Polacy atakują Nangę Parbat

Marek Klonowski, Tomasz Mackiewicz i Piotr Strzeżysz zmagają się z dziewiątym szczytem świata - Nangą Parbat (8126 m.n.p.m.). Wierzchołek w Himalajach jest jednym z trzech ośmiotysięczników niezdobytych zimą.

Pozostałe dwa to Broad Peak (tej zimy atakować szczyt będzie polska ekspedycja dowodzona przez Krzysztofa Wielickiego) i K2 (w tym roku nie będzie prób wejścia). Polska wyprawa na Nangę Parbat dotarła do Pakistanu 11 grudnia, a 12 dni później jej członkowie byli już w bazie Lattabo w dolinie Rupal. Na wysokości 5100 metrów stanął pierwszy obóz.

- Zostawiliśmy trochę rzeczy na wysokości 5500 metrów i na razie cieszymy się z dobrej pogody - czytamy na blogu wyprawy.

Mackiewicz i Klonowski atakowali Nangę rok temu. Zawrócili po założeniu obozu pierwszego.

Polacy chcą wyjść na szczyt Drogą Schella, która została wytyczona w 1976 roku przez austriacką ekspedycję. Trasa prowadzi lewym skrajem flanki Rupal.

Wyścig po Nangę

Tej zimy nie tylko Polacy będą chcieli stanąć na szczycie Nangi. Węgiersko-amerykańska wyprawa w składzie David Klein, Zoltan Acs i Ian Overton boryka się problemami logistycznymi, ale wkrótce ma rozpocząć wspinaczkę.

Kolejnej ekspedycji przewodzi Daniele Nardi, który ma za sobą próby na kilku ośmiotysięcznikach. Do Włocha dołączyli: Francuzka Elisabeth Revol i operator Federico Santini.

Samotnie na szczyt ma zamiar wejść francuski snowboardzista Joel Wischniewski

Śladami Kukuczki i Wielickiego

Pierwsze polskie wejście na ''Nagą górę'' miało miejsce 13 lipca 1985 roku. Wyprawa w składzie: Zygmunt Heinrich, Jerzy Kukuczka, Sławomir Łabodziński, Carlos Carsolio zdobyła szczyt nową drogą południowo-wschodnik filarem flanki Rupal. Między obozem pierwszym a drugim lawina zabrała Piotra Kalamusa.

Dwa dni później na wierzchołek Nangi dotarły Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska i Wanda Rutkiewicz. Było to pierwsze kobiece wejście na szczyt.

W 1996 roku Nanga ukoronowała Krzysztofa Wielickiego - Polak po samotnym wejściu stał się piątym człowiekiem w historii, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum (wszystkie czternaście ośmiotysięczników)

Zimą 2008/2009 próbowała wejść tędy inna polska wyprawa, w której udział wzięli m.in. Krzysztof Wielicki i Artur Hajzer (zdobywca siedmiu ośmiotysięczników). Polacy dotarli na wysokość 7000 metrów, gdzie postanowili przerwać wspinaczkę ze względu na zbyt silny wiatr.

dsz,wspinanie.pl,explorersweb.com, alpinist.com