Sukces na Lhotse. Kinga Baranowska zdobyła szczyt

- Dziś o 10.00 rano czasu nepalskiego stanęłam na szczycie Lhotse (8516 m). Górę tę dedykuję Jurkowi Kukuczce, który zginął na południowej ścianie - przekazała 25 maja Kinga Baranowska.

Dołącz do nas na Facebooku

Szczyt zdobyty

- Obecnie Kinga przebywa w obozie IV na 7800 m i odpoczywa, być może zejdzie niżej. To ósmy ośmiotysięcznik Kingi, na wszystkie weszła bez używania tlenu. Trzymajmy kciuki za szczęśliwe zejście do bazy!!! - czytamy na stronie himalaistki.

Ostatni odcinek LhotseOstatni odcinek Lhotse Fot.: KingaBaranowska.com

Kinga Baranowska na Lhotse wspinała się zachodnią ścianą, drogą klasyczną. Na wyprawę wyruszyła w międzynarodowym zespole, ale podczas pierwszej próby ataku szczytowego himalaistce towarzyszył polski wspinacz Paweł Michalski.

Odwrót do bazy

Pierwszy atak szczytowy zespół przeprowadzał w sobotę 19 maja. Jednak trudne warunki pogodowe nie pozwoliły Polakom na zdobycie ośmiotysięcznika. Musieli zawrócić niedaleko wierzchołka.

Kinga BaranowskaKinga Baranowska Fot.: KingaBaranowska.com

- Niestety nie weszliśmy, musieliśmy zawrócić, niedaleko szczytu nota bene, gdyż zrobiło się późno i rozpętał się bardzo silny wiatr. Musieliśmy schodzić po nocy, a to już niebezpieczne, tym bardziej że wspinamy się bez tlenu. Na Lhotse nie ma też poręczy, a kuluar dość wylodzony co zabiera dużo czasu. Nie zdecydowaliśmy co dalej, damy znać - informowała Baranowska.

Ponowna próba ataku

Po powrocie do bazy Paweł Michalski podjął decyzję o powrocie do kraju. Natomiast Kinga postanowiła spróbować jeszcze raz. - Spróbuję jeszcze wyjść. Bez żadnej presji. Po prostu zobaczę, jak mi pójdzie. Faktem jest że 19-tego staliśmy na 8200 m, więc dużo czasu na regenerację nie zostało. Od dwóch dni dużo śpię i jem. Dam Wam znać co dalej - przekazała Kinga 22 maja. Plan zakończył się sukcesem. Dla Baranowskiej Lhotse to ósmy wierzchołek w drodze do Korony Himalajów.

Lhote: czwarty z najwyższych

Lhotse to czwarty co do wysokości szczyt świata, wznoszący się w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chin. Szczyt po raz pierwszy został zdobyty 15 maja 1956 roku przez ekspedycję szwajcarską. Pierwsze polskiego wejścia dokonali Jerzy Kukuczka, Andrzej Czok, Andrzej  Heinrich i Janusz Skorek. Miało to miejsce w 1979 roku. Natomiast pierwszego wejścia zimowego dokonał Krzysztof Wielicki w 1988 roku.

LhotseLhotse Fot.: KingaBaranowska.com

Rok później, 23 października właśnie podczas wspinaczki na Lhotse, nową drogą, przez niezdobytą wówczas południową ścianę, zginął Jerzy Kukuczka. Był już na wysokości 8300 m kiedy, tuż przed granią szczytową, pękła lina łącząca go z partnerem Ryszardem Pawłowskim. Kinga Baranowska właśnie Jerzemu Kukuczce zadedykowała swoje wejście.

Relacje z wyprawy Kingi Baranowskiej na Lhotse możesz śledzić TUTAJ , a także na oficjalnej stronie himalaistki.

Copyright © Agora SA