K2: Polacy poręczują drogę. Lawina na szlaku Cesena

Polscy wspinacze Marcin Kaczkan i Adam Bielecki, którzy przebywają pod K2, rozpoczęli poręczowanie szlaku powyżej obozu I na drodze Abruzzi. Jak przekazał Artur Hajzer, na drodze Cesena znów spadła lawina. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Dołącz do nas na Facebooku

- Pod K2 jest dalej nerwowo. Na drodze Cesena w okolicach c1 znowu spadła lawina a z nią 400 m "zjechał" Erwin - jeden z uczestników niemieckiej wyprawy Petere Guggemosa. Na szczęście nic się złego nie stało, a może nawet dobrego bo Peter zdaje się przenosi swoją wyprawę na drogę Abruzzi.

To dobra wiadomość dla naszego małego zespołu, któremu brakuje już lin, a Peter ma ich ponad 1500 m. Długo zapowiadany i oczekiwany "Szeryf" Dawa Szerpa z Seven Summit Treks z 4000 m lin i kawalerią 16 Szerpów jakoś nie nadciąga - ma ponad 14. dniowe opóźnienie. Powtarza się więc stara prawda, że jak w górach masz na kogoś liczyć to licz przede wszystkim na siebie.

artur hajzer, marcin kaczkan, polski himalaizm zimowy, polacy na k2, adam bielecki

Grupa Szerpów opóźnieniem się nie przejmuje bo K2 chce atakować na tlenie (w dniach 27-28 lipca). Nasza wyprawa może więc mieć nie lada problem żeby się w ten kalendarz wydarzeń jakoś wpasować. Na pewno będzie atakować bez tlenu i na pewno musi być w poręczującej szpicy. Być może będzie musiała przesunąć atak na sierpień, co dla Adama może być zadaniem nieco nerwowym - w sierpniu planuje on bowiem zmianę stanu cywilnego - no, ale ślub zawsze chyba może poczekać :-).

Adam Bielecki dotarł do bazy 30 czerwca. Dziś w nocy Adam i Marcin wyruszają w górę z planem poręczowania terenu powyżej obozu I. Oprócz nich na drodze Abruzzi, jak dotąd działa zespół rosyjski i Włoch Simone La Terra - przekazał Artur Hajzer, kierownik wyprawy.

Polski zespół ma na celu nie tylko zdobycie K2, ale także zapoznanie się z górą, w ramach przygotowań do wyprawy, podczas której nasi himalaiści podejmą próbę pierwszego w historii zimowego wejścia na ten ośmiotysięcznik.

Więcej o aktualnej wyprawie Polaków na K2 możesz przeczytać TUTAJ oraz na oficjalnej stronie projektu.