Polska wyprawa na Broad Peak. Ruszył atak!

Artur Małek i Adam Bielecki opuścili pierwszy obóz i mimo złej pogody w najbliższych dniach chcą zdobyć Broad Peak - czytamy na facebooku Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Broad Peak (8047 m.n.p.m.) to jeden z trzech niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Pozostałe dwa to Nanga Parbat i K2. Polska ekspedycja w składzie: Krzysztof Wielicki (kierownik wyprawy), Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Artur Małek i Tomasz Kowalski od kilkudziesięciu dni prowadzi działania w Karakorum.

W ostatnich dniach pogoda nie rozpieszczała polskich wspinaczy. Krzysztof Wielicki w łączeniu z z TVN 24 mówił o silnym wietrze i całkowitym zachmurzeniu, które uniemożliwiają wspinaczkę.

Dlatego niespodzianką jest dzisiejsza informacja, którą zespół opublikował na facebooku Polskiego Himalaizmu Zimowego - programu autorstwa Artura Hajzera, który zakłada pierwsze zimowe wejścia na niezdobyte ośmiotysięczniki.

Rano 15.02. z bazy, z zamiarem zaatakowania szczytu wyszli Adam Bielecki i Artur Małek. Dzisiaj w drodze do obozu II wspierają ich Amin i Shaheen. Prognoza nie jest idealna ale zespół chce spróbować być na szczycie 18.02. Teraz pogoda jest bardzo zła ale 17. ma się poprawić i na to liczą wspinacze. 16.02 z bazy ma wyruszyć drugi zespół, grupa wsparcia i rezerwa do ewentualnego drugiego ataku w składzie Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski i Karim Hayyat (źródło: facebook/PHZ).

Wyprawa założyła już trzy obozy - ostatni na wysokości 7100 metrów. 500 metrów wyżej ma stanąć jeszcze biwak szturmowy - ostatni przystanek przed atakiem.

Adam Bielecki - pierwszy zimowy zdobywca Gasherbruma I

Adam Bielecki Adam Bielecki PHZ

Adam Bielecki - Klub Wysokogórski Kraków. Ma 29 lat i wspina się w górach od lat 13. Lider kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m. W lipcu 2012 wszedł na K-2 8611 m. Pochodzi z Tychów, mieszka w Krakowie

Artur Małek - Z Lhotse na Broad Peak

Artur Małek Artur Małek PHZ

Artur Małek - Klub Wysokogórski Katowice. 33 lata. Doświadczony taternik. Ma na swoim koncie zimowe wspinaczki zarówno na Kazalnicy Mięguszowieckiej jak i na Alpa Mayo 5947 m. Jesienią 2012 podczas wyprawy PZA na Lhotse osiągnął wysokość 8000 m. Mieszka w Tychach.

 

dsz, PHZ