Polacy na Lhotse: "12 października o świcie wychodzimy z bazy"

- Postanowiliśmy podjąć kolejną próbę ataku między 12 a 15 października. Będziemy tym razem bardziej bojowo przygotowani - na wiatr i temperaturę -27 stopni Celsjusza - poinformowali 11 października uczestnicy wyprawy PZA na Lhotse (8516 m.n.p.m).

Polacy na Lhotse! Trzymaj kciuki za sukces wyprawy. Podyskutuj na Facebooku

O komfortowej, słonecznej i ciepłej końcówce września pozostało tylko blade wspomnienie. Nadeszła prawdziwa jesień. Do doliny Khumbu przykleił się Jetstream. W górze od wielu dni utrzymują się silne wiatry. Słońce krąży niżej. Cień jest dłuższy. Już o 14:00 w Kotle Zachodnim słońca nie widać. Jego tarcza nie wznosi się już ponad granie Nuptse, które zasłaniają mu dostęp do kotła i południowej ściany Everestu.

Wiatr wiejący na 8000 m n.p.m.  z siłą 70 km/h ma ustąpić po 18 października. Nie wiemy tylko, czy na słabszy czy na silniejszy. Dlatego postanowiliśmy podjąć kolejną próbę ataku między 12 a 15 października. Będziemy tym razem bardziej bojowo przygotowani - na wiatr i temperaturę -27 stopni Celsjusza (odczuwalna według prognozy -42 stopnie Celsjusza).

Przedłuża nam się ta wyprawa. Nadeszła jesień, "nie ma rady na to" i miodów nie ma. Nie było jedynie metrowych opadów śniegu, ale i to może nastąpić. Doświadczenie uczy, że pogoda uspokaja się dopiero na przełomie października i listopada, ale zaczynają się też wtedy prawdziwe mrozy i w bazie bez kurtki puchowej z namiotu się nie wychodzi. Czy przyjdzie nam czekać i działać tu aż tak długo? Kto wie? W końcu to program sportowy Polski Himalaizm Zimowy. Ma uczyć cierpliwości i wytrwałości. I to właśnie się dzieje. Póki co, jutro 12 października o świcie wychodzimy z bazy do drugiego ataku szczytowego

Pozdrawiamy!

Załoga PHZ

Wyprawa organizowana jest w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", którego pomysłodawcą i organizatorem jest Artur Hajzer, lider ekspedycji. W wyprawie, obok Artura Hajzera udział biorą również Agnieszka Bielecka, Andrzej Bargiel, Mateusz Grobel, Artur Małek, Krzysztof Starek oraz Mateusz Zabłocki.

Polski Himalaizm Zimowy - śledź zmagania wspinaczy! Szczegóły na oficjalnej stronie projektu.