Sport.pl

Polska zimowa wyprawa na Broad Peak. Brak kontaktu z grupą szturmową. Trwa wyścig z ciemnością

Ok. godz. 11.30 spodziewaliśmy się wieści od polskiej wyprawy na Broad Peak. Czterech polskich himalaistów powinno stanąć wtedy na szczycie. Ostatni kontakt z bazą nawiązali o 10.00 czasu polskiego. - Według mojej oceny (domysły) zespół spieszy się, schodząc - mówi Artur Hajzer, kierownik programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015''.

Od kilku godzin nie mamy informacji o czwórce naszych wspinacze: Macieju Berbece, Adamie Bieleckim, Tomaszu Kowalskim i Arturze Małku. Nasi himalaiści walczą z Broad Peakiem (8047 m.n.p.m) - jednym z trzech niezdobytych zimą ośmiotysięczników.

Na godzinę 13.30 czasu polskiego 5 marca nie mamy żadnych nowych informacji. Brak jest kontaktu za bazą. Możemy tylko gdybać i domyślać się, że trwa akcja górska, której nie można przeszkadzać (np. wyścig z ciemnością) nawet krótkim połączeniem radiowym.
Według mojej oceny (domysły), zespół spieszy się schodząc. Nie ma innego wyjścia jak cierpliwie czekać. Informacje pojawią się natychmiast po tym jak nadejdą.

- Na godzinę 13.30 czasu polskiego 5 marca nie mamy żadnych nowych informacji. Brak jest kontaktu za bazą. Możemy tylko gdybać i domyślać się, że trwa akcja górska, której nie można przeszkadzać (np. wyścig z ciemnością) nawet krótkim połączeniem radiowym.Według mojej oceny (domysły), zespół spieszy się schodząc. Nie ma innego wyjścia jak cierpliwie czekać. Informacje pojawią się natychmiast po tym jak nadejdą - poinformował na facebooku PHZ Artur Hajzer.

Wcześniej, ok. godz. 9. wspinacze po raz ostatni skontaktowali się z bazą. Maciej Berbeka i Adam Bielecki osiągnęli przełęcz na wysokości 7900 m n.p.m. Do tego miejsca dochodzili Tomasz Kowalski i Artur Małek.

Ciężka przeprawa na Broad Peaku

Broad Peak (8047 m.n.p.m) to jeden z trzech niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Pozostałe dwa to K2 i Nanga Parbat. Polska wyprawa, której kierownikiem jest Krzysztof Wielicki poleciała do Karakorum pod koniec 2012 roku.

Polski Związek Alpinizmu, Wyprawa na Broad Peak, polski himalaizm zimowyhttp://polskihimalaizmzimowy.pl

Polacy dwukrotnie atakowali tej zimy szczyt, jednak wracali z wysokości 7800 metrów. Później spędzili wiele dni w bazie w oczekiwaniu na okno pogodowe. W końcu warunki się polepszyły, jednak prognoza jest nieubłagana - Polacy mają czas do 6 marca. Później pogoda uniemożliwi im próbę ataku, a dwa tygodnie później kończy się zima.

Lodowi Wojownicy w akcji

Polskie podboje w najwyższych górach świata rozpoczęły się w latach 70. Celem wypraw prowadzonych przez Andrzeja Zawadę były niezdobyte zimą wierzchołki.  Pierwszy polskim łupem padł Mount Everest - na szczyt weszło dwóch młodych himalaistów - Krzysztof Wielicki (dziś kierownik wyprawy na Broad Peak) i Leszek Cichy.

Do tej pory zimą zdobyto 11 ośmiotysięczników. 9 z nich zdobyli ''Lodowi Wojownicy'' jak zaczęto nazywać w 80. latach polskich himalaistów.

W marcu 2012 roku Adam Bielecki i Janusz Gołąb zdobyli Gasherbrum I - to pierwszy wielki sukces programu Polski Himalaizm Zimowy, który zakłada zimowe wejścia na niezdobyte ośmiotysięczniki. Założycielem programu jest Artur Hajzer, zdobywca siedmiu ośmiotysięczników i były partner m.in. Jerzego Kukuczki.

