Sport.pl

Polska zimowa wyprawa na Broad Peak. O północy ruszy atak

To prawdopodobnie ostatnia szansa dla polskich himalaistów na zdobycie Broad Peak'a tej zimy. Nasi wspinacze są już w obozie IV (7400 metrów) i jeśli o północy temperatura nie spadnie poniżej - 30 stopni, zaatakują szczyt.

Broad Peak (8047 m.n.p.m) to jeden z trzech niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Pozostałe dwa to K2 i Nanga Parbat. Polska wyprawa w składzie: Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski w Karakorum poleciała pod koniec 2012 roku.

Polacy dwukrotnie atakowali tej zimy szczyt, jednak wracali z wysokości 7800 metrów.  Nasi himalaiści spędzili wiele dni w bazie w oczekiwaniu na okno pogodowe. W końcu warunki się polepszyły, jednak prognoza jest nieubłagana - Polacy mają czas do 6 marca. Później pogoda uniemożliwi im próbę ataku, a dwa tygodnie później kończy się zima.

W niedzielę grupa szturmowa w składzie: Małek, Kowalski, Berbeka i Bielecki wyruszyła do obozu drugiego, a w poniedziałek po nocy spędzonej na wysokości 6200 metrów dotarła do ostatniego biwaku na wysokości 7400 m.

Spędzą tu noc. Do ostatecznego ataku na szczyt wyjdą dziś w nocy. Godzina wyjścia uzależniona będzie od temperatury. Jeżeli nie będzie zimniej niż minus 30 st. Celsjusza wtedy wyjdą do szturmu już około północy. Na szczycie powinni zameldować się 5 marca w południe. Na zespół szturmowy oczekuje w obozie II Karim Hayyat. Kierownik Krzysztof Wielicki, Shaheen Baig i Amin Ullah są w bazie. Pogoda jest dobra. Jest słonecznie, wiatr jest słaby - czytamy na facebooku Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Lwow: Nie ma alternatywy

Chłopaki na Broad Peak podjęli słuszną decyzję o ataku. Problemem mogą być biwaki w fatalnych warunkach - mówi off.sport.pl Aleksander Lwow, który 25 lat temu wraz z Maciejem Berbeką był bliski zdobycia szczytu.

Komentarze (5)
Polska zimowa wyprawa na Broad Peak. O północy ruszy atak
Zaloguj się
 • stasiuxx

  Oceniono 16 razy 16

  Zycze Wam szczescia i wracajcie cali i zdrowi.Jestescie juz gladiatorami s

 • z3r0

  Oceniono 7 razy 7

  naprzód!

 • migutek81

  Oceniono 9 razy -9

  E, łatwo pójdzie, z tyłu widać nawet jak im trasę na szczyt wyratrakowali.

 • tacx

  Oceniono 32 razy -20

  Szkoda... Trzeba było czekać do konklawe to tradycyjnie Polacy mieliby i papieza i górę zdobytą ;-) A tak... nie bardzo mi się to jakoś wszystko widzi... no ale szable w dłoń. Moze się uda. Choć widzę że misja prawie straceńcza ale cza miec nadzieję. Dobrze ż emają M. Berbekę co trochę pokieruje tym wszystkim tam na górze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX