Uczestnicy wyprawy unifikacyjnej na Lhotse wylecieli do Katmandu

Agnieszka Bielecka, Andrzej Bargiel, Mateusz Grobel, Artur Małek, Krzysztof Starek i Mateusz Zabłocki 30 sierpnia wylecieli z Polski do Katmandu. Tym samym rozpoczęła się wyprawa unifikacyjna Polskiego Związku Alpinizmu na ośmiotysięcznik Lhotse (8516 m).

Polacy zdobywają Lhotse! Kibicuj na Facebooku

Od kilku dni w Nepalu jest już Artur Hajzer, leader ekspedycji. Polacy na szczyt wspinać się będą drogą klasyczną, pierwszych zdobywców. Wejście planowane jest bez użycia butli z tlenem. Ekspedycja wspomagana będzie przez dwóch szerpów wysokogórskich.

Od lewej: Artur Hajzer, Andrzej Bargiel, Krzysztof Starek Od lewej u dołu: Artur Małek, Mateusz Grobel, Mateusz ZabłockiOd lewej: Artur Hajzer, Andrzej Bargiel, Krzysztof Starek Od lewej u dołu: Artur Małek, Mateusz Grobel, Mateusz Zabłocki Fot.: PHZ / Agnieszka Bielecka

Podczas wyprawy Andrzej Bargiel planuje podjąć próbę dokonania szybkościowego wejścia na wierzchołek. Szczyt czwartej co do wysokości góry świata chciałby zdobyć w czasie krótszym niż 24 godziny.

Schemat drogi na LhotseSchemat drogi na Lhotse Fot.: Zdjęcie archiwalne Darka Załuskiego

Lhotse (8516 m) znajduje się w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chin. Nazwę nadał górze Charles Howard-Buy w 1921 roku. Z języka tybetańskiego oznacza ona "Południowy Szczyt", jako że Lhotse znajduje się na południe od Everestu. Wierzchołek po raz pierwszy został zdobyty 15 maja 1956 roku przez ekspedycję szwajcarską.

Na Lhotse w mniej niż 24 godziny! Dowiedz się więcej!

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.