otrzymywał żadnej pomocy z zewnątrz. Tym samym Aleksander Doba stał się pierwszym Polakiem i czwartym człowiekiem na świecie, który dokonał tego wyczynu. Obecnie kajakarz przygotowuje się do kolejnego wyzwania. Tym razem planuje zmierzyć się z największym akwenem świata. Na wiosłach przez Pacyfik to kolejne wyzwanie, którego podejmie się Aleksander Doba.

Solanus szlakiem Polonii

W kategorii żeglarstwo Kolosem uhonorowany został Bronisław Radliński za rejs "Morskim szlakiem Polonii 2010-2011". Załoga jachtu Solanus jako pierwsza ekipa z Polski opłynęła obie Ameryki przez Przejście Północno-Zachodnie i wokół Hornu.

Biegiem dookoła świata

Za wyczyn roku nagrodzony został Piotr Kutyło, który biegiem obiegł świat dookoła. Wystartował z Augustowa, by przez całą Europę dotrzeć do Portugalii. W Lizbonie wsiadł w samolot i wylądował w Nowym Jorku, a następnie, biegnąc, przemierzył wszerz Stany Zjednoczone. Z San Francisco, znów samolotem, przemieścił się do Pekinu, skąd dotarł do Władywostoku, gdzie rozpoczął ostatni etap swojego "Biegu dla Pokoju" - przez Syberię, Kazachstan i europejską część Rosji. Po 365 dniach zamknął wielką pętlę w Augustowie. Piotr Kuryło otrzymał również nagrodę publiczności za najlepszą prezentację i nagrodę dziennikarzy.

Pięć lat przez świat

W kategorii podróże Kolosa otrzymał Paweł Kilen za pięcioletnią wyprawę przez świat różnymi środkami transportu. Glob przemierzał autostopem, jachtostopem, pieszo, rowerem, a nawet tratwą. Pokonał ponad 220 tys. kilometrów. Gdy ruszał w drogę, miał w głowie zarys planu podróży, a w kieszeni trochę banknotów. Do tego silne przekonanie, że chcieć, to móc.

W jaskini Unvollendeterschacht

Uczestnicy wyprawy Hoher Göll 2011 uhonorowani zostali Kolosem w kategorii eksploracja jaskiń. 22-osobwa ekspedycja Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego w Salzburskie Alpy Wapienne odkryła 500 m nowych korytarzy w Hochschartehöhlensystem. Nurkowie zdołali dotrzeć do syfonu w jaskini Unvollendeterschacht  na poziomie -1264 metry.

Zdobyć Noszak

Aleksandra Dzik, jedna z najlepszych polskich himalaistek młodego pokolenia została laureatką nagrody im. Andrzeja Zawady. Ola, która 22 lipca ubiegłego roku zdobyła swój pierwszy ośmiotysięcznik - Gasherbrum II (8035 m) - tym razem planuje zimą 2012/2013 zdobyć Noszak (7492 m), drugi co do wysokości szczyt Hindukuszu. To właśnie na tę wyprawę himalaistka otrzymała grant w wysokości 15 tys. zł ufundowany przez prezydenta Gdyni.

Afryka Nowaka

Nagrodę specjalną festiwalu Kolosy 2011 otrzymali uczestnicy projektu Sztafeta Afryka Nowaka. Trwająca około 799 dni wyprawa zorganizowana była dla upamiętnienia polskiego podróżnika, Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem. Podróżował rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem i pociągiem.

Wyjątkowi goście, inspirujące prelekcje z wypraw w najodleglejsze zakątki globu. Na żaglach i wiosłach, na dwóch kołkach i pieszo. Pod wodą i na górskich szczytach. Świat w obiektywie i na filmowym obrazie. Tak właśnie minęły 14. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy 2011.

Więcej informacji o festiwalu znajdziesz na oficjalnej stronie imprezy.