Udana 10. edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Przez lata KFG stał się największym i zarazem jednym z najbardziej lubianych festiwali górskich w Polsce - tegoroczna impreza jest jubileuszową, 10. edycją wydarzenia.

- Kiedy przed dekadą wpadliśmy na pomysł organizacji sportowo-kulturalnego wydarzenia adresowanego dla środowiska ludzi gór nie spodziewaliśmy się, że na stałe wpisze się ono w kalendarz festiwali górskich w naszym kraju. A jednak okazało się, że spontanicznie zorganizowana i jeszcze trochę nieporadna, pierwsza edycja pokazała, że Kraków niewątpliwie czekał i potrzebował takiej imprezy. Potwierdziły to kolejne edycje, począwszy od legendarnej prelekcji Alexa Hubera już podczas 2. odsłony KFG, którą słuchało ponad tysiąc festiwalowych gości, do dziś z niesłabnącą zainteresowaniem imprezą i towarzyszącymi jej wydarzeniami - mówią organizatorzy KFG Wojciech Słowakiewicz i Piotr Turkot.

W pierwszej odsłonie uczestniczyło około 400 osób i rosła z każdą kolejną. Kiedy festiwal rozwinął się o towarzyszące mu od VII edycji warsztaty, frekwencja zwiększyła się skokowo o kolejny tysiąc. W ciągu dekady KFG wypracował sobie dobrą markę co ponad dziesięciokrotnie zwiększyło zainteresowanie imprezą (dziś podczas trzech dni KFG odwiedza już ponad 4,5 tys. gości).

Minione 9 edycji festiwalu przyciągnęły do Krakowa wybitne postaci himalaizmu, alpinizmu i wspinaczki. Dotychczas na KFG wystąpili m.in. Simone Moro, Denis Urubko, Adam Ondra, Sean Villanueva, Nicolas i Olivier Favressse, Dani Andrada, Catherine Destivelle, Robert Jasper, Tommy Caldwell, Patxi Usobiaga, Ines Pepert, John Bachar, Dodo Kopold, Klem Loskot, Ueli Steck, Marko Prezelj, Beat Kammerlander, Rafał Sławiński i Alexander Huber. Takim zestawem gwiazd nie może się poszczycić żaden inny festiwal górski w Polsce, a i w Europie KFG plasuje się pod tym względem w ścisłej czołówce.

Festiwal to także coroczna okazja do podsumowań jego organizatorzy tak bowiem opracowują jego program aby na bieżąco reagować na najbardziej aktualne wydarzenia dotyczące polskich wspinaczy i alpinistów. Na KFG o swoich dokonaniach opowiadali m.in. Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Anna Czerwińska, Leszek Cichy, Kinga Baranowska, Artur Hajzer, Piotr Morawski, Adam Pustelnik, Bogusław Kowalski, Aleksandra Dzik, Marcin Wszołek, Michał Król, Łukasz Dudek, Mateusz Haładaj, Wojciech Kozub, Andrzej Marcisz, Jacek Kudłaty, Ola Tajstra, Maciej Ciesielski i wielu innych utalentowanych sportowców i pasjonatów gór.

W tym roku o swoich najnowszych sukcesach opowiedzieli Kinga Baranowska, Ola Taistra, Janusz Gołąb, Artur Hajzer, Maciej Ciesielski, Mariusz Serda, Michał Król, Marcin Księżak, Jan Kuczera, Piotr Xięski oraz Alex Raczyński.

Od 2010 roku festiwalowi towarzyszą także Mistrzostwa Polski w Boulderingu. W tegorocznych zmaganiach uczestniczyło 120 zawodników. Kluczowym punktem programu są także filmy górskie - od samego początku festiwalu na ekranie prezentowane były najlepsze obrazy nie tylko z Polski, ale także z całego świata. Filmy zagraniczne pokazywane były najpierw w ramach współpracy z kanadyjskim Festiwalem Filmu Górskiego w Banff, a od trzech latach KFG tworzy własną markę, organizując Międzynarodowy Konkurs Filmowy. W Międzynarodowym Konkursie Filmowym nagrodę Grand Prix otrzymał film Alastaira Lee Autana opowiadający o ekstremalnej podróży trzech Brytyjczyków, przeszło tydzień przedzierających się przez wenezuelską dżunglę, aby wytyczyć nową drogę na Cerro Autana. Jak podkreślił uczestniczący w wyprawie Leo Houlding, jeden z najsławniejszych wspinaczy młodego pokolenia „To była wyprawa do zaginionego świata - dużo niewiadomego, Indiana Hohnes Byłby z nas dumny” - ironizował Brytyjczyk.

Pierwszą nagrodę w konkursie międzynarodowym otrzymał z kolei Verticalmente Demode poświęcony Manolo Zanolli, który popwiada o emocjach towarzyszącym mu podczas wytyczania nowej drogi wspinaczkowej, która przez wiele lat wydawała mu się nie możliwa do pokonania. Nagroda za najlepszy film wspinaczkowy ex euqo w konkursie polskim i międzynarodowym „Honnold 3.0” kontynuacja historii Aleksa Honnolda, najbardziej nieujarzmionego i brawurowego solisty świata. W konkursie polskim - pierwsze miejsce zajęła „Wyprawa na Mnicha”, a drugie film „W skale”. Wyróżnienie przyznano produkcji pod tytułem „Kozica” a nagrodę publiczności otrzymał film „Kasprowy”.

Wyniki Mistrzostw Polski w Boulderiingu 2012

Kobiety:

1. Agata Wiśniewska, KW Toruń

2. Sylwia Buczek, MKS Tarnovia

3. Klaudia Buczek, MKS Tarnovia

4. Olga Weber, Kraków

5. Paulina Kalandyk, KW Rzeszów

6. Karina Mirosław, Pol-Inowex Skarpa Lublin


Mężczyźni:

1. Andrzej Miecherzewski-Wiktor, CW Renisport Kraków

2. Aleksander Romanowski, KW Warszawa

3. Piotr Bunsch, KS Korona Kraków

4. Jakub Główka, UKA Warszawa

5. Roman Główka, UKA Warszawa

6. Krzysztof Szalacha, MKS Tarnovia