WinterCamp 2013 - największy zimowy obóz szkoleniowy w górach

Już po raz czwarty najwyższy szczyt Gorców - Turbacz zamienia się w zimowe pole biwakowe. Podczas trzech wypełnionych atrakcjami dni uczestnicy wezmą udział w szkoleniach i prelekcjach. Nie zabraknie również ciekawych gości.

Jak przystało na największy zimowy biwak Polsce organizatorzy przygotowali bazę namiotową pod schroniskiem na Turbaczu, która przypomina obozowiska pod popularnymi ośmiotysięcznikami w Himalajach. Tak będzie tam do niedzieli, a każdy uczestnik na własnej skórze będzie mógł doświadczyć uroków biwakowania zimą.

A w tym roku warunki dla uczestników WinterCamp 2013 w Gorcach są wprost wymarzone. - Sypie od ponad doby. Wjazd samochodem na Turbacz jest już teraz nie możliwy. Chłopcy transportują więc sprzęt skuterami śnieżnymi - mówi do telefonu z emocją w głosie Katarzyna Moskalik, odpowiedzialna za medialną obsługę wydarzenia.

Na Turbacz wyruszamy w piątek rano i zostaniemy tam do niedzieli. Przed nami mnóstwo atrakcji. W programie czwartego WinterCampu są szkolenia lawinowe, szkolenia medyczne, kurs biwakowania na śniegu i poruszania się w terenie, warsztaty z doboru sprzętu i praktyki użycia go zimą, zajęcia z topografii i nawigacji GPS oraz technika chodzenia się na rakietach śnieżnych. Jak co roku na imprezie nie zabraknie gości specjalnych, wśród nich pojawi się trójka himalaistów Kinga Baranowska, Tamara Styś oraz Darek Załuski.

Co czeka uczestników WinterCamp 2013:

SZKOLENIE LAWINOWE - Specjaliści od lawin pokażą jak i kiedy powstają lawiny, dowiesz się jak bezpiecznie poruszać się po zagrożonym ternie, poznasz metody poszukiwania ludzi zasypanych przez lawinę, a także sam będziesz mógł doświadczyć poszukiwań zaginionego. Zobaczysz w akcji psy GOPR-u. Zajęcia obejmują wykłady i prezentacje multimedialne, ale także praktyczne szkolenia w terenie na nowoczesnym sprzęcie lawinowym oraz lawinowe ABC (detektor lawinowy, łopatka, sonda).

SZKOLENIE MEDYCZNE- Jesteś zimą w górach, zdarzył się wypadek, najbliższa pomoc dotrze za kilka godzin. Co dalej ? W takiej sytuacji liczy się przede wszystkim opanowanie i praktyczne umiejętności i to właśnie je nabędziesz podczas tego szkolenia. Zajęcia zostały przygotowane tak, aby poza wiedzą teoretyczną i przydatnymi poradami, uczestnicy osobiście przećwiczyli - w zimowych warunkach terenowych i pod okiem profesjonalistów - najbardziej przydatne i efektywne metody ratownictwa medycznego.

BIWAKOWANIE i PORUSZANIE SIĘ W TERENIE - Zgubiłeś się, zaskoczyła cię noc, zaspy uniemożliwiły dotarcie do schroniska. Awaryjny biwak zimą to rzecz niecodzienna i potencjalnie niebezpieczna. Podczas szkolenia powiemy i pokażemy jak zabezpieczyć się przed chłodem i wiatrem podczas nieplanowego noclegu w górach. Co zrobić, aby następnego ranka wyruszyć dalej. Po wybudowaniu jamy śnieżnej będziemy trenować poruszanie się w trudnych warunkach zimowych, w rakach oraz używanie czekana.

DOBÓR SPRZĘTU + PRAKTYCZNE UŻYWANIE ZIMĄ - Zwykły wyjazd lub wyprawa życia może stać się koszmarem, jeśli nie zwrócisz uwagi na dobór sprzętu. W trakcie szkolenia podpowiemy Ci jak dobrać sprzęt zgodny z Twoimi potrzebami, pokażemy jak drobne rzeczy ułatwiają życie. W praktyce zobaczysz jak zagotować wodę na śniegu oraz spać w namiocie w sposób bezpieczny i wygodny. Zaprezentujemy wiele przydatnych, najnowszych rozwiązań technologicznych stosowanych obecnie w sprzęcie oraz odzieży outdoorowej.

TOPOGRAFIA z NAWIGACJA GPS + RAKIETY ŚNIEŻNE - Zgubiłeś się w górach i nie wiesz gdzie jesteś? Dzięki temu szkoleniu nauczysz się obsługi nowoczesnych GPS-ów i urządzeń mobilnych, ale także czytania i korzystania z tradycyjnych map. Trenować będziemy w terenie, w warunkach zimowych, gdzie poznasz techniki chodzenia w rakietach śnieżnych, które ułatwiają poruszanie się w głębokim śniegu.

Dawid Hajok

Copyright © Agora SA