Rosjanie dotarli do bazy pod K2

Rosyjski team wspinaczy pod kierownictwem Victora Kozlova, po kilku dniach aklimatyzacji w pakistańskim Skardu, rozpoczął transport ekipy i bagaży do bazy pod K2, na lodowcu Godwin-Austen.

Dołącz do nas na Facebooku

W drodze do bazy

Pierwszy lot odbył się rankiem 30 grudnia. Z wojskowej bazy w Skardu helikopterem MI-17 na lodowiec Godwin-Austen poleciało pięciu uczestników wyprawy: Iljas Tuhkvatullin, Andrew Mariev, Alexey Bolotov, Vadim Popovich, Vladimir Belous. Na pokładzie byli też trzej Pakistańczycy odpowiedzialni za budowę bazy.

Dzień później odbył się kolejny lot z szóstką uczestników na pokładzie. Do bazy pod K2 dotarli Eugeny Vinogradsky, Nickolay Totmjanin, Valery Shamalo, Vitaly Gorelik, Nickolay Cherny i Serguey Bychkovsky. Pozostali członkowie ekspedycji na lodowiec Godwin-Austen zostali przetransportowani w Nowy Rok.

Team

Podczas tegorocznej ekspedycji na K2 działać będzie szesnastoosobowy zespół doświadczonych himalaistów, którzy uczestniczyli już w licznych wyprawach na ośmiotysięczniki. Na swoim koncie mają m.in. wspinaczkę na Everest, Lhotse, czy też zachodnią ścianę K2.

Szefem wyprawy jest Victor Kozlov, który dowodził rosyjskim teamem również podczas zakończonej sukcesem wspinaczki na K2 w sierpniu 2007 roku. Wówczas celem wspinaczy było wytyczenie nowej drogi środkiem zachodniej ściany ośmiotysięcznika.

Cel

K2 (8611m n.p.m.) to drugi co do wysokości, po Evereście ośmiotysięcznik. Najwyższy szczyt Karakorum, wymagająca góra uważana za jedną z najtrudniejszych do zdobycia. Jest jednym z czterech ośmiotysięczników, na wierzchołek którego, jak dotąd nikomu nie udało się wejść zimą. To właśnie wyzwanie stoi przed rosyjskim zespołem!

O wyprawie możesz przeczytać TUTAJ.

Szczegóły na oficjalnej stronie ekspedycji.