Uczestnicy wyprawy unifikacyjnej na Lhotse wylecieli do Katmandu

Agnieszka Bielecka, Andrzej Bargiel, Mateusz Grobel, Artur Małek, Krzysztof Starek i Mateusz Zabłocki 30 sierpnia wylecieli z Polski do Katmandu. Tym samym rozpoczęła się wyprawa unifikacyjna Polskiego Związku Alpinizmu na ośmiotysięcznik Lhotse (8516 m).

Polacy zdobywają Lhotse! Kibicuj na Facebooku

Od kilku dni w Nepalu jest już Artur Hajzer, leader ekspedycji. Polacy na szczyt wspinać się będą drogą klasyczną, pierwszych zdobywców. Wejście planowane jest bez użycia butli z tlenem. Ekspedycja wspomagana będzie przez dwóch szerpów wysokogórskich.

artur hajzer, polski himalaizm zimowy, andrzej bargiel, lhotse

Podczas wyprawy Andrzej Bargiel planuje podjąć próbę dokonania szybkościowego wejścia na wierzchołek. Szczyt czwartej co do wysokości góry świata chciałby zdobyć w czasie krótszym niż 24 godziny.

artur hajzer, polski himalaizm zimowy, andrzej bargiel, lhotse

Lhotse (8516 m) znajduje się w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chin. Nazwę nadał górze Charles Howard-Buy w 1921 roku. Z języka tybetańskiego oznacza ona "Południowy Szczyt", jako że Lhotse znajduje się na południe od Everestu. Wierzchołek po raz pierwszy został zdobyty 15 maja 1956 roku przez ekspedycję szwajcarską.

Na Lhotse w mniej niż 24 godziny! Dowiedz się więcej!