Polscy himalaiści w drodze na Lhotse: zbliżamy się do bazy

- Jesteśmy jeden dzień od bazy.  Proces aklimatyzacji przebiega sprawnie i czujemy się dobrze. Codziennie po zakończeniu etapu podchodzimy jeszcze kilkaset metrów do góry i cofamy się na nocleg niżej. Efekty są bardzo dobre - wysokość nam nie dokucza.  Niektórzy mają jeszcze siłę by pograć w piłkę - poinformowali 8 września uczestnicy wyprawy na ośmiotysięcznik Lhotse.

Polacy na Lhotse! Trzymaj kciuki za sukces wyprawy. Kibicujemy na Facebooku

W gompie w Pangboche odprawiliśmy pierwszą puję. Ku naszemu zdumieniu okazało się, że tu znajduje się czaszka i szkielet dłoni yeti. Eksponaty te wystawiane w latach 80 i 90 w klasztorze w Tengboche uważano za zaginione. Otóż najwyraźniej nie zginęły i znajdują się w gompie w Pangboche.

W Lobuche

Dwaj Mateusze i Artur Małek nadłożyli drogi odwiedzili Chorten Kukuczki w Chukung pod południową ścianą Lhotse.  Rozwiesili flagi modlitewne i dokonali odbioru technicznego rozbudowy obiektu. Małą architekturę, siedziska oraz zagospodarowanie terenu wokół chortenu sfinansowała  Akademia Wychowania Fizycznego imienia Jerzego Kukuczki w Katowicach.  Za projekt i nadzór nad pracami była odpowiedzialna Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego imienia Jerzego Kukuczki. Prace dopiero co ukończono.  Zaświadczamy, że końcówka faktury może zostać zapłacona.

Pozdrawiamy serdecznie Załoga PHZ

***

Lhotse (8516 m) jest czwartym szczytem świata. Uważany jest za tzw. wysoki ośmiotysięcznik. Droga na Lhotse do wysokości ok. 7500 m pokrywa się z normalną drogą na Mount Everest i wiosną każdego roku oblegana jest przez tzw. wyprawy komercyjne. Szlak wiedzie najpierw do obozu I na 6000 m przez bardzo wybitny i długi lodospad tzw. icefall. Jego pokonanie wymaga dużej ilości sprzętu, lin a nawet drabin i dużej ilości pracy ludzkiej. Na tym odcinku wyprawa musi się zdać na objętą monopolem usługę tzw. "icefall doctors" - zawodową grupę Szerpów, którzy z ramienia Sagarmatha Polution Control Committee utrzymują "przechodność" icefallu w każdym sezonie. Do obozu II na 6450 m i droga prowadzi bardziej połogim Kotłem Zachodnim. Zamyka go zachodnia ściana Lhotse. Na jej pierwszym spiętrzeniu na wys. 7200 jest miejsce obozu III. Dalej droga idzie stromo w kierunku Żółtych Skał i Żebra Genewczyków, by ostro skręcić na zachód w Kuluar Lhotse, który wyprowadza wprost na wierzchołek. Na początku kuluaru jest miejsce obozu IV na wysokości 7850 m. Powyżej 6450 m wyprawa musi ubezpieczyć drogę linami własnymi siłami. Polacy atak szczytowy planują na pierwszą dekadę października. Ekspedycja odbywa się w ramach programu sportowego "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015".

Polski Himalaizm Zimowy - śledź zmagania wspinaczy! Szczegóły na oficjalnej stronie projektu.

Copyright © Agora SA