Sport.pl

Polacy zaatakują Broad Peak i Nanga Parbat

Trzy ekspedycje zaatakują tej zimy dwa szczyty, których nikt jeszcze nie zdobył o tej porze roku. Dwie z nich składają się Polaków. Ich celem jest Broad Peak i Nanga Parbat.

Żadnemu himalaiście nie udało się zdobyć zimą szczytów K2, Nanga Parbat i Broad Peak.

Tego jaki będzie oficjalny skład polskiej wyprawy na Broad Peak (8051 m.n.p.m) i kiedy himalaiści wylecą z Polski, dowiemy się na konferencji, która odbędzie się 8 grudnia w Warszawie. Na razie wiadomo, że kierownikiem wyprawy będzie Krzysztof Wielicki. Jak podaje serwis wspinanie.pl jednym z uczestników (w sumie ma ich być 5-6) będzie Maciej Berbeka, który w zimie 1987/1988 dotarł samotnie na przedwierzchołek Broad Peak - tzw. Rocky Summit (8035 m.)

Tym razem himalaiści nie spróbują szturmować wierzchołka K2 (8611 m.n.p.m). Dwie ekspedycje zmierzą się za to z Nanga Parbat (8126 m.n.p.m).

Pierwsza będzie prowadzona przez Tomasza Mackiewicza i Marka Klonowskiego. To ich trzecie podejście do Nangi. Dołączyć do nich mają Piotr Strzeżysz i Adrian Kutarba. Polacy ruszą od strony Doliny Rupal na Drodze Schella.

Ostatnia wyprawa to węgiersko-rumuńsko-amerykańskie przedsięwzięcie. Nangę zaatakują od strony Doliny Diamir. To tędy rok temu szli Denis Urubko i Simone Moro. W skład ekspedycji wchodzą: Węgrzy David Klein i Zoltan Acs, amerykański lekarz Ian Overten oraz Rumun Alex Gavan. Węgrzy mają doświadczenie na ośmiotysięcznikach, m.in. próbowali wejść bez tlenu na Mount Everest

Więcej na wspinanie.pl

Komentarze (7)
Polacy zaatakują Broad Peak i Nanga Parbat
Zaloguj się
 • mangoeater

  Oceniono 14 razy 10

  "Węgrzy mają doświadczenie na ośmiotysięcznikach, m.in. próbowali wejść bez tlenu na Mount Everest"

  Ooo łał!!! To super doświadczenie jeśli tylko próbowali. Przecież są osoby w tym kobieta, którzy wpięli się na wszystkie szczyty pow. 8 tys. bez tlenu

 • mich_bie

  Oceniono 1 raz 1

  Trzymam kciuki! :)

 • Gość: blahit

  0

  Klonu naprzód!!!!:) I ładny film poprosimy

 • Gość: gaz-wegaz

  Oceniono 2 razy 0

  Powodzenia

  Aczkolwiek tak naprawdę do historii przejdzie ten, kto się zimą wdrapie na K2.

 • Gość: aaa

  Oceniono 6 razy -4

  Kto to jest himalista (z tytułu)?

 • jaskozieloneucho

  Oceniono 9 razy -5

  Co to sa himalisci? Ci co maja liscie? Chodza po himalach?. Durnota i tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX