Rosjanie poręczują drogę na K2

Rosyjski zespół wspinaczy pod wodzą Victora Kozlova, który w Nowy Rok dotarł do bazy pod K2, na lodowcu Godwin-Austen, rozpoczął poręczowanie trasy na szczyt ośmiotysięcznika.

Dołącz do nas na Facebooku

Poręczowanie drogi

Pierwsza grupa himalaistów wyruszyła na szlak w poniedziałek 2 stycznia. Iljas Tukhvatullin, Andrew Mariev i Vadim Popovich zaporęczowali początek trasy i dotarli na wysokość 5600 metrów. Dzień później na szlak ruszył drugi zespół wspinaczy. Alex Bolotov, Vladimir Belous i Eugeny Vinogradsky zdołali założyć sześć poręczówek i osiągnęli wysokość 5900 metrów. W środę 4 stycznia na trasie pracować będą Nick Totmjanin, Valery Shamalo i Vitaly Gorelik.

Pierwsi na Dachu Karakorum

Rosjanie działają w szesnastoosobowym zespole, w którego skład wchodzą himalaiści, którzy wspinaczkowe szlify zdobywali m.in. na Lhotse i Evereście. Celem teamu jest pierwsze w historii zimowe wejście na K2, najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości, po Czomolungmie, wierzchołek świata.

Na szczyt ośmiotysięcznika wspinać się będą Drogą Ceseny, jednym z najpopularniejszych szlaków. Z założenia na ścianie działać będą dwa zespoły dwuosobowe. Jeden odpowiedzialny za poręczowanie i zakładanie obozów, a drugi za transport wyposażenia. Team przewiduje, że wyprawa może potrwać nawet trzy miesiące.

O wyprawie możesz przeczytać TUTAJ.

Szczegóły na oficjalnej stronie ekspedycji.