Polacy na Lhotse: zespół Hajzera dotarł do "czwórki"

- Obóz 4 stoi! Magiczne miejsce, daleko i wysoko, prawie na 8000 m - na Nuptse i Cho Oyu patrzyliśmy jak na równych sobie :) Zanieśliśmy do czwórki 700 metrów lin. Przyznajemy, że poręczowali tym razem głównie Szerpowie, a my służyliśmy do transportu... Na noc wróciliśmy do obozu 3. Krzysiek Starek, Mateusz Grobel i Tensing Sherpa nadal w bazie - przekazali 27 września członkowie wyprawy unifikacyjnej na Lhotse.

Polacy na Lhotse! Trzymaj kciuki na Facebooku

Już wkrótce himalaiści planować będą pierwszy atak szczytowy. Jak informowali w poprzednich relacjach, wyjście na wierzchołek Lhotse planowane jest na pierwszą dekadę października.

Przypominamy też, że podczas wyprawy jeden z uczestników - Andrzej Bargiel - podejmie próbę dokonania szybkościowego wejścia na szczyt. Jego celem jest zdobycie Lhotse w czasie poniżej 24 godzin. Aktualny rekord należy do Meksykanina Carlosa Carsolio i wynosi 23 godziny 50 minut z bazy na szczyt główny.

artur hajzer, polski himalaizm zimowy, andrzej bargiel, lhotse

Lhotse (8516 m) jest czwartym szczytem świata. Uważany jest za tzw. wysoki ośmiotysięcznik. Droga na wierzchołek do wysokości ok. 7500 m pokrywa się z normalną drogą na Mount Everest. Na szczycie góry dotychczas stanęło 17 Polaków, w tym trzy kobiety. Ostatnio - w maju 2012 szczyt zdobyły Anna Lichota i Kinga Baranowska. Aktualna ekspedycja, której liderem jest Artur Hajzer, odbywa się w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015".

Polski Himalaizm Zimowy! Dowiedz się więcej!