17 lutego 1980 Mount Everest (8848 m) - Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. Narodową wyprawę poprowadził Andrzej Zawada; pierwsze w ogóle wejście zimą na szczyt ośmiotysięczny;
12 stycznia 1984 Manaslu (8156 m) - Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski. Kierownikiem zakopiańskiej wyprawy był Lech Korniszewski,
21 stycznia 1985 Dhaulagiri (8167 m) - Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka. Wyprawą Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego kierował Adam Bilczewski,
12 lutego 1985 Cho Oyu (8153 m) - Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski. Kierownikiem polsko-kanadyjskiej   wyprawy był Andrzej Zawada. Trzy dni później tą samą drogą weszli: Zygmunt Heinrich i Jerzy Kukuczka,
11 stycznia 1986 Kangczendzonga (8598 m) - Krzysztof Wielicki i Jerzy Kukuczka. Kierownikiem wyprawy Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego był Andrzej Machnik;
3 lutego 1987 Annapurna (8091 m) - Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka (kierownik wyprawy),
31 grudnia 1988 Lhotse (8511 m) - w noc sylwestrową stanął na szczycie Krzysztof Wielicki. Kierownikiem polsko-belgijskiej wyprawy był Andrzej Zawada;
14 stycznia 2005 Shisha Pangma (8027 m) - Piotr Morawski i Simone Moro (Włochy). Kierownik wyprawy Jan Szulc,
9 lutego 2009 Makalu ( 8463 m) - Simone Moro (Włochy) i Denis Urubko (Kazachstan),
2 lutego 2011, Gashebrum II ( 8035m) -Simone Moro ( Włochy), Cory W. Richards (USA) i Denis Urubko (Kazachstan).
9 marca 2012, Gasherbrum I (8068 m) - Adam Bielecki, Janusz Gołąb. Kierownik wyprawy Artur Hajzer

Więcej o wyprawie na Broad Peak:

- To atak ostatniej szansy >>

- Kowalski był przerażony przed atakiem >>

- Lwow: Obawiam się o ich biwakowanie >>


dsz

Komentarze (21)
Polska zimowa wyprawa na Broad Peak. Brak kontaktu z grupą szturmową. Trwa wyścig z ciemnością
Zaloguj się
 • kliszczak1

  Oceniono 74 razy 68

  Już są blisko! Trzymam kciuki, dawać w górę chłopaki, a potem bezpiecznie w dól.
  --
  Odkryjmalopolske.pl - poznaj piękno Małopolski!

 • ponury_sceptyk

  Oceniono 42 razy 38

  Chociaz z przyzwoitosci napisalibyscie ze pierwszy akapit jest zywcem skopiowany ze strony Polski Himalaizm Zimowy...

 • jjrz

  Oceniono 25 razy 19

  trzmam kciuki szczególnie za M.Berbekę - już raz (w 88) w skrajnie trudnych warunkach wchodził na Broad Peak i był przekonany, że go zdobył - a nikt mu nie chciał powiedzieć że był na sąsiednim wierzchołku. Oby teraz nie było wątpliwości

 • xarte

  Oceniono 2 razy 2

  Ku... no ludzie.... Na głównej jest "Broad Peak zdobyty!". Nie wiadomo czy go zdobyli. Były przypadki, że wyprawy zawracały 20m przed szczytem (tak, dwadzieścia metrów).
  Rozumiem, gdyby to był superekspress, albo fakt, ale Wy?
  Ehh, ja już nie wiem, gdzie szukać rzetelnych niusów.

 • tacx

  Oceniono 4 razy 2

  Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Broad Peak!!!!!!!!!!!!!!

 • mirasko70

  Oceniono 8 razy 2

  Trzymam kciuki. Powodzenia!

 • zbig1113

  Oceniono 3 razy 1

  TVP Info podała, że Broad Peak zdobyty....
  Gratuluję Panowie, ponad Wami tylko niebo

 • toxicwaltz

  0

  Trzymam kciuki pomimo tego, że nie lubię łazić po górach.

 • kudlatynaklacie

  0

  Wleźli :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX