Sport.pl

Polscy himalaiści w drodze na Lhotse: zbliżamy się do bazy

- Jesteśmy jeden dzień od bazy.  Proces aklimatyzacji przebiega sprawnie i czujemy się dobrze. Codziennie po zakończeniu etapu podchodzimy jeszcze kilkaset metrów do góry i cofamy się na nocleg niżej. Efekty są bardzo dobre - wysokość nam nie dokucza.  Niektórzy mają jeszcze siłę by pograć w piłkę - poinformowali 8 września uczestnicy wyprawy na ośmiotysięcznik Lhotse.

Polacy na Lhotse! Trzymaj kciuki za sukces wyprawy. Kibicujemy na Facebooku

W gompie w Pangboche odprawiliśmy pierwszą puję. Ku naszemu zdumieniu okazało się, że tu znajduje się czaszka i szkielet dłoni yeti. Eksponaty te wystawiane w latach 80 i 90 w klasztorze w Tengboche uważano za zaginione. Otóż najwyraźniej nie zginęły i znajdują się w gompie w Pangboche.

W Lobuche

Dwaj Mateusze i Artur Małek nadłożyli drogi odwiedzili Chorten Kukuczki w Chukung pod południową ścianą Lhotse.  Rozwiesili flagi modlitewne i dokonali odbioru technicznego rozbudowy obiektu. Małą architekturę, siedziska oraz zagospodarowanie terenu wokół chortenu sfinansowała  Akademia Wychowania Fizycznego imienia Jerzego Kukuczki w Katowicach.  Za projekt i nadzór nad pracami była odpowiedzialna Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego imienia Jerzego Kukuczki. Prace dopiero co ukończono.  Zaświadczamy, że końcówka faktury może zostać zapłacona.

Pozdrawiamy serdecznie Załoga PHZ

***

Lhotse (8516 m) jest czwartym szczytem świata. Uważany jest za tzw. wysoki ośmiotysięcznik. Droga na Lhotse do wysokości ok. 7500 m pokrywa się z normalną drogą na Mount Everest i wiosną każdego roku oblegana jest przez tzw. wyprawy komercyjne. Szlak wiedzie najpierw do obozu I na 6000 m przez bardzo wybitny i długi lodospad tzw. icefall. Jego pokonanie wymaga dużej ilości sprzętu, lin a nawet drabin i dużej ilości pracy ludzkiej. Na tym odcinku wyprawa musi się zdać na objętą monopolem usługę tzw. "icefall doctors" - zawodową grupę Szerpów, którzy z ramienia Sagarmatha Polution Control Committee utrzymują "przechodność" icefallu w każdym sezonie. Do obozu II na 6450 m i droga prowadzi bardziej połogim Kotłem Zachodnim. Zamyka go zachodnia ściana Lhotse. Na jej pierwszym spiętrzeniu na wys. 7200 jest miejsce obozu III. Dalej droga idzie stromo w kierunku Żółtych Skał i Żebra Genewczyków, by ostro skręcić na zachód w Kuluar Lhotse, który wyprowadza wprost na wierzchołek. Na początku kuluaru jest miejsce obozu IV na wysokości 7850 m. Powyżej 6450 m wyprawa musi ubezpieczyć drogę linami własnymi siłami. Polacy atak szczytowy planują na pierwszą dekadę października. Ekspedycja odbywa się w ramach programu sportowego "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015".

Polski Himalaizm Zimowy - śledź zmagania wspinaczy! Szczegóły na oficjalnej stronie projektu.

Komentarze (5)
Polscy himalaiści w drodze na Lhotse: zbliżamy się do bazy
Zaloguj się
 • Gość: jyvbhviv

  0

  K4kRx7 , \[url=http://mghuzemyipdy.com/]mghuzemyipdy[/url], [link=http://ncekunommzve.com/]ncekunommzve[/link], http://hgjiukycxfkx.com/

 • Gość: qmcgpfyqzld

  0

  odP3XK , \[url=http://wzqkowhigmrr.com/]wzqkowhigmrr[/url], [link=http://xchuyqibkcni.com/]xchuyqibkcni[/link], http://vnnixrcmeicd.com/

 • Gość: ijrzpvlai

  0

  s1UPgf , \[url=http://mcqswcbxtmca.com/]mcqswcbxtmca[/url], [link=http://lkqwyjzjtrij.com/]lkqwyjzjtrij[/link], http://qfdtanftdynz.com/

 • Gość: Shinpei

  0

  That bonuses are petnesred by all of the finest and most trusted online casino suppliers such as Microgaming, Playtech, Netent or Rival Gaming , so your own specifics are secure following registering and you may be certain , that your winnings you'll discover on your own banking account or choosen ewallet.

 • Gość: Edmar

  0

  Can I just say what a relief to find sonmoee who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX