Sukces Polaków: szczyt Baruntse zdobyty

W środę 2 listopada o godz. 9.30 czasu nepalskiego polscy Himalaiści Izabela Czaplicka i Marcin Dudek, jako pierwsi Polacy stanęli na szczycie Baruntse (7129 m) w Himalajach.

W wyprawie udział wziął siedmioosobowy zespół z klubów zrzeszonych w Polskim Związku alpinizmu. W skład ekipy wchodzili: Marcin Dudek, Robert Dziech - członkowie Klubu Wysokogórskiego z Bielska Białej, Anna Czerwińska, Aleksandra Ihnatowicz - Klub Wysokogórski Warszawa, Izabela Czaplicka, Agnieszka Konopka i Paweł Lulek z Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego.

Zespół rozpoczął wyprawę z bazy na wysokości 5450 m. Ekipa założyła dwa obozy wysokościowe. Ponad obozem drugim korzystano także z pomocy tragarzy i poręczówek.

Siedmiotysięcznik Baruntse znajduje się w Himalajach Nepalu, w rejonie Khumbu, w bocznej grani między Everestem, a Makalu. Pierwszego wejścia na szczyt dokonali w roku 1954 drogą południową Nowozelnadzczycy: Colin Todd oraz Geoff Harrow. Natomiast w 2009 roku swoich sił próbowali polscy himalaiści z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego. Jednak, na wysokości ok. 7000 m. n.p.m. prowadzącą dwójkę w towarzystwie szerpów zatrzymała szczelina, której nie udało się pokonać. Polish Baruntse Expedition 2011 to pierwsza w historii wyprawa Polaków na ten siedmiotysięcznik, która zakończyła się sukcesem.

Szczegóły na oficjalnej stronie wyprawy.