Serwisy Lokalne
- Wrocław.sport.pl
- Warszawa.sport.pl
- Poznań.sport.pl
- Śląsk.sport.pl
- Łódź.sport.pl
- Kraków.sport.pl
- Trójmiasto.sport.pl
REKREACJA
skontaktuj się z nami
Nasi Partnerzy
Inne serwisy
Serwisy Lokalne
REKREACJA
skontaktuj się z nami
Nasi Partnerzy
Inne serwisy
Żebrem Abruzzi, czyli drogą pierwszych zdobywców
Na K2 himalaiści wspinać się będą drogą pierwszych zdobywców, czyli od strony pakistańskiej, Żebrem Abruzzi. Planują założyć cztery obozy i rozpiąć około 4000 m lin poręczowych. Podczas wspinaczki nie będą korzystać z butli z tlenem.
Z lodowca Godwin Austin, gdzie na wysokości około 5300 m mieścić się będzie baza, zespół skieruje się w stronę południowo-wschodniego filara, czyli właśnie Żebra Abruzzi. Tam, na około 6100 m stanie obóz I. Dalej droga na szczyt prowadzić będzie przez komin House'a do obozu II na 6700 m i przez Czarną Piramidę do obozu III na wysokości 7300 metrów. Atak szczytowy nastąpi z obozu IV, który założony zostanie na tzw. Ramieniu. Jak podkreślają uczestnicy wyprawy, Żebro Abruzzi to najtrudniejsza spośród standardowych dróg na ośmiotysięczniki.
Uczestnicy
Artur Hajzer - kierownik wyprawy, zdobywca siedmiu ośmiotysięczników, w tym trzech nowymi drogami. Autor pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę (8091 m n.p.m.) w 1987 roku. Twórca projektu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015" i lider wypraw organizowanych w ramach tego programu, m.in. zakończonej sukcesem zimowej ekspedycji Polaków na Gasherbrum I.
Adam Bielecki - wspina się w górach od 13 lat. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri (7010 m n.p.m.) w Tienszanie. Jesienią 2011 roku bez użycia tlenu zdobył Makalu (8463 m n.p.m.), piąty szczyt świata. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) w Karakorum.
Marcin Kaczkan - od 2008 roku ma tytuł "Śnieżnej Pantery" za zdobycie pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR - Piku Pobiedy, Piku Komunizma, Piku Korżeniewskiej i Piku Lenina. Uczestnik zimowej wyprawy Netia K-2 2003. W 2010 roku zdobył w samotnym ataku Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) w Himalajach Wysokich. W sezonie 2010/2011 uczestniczył w zimowej wyprawie na Broad Peak (8051 m n.p.m.) w Karakorum. Podczas wspinaczki na wierzchołek osiągnął wysokość 7600 metrów.
Najtrudniejszy szczyt
K2 (8611m n.p.m.) to drugi co do wysokości, po Evereście ośmiotysięcznik. Najwyższy szczyt Karakorum, wymagająca góra uważana za jedną z najtrudniejszych do zdobycia. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Jest jednym z trzech ośmiotysięczników, na wierzchołek którego, jak dotąd nikomu nie udało się wejść zimą. Pozostałe szczyty to Nanga Parbat oraz Broad Peak. Po raz pierwszy góra ta została zdobyta przez Włochów Achille Compagnoni i Lino Lacedelli 31 lipca 1954 roku.
Z K2 zmagało się wielu Polaków. Pierwszego w historii polskiego wejścia i jednocześnie pierwszego wejścia kobiecego dokonała Wanda Rutkiewicz, która na wierzchołku stanęła 23 czerwca 1986 roku. Rok później, 8 lipca po przejściu ściany południowej, szczyt K2 zdobyli Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski. Natomiast 3 sierpnia tego samego roku na K2 weszli Wojciech Wróż i Przemysław Piasecki.
Kolejne polskie wejście miało miejsce dopiero po 10 letniej przerwie. Wyczynu dokonał Krzysztof Wielicki, który na K2 wspiął się 10 lipca 1996 roku. Cztery dni później wierzchołek zdobyli Ryszard Pawłowski i Piotr Pustelnik. Od tamtej pory, przez 15 lat żadnemu Polakowi nie udało się wygrać z K2. Sukces przyszedł w ubiegłym roku! 23 sierpnia 2011 na szczycie drugiego co do wysokości ośmiotysięcznika Ziemi stanął Darek Załuski. Było to także pierwsze światowe wejście na K2 od 2008 roku.
Jak podkreślają uczestnicy bieżącej wyprawy na K2 pod kierownictwem Artura Hajzera, ich celem jest nie tylko zdobycie wierzchołka, ale także zapoznanie się z górą, będące elementem przygotowania do największego wyzwania współczesnego himalaizmu, jakim jest pierwsze w historii zimowe wejście na ten szczyt.
Więcej o aktualnej wyprawie Polaków na K2 możesz przeczytać TUTAJ oraz na oficjalnej stronie projektu.
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX