Sport.pl

III Memoriał im. Piotra Morawskiego ''Miej odwagę!'' - ostatnie zgłoszenia

Wraz końcem stycznia mija termin  wysyłania zgłoszeń do III Memoriorału im. Piotra Morawskiego ''Miej odwagę!''. Radzimy się pospieszyć!

Celem Memoriału ''Miej odwagę!'' jest nagrodzenie najbardziej interesujących projektów podróżniczych, poznawczych, wspinaczkowych, narciarskich lub żeglarskich. Projekty wypraw można zgłaszać na stronie www.miejodwage.pl do końca stycznia 2013 roku Przez cały luty trwa głosowanie internautów, a 16 marca organizatorzy ogłoszą zwycięzcę.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj:
http://www.miejodwage.pl/zglos-wyprawe.html

Projekt „Samotnie na dach Sahary”

W II edycji Memoriału zwyciężył Szymon Kowalczyk i jego projekt „Samotnie na dach Sahary”. Był on realizowany w grudniu 2012 roku. Celem wyprawy była eksploracja Gór Tibesti w północno - centralnej części Czadu, a konkretnie wulkanu Emi Kussi, który jest najwyższym szczytem tego kraju i całej Sahary oraz wulkanu Tousside.


Szymon Kowalczyk właśnie wrócił do Polski i tak zachęca do wzięcia udziału w III edycji Memoriału:

Pamiętam, rok temu, zgłosiłem swoją obsesję, którą były Góry Tibesti w Czadzie, jako projekt do Memoriału im. Piotra Morawskiego. I zastanawiałem się po co? A dzisiaj? Zazdroszczę wam wszystkim, którzy zgłosiliście swoje pomysły na wyprawę życia. Wiecie, że stoicie właśnie przed niesamowitą przygodą?


Uczcić pamięć Morawskiego

Pomysł Memoriału im. Piotra Morawskiego ''Miej Odwagę!'' zrodził się z potrzeby uczczenia pamięci wybitnego wspinacza i himalaisty oraz promowania jego sposobu na życie - pozytywnej energii, odwagi spełniania marzeń i poszukiwania nowych wyzwań.

Do poprzednich edycji Memoriału zgłoszono ok. 240 projektów. Dla nas to sukces i zarazem sygnał, że warto zachęcać ludzi do aktywnego eksplorowania świata i wspierać ich w dążeniu do realizacji ekstremalnych czy nietuzinkowych wyzwań. Piotrek z pasją wspinał się na najwyższe szczyty świata i poprzez jego Memoriał chcielibyśmy umożliwić innym spełnienie ich podróżniczych marzeń. W końcu każdy z nas ma swój Everest - mówi Olga Morawska, pomysłodawczyni Memoriału.


Piotr Morawski (ur. 27.12.1976, zm. 08.04.2009) ?  doktor chemii na Politechnice Warszawskiej, największy polski himalaista młodego pokolenia, jeden z najlepszych himalaistów świata. Zdobywca 6 ośmiotysięczników. Od 2007 roku pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu. Do największych osiągnięć w wysokogórskiej karierze Piotrka należy pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Shisha Pangma, wraz z Simone Moro, ustanowienie nie pobitego do tej pory rekordu wysokości zimą na K2, wraz z Denisem Urubko, a także trawers Gasherbruma I wraz z Peterem Hamorem czy pierwsze przejście południowej ściany Shisha Pangmy zimą wraz z Simone Moro. W 2009 podczas wyprawy aklimatyzacyjnej na Dhaulagiri Piotr Morawski wpadł do szczeliny lodowcowej, niestety nie udało się go uratować. Zginął mając 32 lata.