Sport.pl

15-letni Jordan Romero najmłodszym zdobywcą Korony Ziemi

24 grudnia 2011 roku 15-latek Jordan Romero stanął na Mount Vinson, najwyższym szczycie Antarktydy. Był to ostatni wierzchołek Amerykanina w drodze do Korony Ziemi. Dokonując tego wyczynu, Jordan Romero stał się najmłodszym alpinistą, który zdobył najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.

Jordan Romero, rekordzista na szczytach świata

Skompletowanie wszystkich wierzchołków Korony Ziemi zajęło Romerowi pięć lat. Na Mount Vinson (4892m) nastolatek wspinał się z ojcem Paulem Romero i jego partnerką Karen Lundgren. Wchodząc na szczyt, Amerykanin poprawił dotychczasowy rekord zdobycia Korony Ziemi, należący do Brytyjczyka George'a Atkinsona. Na Mount Everest, swój ostatni wierzchołek w Koronie, Atkinson wszedł 26 maja ubiegłego roku, na trzy dni przed swoimi 17 urodzinami. Zdobywając Czomolungmę, Atkinson stał się najmłodszym Brytyjczykiem na Dachu Świata.

Droga do Korony Ziemi

Zdobywanie Korony Ziemi Jordan Romero rozpoczął w kwietniu 2006 roku. Wówczas, mając niespełna 10 lat, Amerykanin został najmłodszym wspinaczem, który stanął na szczycie Kilimandżaro (5895m) w Afryce. Następnie, w lipcu 2007 roku Romero zdobył Elbrus (5642 m) w Europie. Pięć miesięcy później wszedł na Aconcaguę (6962m) w Ameryce Południowej. W czerwcu 2008 roku nastolatek zdobył Mt McKinley (6194 m) w Ameryce Północnej. Rok później, we wrześniu wspiął się na Piramidę Carstensza (4884 m) w Australii i Oceanii. Rok 2010 to kolejny sukces Jordana Romero. 13-letni wówczas Amerykanin stał się najmłodszym w historii zdobywcą Mount Everestu (8848m). Zwieńczeniem projektu Korona Ziemi było wejście na Mount Vinson na Antarktydzie.

Dołącz do nas na Facebooku

Komentarze (11)
15-letni Jordan Romero najmłodszym zdobywcą Korony Ziemi
Zaloguj się
 • Gość: bubak

  Oceniono 2 razy 2

  @pop_ivan
  Tak jestem pewien. Mont Blanc jest najwyższym szczytem Europy.

  Elbrus leży na Kaukazie, a Kaukaz z geologicznego, geomorfologicznego i geograficznego punktu widzenia leży w Azji. Chyba, że masz na myśli jakiś inny szczyt.

 • Gość: bubak

  Oceniono 2 razy 2

  No to jak chłoptaś chce pobić rekord, to niech się lepiej spieszy i atakuje Mont Blanc, bo to jest najwyższa góra Europy. Nie może być przecież tak, że to alpiniści decydują o tym co leży na którym kontynencie.

 • et2.0

  Oceniono 1 raz 1

  Korona Ziemi:
  Azja: Mount Everest (8850 m n.p.m.)
  Ameryka Południowa: Aconcagua (6960 m n.p.m.)
  Ameryka Północna: McKinley (6195 m n.p.m.)
  Afryka: Kilimandżaro (5895 m n.p.m.)
  Europa:
  (wg geografów) Mont Blanc (4810 m n.p.m.)
  (wg Messnera) Elbrus (5642 m n.p.m.)
  Australia:
  (wg Bassa) Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.)
  (wg Messnera) Oceania: Puncak Jaya (4884 m n.p.m.)
  Antarktyda: Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.)

  Czyli chłopak wspinał się wg Messnera i według większości wspinaczy, którzy wolą wersję z Elbrusem (jako bardziej ambitną). A najambitniejsi zdobywają całą 9 i mają wszystkie możliwe warianty z głowy.

 • guanabanana

  Oceniono 1 raz 1

  dobrze mowią, Kaukaz jest w Azji

 • tpepe

  Oceniono 1 raz 1

  "Przyjmowana przez Międzynarodową Unię Geograficzną granica geograficzna przebiega następująco: od Cieśniny Kerczeńskiej na północ, wschodnim brzegiem Morza Azowskiego, do ujścia rzeki Don; dalej w górę tej rzeki do Jezior Sostyńskich i miejsca, w którym uchodzi do nich rzeką Manycz Zachodni; następnie Obniżeniem Kumsko-Manyckim do środkowego odcinka rzeki Kumy; potem dolnym jej biegiem w kierunku wschodnim aż do ujścia do Morza Kaspijskiego"
  Czyli mówiąc prosto, oficjalna granica przebiega podnóżem Kaukazu a nie grzbietem głównym. Zatem Elbrus, mimo, ze leży na północ od grzbietu wciąż znajduje się w Azji a nie w Europie, której najwyższą górą jest Mont Blanc.

 • swiatlo

  Oceniono 4 razy 0

  @keram01

  Lepiej wchodzić na górskie szczyty w stylu "łachmerykańskim", niż chlać wódkę w stylu polskim, jak ty to robisz, polaczku jeden.

 • Gość: Q3

  Oceniono 2 razy 0

  A Mont Blanc zdobył? Jeśli nie, to nie był na najwyższym szczycie Europy. Elbrus nie leży w Europie

 • pop_ivan

  Oceniono 1 raz -1

  @Gość: bubak
  Mont Blanc najwyższy w Europie? Jesteś pewien?

  A sprawdź dokładniej.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 1 raz -1

  @Gość: Q3
  Mylisz się - najwyższą górą Europy jest Elbrus na Kaukazie.
  Mont Blanc jest najwyższą górą Alp i nic więcej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX