Sport.pl

Sport na dawnej fotografii w trójwymiarze

"Sport polski na dawnej fotografii w 3D" to nietypowa wystawa zdjęć z lat 1884 a 1924. Fotografie zaprezentowane zostaną w technice trójwymiarowej. Wernisaż odbędzie się 8 października o godzinie 18:00 w  Muzeum Sportu i Turystyki w warszawskim Centrum Olimpijskim. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 grudnia.

Zobacz wystawę i podziel się wrażeniami na Facebooku

Organizatorzy o wystawie:

Aranżacja wystawy w 3D ma na celu pokazanie historycznych zdjęć we współczesnej technice wizualizacji. Wystawa jest próbą skonfrontowania minionej epoki uchwyconej w obiektywie z nowoczesną technologią. Autorzy wystawy postawili sobie pytanie czy te dwie epoki mogą się wzajemnie przenikać, czy nowe techniki wizualizacji pomagają w poznawaniu sportu czy raczej przeszkadzają w odbiorze.

Wystawa

Zdjęcia ukazują najpopularniejsze dyscypliny sportowe końca XIX wieku i początku XX wieku takie jak: gimnastyka, kolarstwo szosowe i torowe, wioślarstwo, tenis ziemny, łyżwiarstwo, narciarstwo, szermierka, piłka nożna i lekkoatletyka, jak również działalność towarzystw sportowych. Wystawa ilustruje efekty pracy ówczesnych fotografów oddając klimat tamtych lat. Jednymi z ciekawszych zdjęć są fotografie wykonane w atelier zakładów fotograficznych, gdzie sportowcy fotografowali się wraz z służącymi im, na co dzień przyrządami i sprzętem sportowym. Te właśnie zdjęcia należą do najstarszych. Wszystkie mają charakter statyczny, są pozowane. Odzwierciedlają one zarówno ówczesny sposób fotografowania, jak i możliwości techniczne używanych aparatów fotograficznych. Wśród autorów tych zdjęć możemy obejrzeć fotografie Stanisława Bogackiego, jednego z pierwszych fotografów zajmujących się tematyką sportową.

Wraz z rozwojem sztuki fotografii, zmieniał się też charakter wykonywanych zdjęć. Co raz częściej fotografie statyczne były wypierane przez zdjęcia w ruchu. Było to związane z postępem technicznym w fotografii. Wśród autorów tych naturalnych zdjęć wyróżniał się kolarz i zawodowy fotograf - Zdzisław Marcinkowski (1881 - 1944). Innym przedstawicielem tego kierunku fotografii, którego zdjęcia prezentowane są na wystawie, był entuzjasta kolarstwa szosowego Marian Fuks, (1884 - 1935) założyciel w 1910 roku pierwszej polskiej agencji fotograficznej.

Wystawa

W związku z coraz szerszym dostępem do sprzętu fotograficznego i upowszechnieniem fotografii na początku XX wieku wielu amatorów często fotografowało zawodników, drużyny i zawody sportowe. To dzięki nim mamy dziś możliwość oglądania zdjęć z pierwszych meczów piłkarskich lwowskich drużyn: "Pogoni", "Czarnych" i "Lechii", meczów tenisowych oraz zawodów lekkoatletycznych.

Niewątpliwie olbrzymi wpływ na rozwój fotografii sportowej miało odzyskanie przez Polskę niepodległości. Lata dwudzieste ubiegłego wieku to okres bardzo szybkiego procesu upowszechniania się sportu w Polsce, to czas powstawania związków sportowych i struktur organizacyjnych ówczesnego sportu w naszym kraju. Bardzo szybko pojawiły się wówczas liczne agencje fotograficzne, a prasa bardzo chętnie zamieszczała na swoich łamach ilustrowane informacje sportowe. Sport stawał się coraz bardziej popularną dziedziną życia społecznego. Wielkim wydarzeniem w niepodległej Polsce i przełomowym w dotychczasowym życiu sportowym Polaków, był debiut na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 1924 r. Tym historycznym wystąpieniem Polska zaakcentowała swoje istnienie na mapie światowego olimpizmu. Zdjęcia z tych właśnie zawodów zamykają wystawę.

Informacje o ekspozycji można znaleźć również na oficjalnej stronie Muzeum Sportu i Turystyki.