Anny Czerwińskiej opowieści z gór

Pierwsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi. Weszła na sześciu spośród wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Najstarsza kobieta, której udało się stanąć na szczycie Mount Everestu. Anna Czerwińska o życiu w pionowym świecie gór opowie już w czwartek 15 grudnia.

Pierwsze kroki, pierwsze sukcesy

Anna Czerwińska całe swoje życie poświęciła górom. Wspinaczkę rozpoczęła w 1969 roku, głównie w zespołach kobiecych. Jeden z najlepszych zespołów stworzyła z Krystyną Palmowską. Razem przeszły wiele wybitnych dróg w tatrach, m.in. direttissimy północno-wschodniej ściany Kazalnicy Mięguszowieckiej i Małego Młynarza. W 1991 roku Anna Czerwińska dokonała też samotnego przejścia grani głównej Tatr.

W Alpach, w 1977 roku Anna Czerwińska razem z Krystyną Palmowską przeszła północną ścianę Matterhornu. Natomiast rok później, w 1978 roku, na tej samej ścianie Anna Czerwińska wraz z Krystyną Palmowską, Wandą Rutkiewicz i Ireną Kęsą dokonały pierwszego kobiecego przejścia zimowego.

Droga do Korony Ziemi

W 1978 roku wejściem na Mont Blanc rozpoczęła się droga Anny Czerwińskiej do Korony Ziemi. Rok 1979 to ogromny sukces  Anny Czerwińskiej, gdyż jako pierwsza kobieta w historii zdobyła siedmiotysięcznik Rakaposhi nową drogą.  Potem himalaistka wspinała się na Broad Peak, Nangę Parbat i K2. Od 1995 do 2000 roku odbywały się kolejne wyprawy na najwyższe szczyty kontynentów. Anna Czerwińska zdobywała kolejno Aconcaguę w Ameryce Południowej (1995), Kilimandżaro w Afryce (1995), McKinley w Ameryce Północnej (1996), Elbrus w Europie (1996), Górę Kościuszki w Australii (1996), Masyw Vinsona na Antarktydzie (1998), Piramidę Carstensza w Nowej Gwinei. W 2000 roku, jako najstarsza kobieta w historii, Anna Czerwińska stanęła na szczycie Mount Everestu. Tym samym ukończyła projekt Korona Ziemi. Jako pierwsza Polka zdobyła najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.

Rok po wyprawie na Everest, 21 maja 2001 himalaistka, jako pierwsza w historii Polka, weszła na wierzchołek Lhotse. Cztery lata później, w 2006 roku przyszedł kolejny sukces. Anna Czerwińska dokonała pierwszego polskiego, kobiecego wejścia na Makalu.

Marzeniem Anny Czerwińskiej jest wciąż przez nią nie zdobyte K2, jeden z najtrudniejszych ośmiotysięczników. Z tą górą himalaistka mierzyła się już pięciokrotnie. Kolejną próbę podejmie najprawdopodobniej w 2012 roku razem z Kazachami. Na wierzchołek spróbuje wejść od strony północnej.

GórFanka

Górskie wspomnienia Anna Czerwińska zawarła w książkach z cyklu "GórFanka". Jak dotąd ukazały się: "GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie", "GórFanka. Na szczytach Himalajów", "GórFanka. W Karakorum 1979-1986". W grudniu pojawiła się najnowsza książka - "GórFanka powraca w Karakorum". W 2012 roku ukaże się piąta, ostatnia książka tej serii - "GórFanka na himalajskim szlaku".

Na opowieści Anny Czerwińskiej zapraszamy w czwartek 15 grudnia o godz. 18.30. Spotkanie z cyklu "Opowieści z gór", organizowane przez Akademicki Klub Turystyczny SGGW, odbędzie się w Auli 3 na kampusie uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © Agora SA