Przegląd Filmów Alpinistycznych: "20 Lat bez Wandy"

20 lat temu na stokach Kanczendzongi zaginęła jedna z najwybitniejszych himalaistek w historii. Wanda Rutkiewicz widziana była po raz ostatni 12 maja na wysokości ok 8200-8300 metrów. Z tej góry nigdy już nie powróciła. Dla upamiętnienia himalaistki, od lat organizowany jest Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Festiwal odbędzie się między 11 a 13 maja w warszawskim Centrum Olimpijskim.

Dołącz do nas na Facebooku

Przegląd zainauguruje występ aktorów Teatru Narodowego Anny Gryszkówny i Marcina Przybylskiego "Na szczytach panuje cisza". Po programie artystycznym odbędzie się premierowy pokaz filmów z prywatnego archiwum Państwa Błaszkiewiczów. Dzięki uprzejmości Michała Błaszkiewicza, brata Wandy, zobaczyć będzie można m.in. filmy "Wanda u Mamy w Dniu Matki" i "Das Ende der Traume" oraz fragmenty programu telewizji austriackiej "Land der Berge". Po projekcji odbędzie się spotkanie z Michałem Błaszkiewiczem.

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć filmy dokumentalne i reportażowe, z których na szczególną uwagę zasługuje blok Studia Filmowego Everest. Będzie można zobaczyć m.in. film Mirosława Dembińskiego "Mój mały Everest", czy też Grega Zglińskiego "Pokonać górę".Przegląd to także prelekcje z górskich wypraw i spotkania z alpinistami. O swoich wyprawach w Himalaje opowiedzą: Marcin Kaczkan, który w 2010 roku stanął na szczycie Nanga Parbat. Gościem festiwalu będzie również Artur Hajzer, szef zakończonej sukcesem zimowej ekspedycji Polaków na ośmiotysięcznik Gasherbrum I w Karakorum. Paulina Janczar i Joanna Nowosadzka przedstawią  Polską Wyprawę Kobiecą w Karakorum 2011/2012, a misjonarz - alpinista - o. Mirosław Piątkowski przybliży Andy Argentyńskie.

Nie zabraknie również części edukacyjnej dla uczniów szkół, które za patronów mają ludzi gór. W spotkaniach z młodzieżą weźmie udział m.in. Maciej Grunt, który odpowie na pytanie "Czego  mogą nauczyć góry?". Natomiast alpinista Ryszard Kowalewski opowie o swoich przygodach z górami wysokimi.

Szczegółowy program przeglądu można znaleźć TUTAJ.