Polska zimowa wyprawa na Broad Peak. Obóz II

Amin Ullah Baig i Shaheen Baig, którzy pomagają polskiej zimowej wyprawie na Broad Peak, pozostawili na wysokości 6200 m depozyt - czytamy na facebooku Polskiego Himalaizmu Zimowego.

W Karakorum od kilku tygodni przebywa zespół w składzie Krzysztof Wielicki, Maciej Berbeka Artur Małek, Tomasz Kowalski i Adam Bielecki. Kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki wyleczył przeziębienie, a Adam Bielecki stara się uporać z infekcją żołądka. Dobre wieści płyną z wysokości 6200 metrów, gdzie na himalaistów czeka obóz II.

Informacje Polskiego Himalaizmu Zimowego:

Amin Ullah Baig i Shaheen Baig wyszli wcześnie rano z bazy "na lekko" i szybkim marszem doszli po 4 godzinach do obozu I skąd wzięli liny poręczowe i ruszyli dalej do góry. Po osiągnięciu końca lin na 5900 m zaczęli rozwieszać kolejne poręczówki i dociągnęli je aż do miejsca obozu II na 6200 m. Po zostawieniu depozytu zaczęli schodzić do bazy.

O 12.00 czasu polskiego byli jeszcze w trakcie zejścia. Wszyscy pozostali uczestnicy - w tym kierownik i Karim - są w bazie. Plany na 31.01 nie zostały postanowione, ale należy się spodziewać wyjścia do obozu II co najmniej Artura Małka i Tomka Kowalskiego.

Poniżej  krótki filmik z wyjśćia Artur Małka i Tomka Kowalskiego w dniach 27-28.01.2013 i akcji rozwieszania lin poręczowych powyżej obozu I do wysokości 5900 m.


źródło: facebook/PHZ

Broad Peak to jeden z trzech niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Pozostałe dwa to K2 i Nanga Parbat.