Polacy zdobyli Broad Peak. Berbeka policzył się z górą, wielki talent Bieleckiego

Na szczycie Broad Peaku stanął po 25 latach od pierwszej próby prawie 60-letni Maciej Berbeka. Ćwierć wieku temu zabrakło mu 17 metrów. 5 marca u jego boku był Adam Bielecki, 29-letni himalaista, który ma na swoim koncie już dwa pierwsze zimowe wejścia.

Krzysztof Wielicki

Krzysztof WielickiKrzysztof Wielicki PHZ

Krzysztof Wielicki - kierownik wyprawy - Klub Wysokogórski Katowice. Nestor polskiego himalaizmu. Zdobywca Korony Himalajów. Autor trzech pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki. Jako pierwszy człowiek w historii zdobył ośmiotysięcznik - Broad Peak 8047 m - w ciągu jednego dnia, w czasie 16 godzin. Na 3 ośmiotysięczniki wszedł samotnie, wytyczył 3 nowe drogi. Zimą 2003 prowadził zimową wyprawę na K2 a zimą 2007 zimową wyprawę na Nanga Parbat.

Maciej Berbeka

Maciej BerbekaMaciej Berbeka PHZ

Maciej Berbeka - Klub Wysokogórski Zakopane. Nestor polskiego himalaizmu. Dokonał dwóch pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki, wytyczył trzy nowe drogi. Zdobył w sumie sześć szczytów ośmiotysięcznych. W 1988 roku był bliski zimowego zdobycia szczytu Broad Peaka, zatrzymał się na przedwierzchołku o wysokości 8027 m - do niego przez 23 lata należał zimowy rekord wysokości w Karakorum.

Adam Bielecki

 

Adam BieleckiAdam Bielecki PHZ

Adam Bielecki - Klub Wysokogórski Kraków. Ma 29 lat i wspina się w górach od lat 13. Lider kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m. W lipcu 2012 wszedł na K2 8611 m. Pochodzi z Tychów, mieszka w Krakowie.

 

Tomasz Kowalski

Tomasz KowalskiTomasz Kowalski PHZ

Tomasz Kowalski - KW Warszawa, 27 lat. Organizator i uczestnik kilkunastu wypraw górskich w m.in Alpach, Andach, Alasce oraz Pamirze i Tien-Shanie. W 2010 roku przeszedł 100-kilometrowy trawers masywu Mount McKinley. W 2011 roku, w ciągu jednego sezonu zdobył 4 siedmiotysięczniki leżące na terytorium byłego Związku Radzieckiego za co otrzymał wyróżnienie w konkursie Kolosy. Pochodzi z Dąbrowy Górniczej, mieszka w Poznaniu.

Artur Małek

Artur MałekArtur Małek PHZ

Artur Małek - Klub Wysokogórski Katowice. 33 lata. Doświadczony taternik. Ma na swoim koncie zimowe wspinaczki zarówno na Kazalnicy Mięguszowieckiej jak i na Alpa Mayo 5947 m . Jesienią 2012 podczas wyprawy PZA na Lhotse osiągnął wysokość 8000 m. Mieszka w Tychach