Sport.pl

Polacy na Broad Peak. Berbeka i Kowalski biwakują na 7900 m

We wtorek czterech Polaków po raz pierwszy weszło na Broad Peak zimą. Teraz próbują bezpiecznie dotrzeć do bazy. Zgodnie z planem mieli spędzić dzisiejszą noc w obozie IV na wysokości 7400 metrów, jednak do niego udało się dotrzeć tylko Arturowi Małkowi i Adamowi Bieleckiemu. Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski spędzą noc na wysokości 7900 metrów.

Polacy dokonali we wtorek historycznego, pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak w Karakorum (8051 m.n.p.m). Wykonali zadanie w połowie, bo teraz muszą bezpiecznie dotrzeć do bazy, w której czeka na nich kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki. Niepokojące informacje na temat miejsca biwaku Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbeki na facebooku Polskiego Himalaizmu Zimowego opublikował Artur Hajzer, twórca programu.

- Artur Małek i Adam Bielecki są w obozie IV na wysokości 7400 m. Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka biwakują na przełęczy 7900 m. Karim Hayyat jest w obozie II. Z bazy wychodzą do góry Shaheen Baig i Amin Ullah. Ich zadaniem będzie dotarcie do schodzących i pomoc w ich zejściu do bazy lub likwidacja obozów - pisze Hajzer.

Dokładnie 25 lat temu na podobnej wysokości biwakował Berbeka, który wtedy był blisko zdobycia szczytu. Do świtu zostało Polakom jeszcze kilka godzin.

Lodowi Wojownicy znów najlepsi

Po kilkudziesięciu dniach walki na wierzchołku niezdobytego do tej pory zimą Broad Peaka (8051 m.n.p.n) stanęło czterech polskich himalaistów. Świat zostawiliśmy daleko z tyłu - na 12 pierwszych zimowych wejść, 10 należy do nas. Dlaczego jesteśmy tak mocni? - To wina Stalina i Bieruta. Zamknęli nas w klatce - przekonuje Artur Hajzer, twórca programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015.

dsz, PHZ

Komentarze (63)
Polacy na Broad Peak. Berbeka i Kowalski biwakują na 7900 m
Zaloguj się
 • nihon

  Oceniono 184 razy 174

  Panowie, wiemy, że Wam się tam podobało, ale złaźcie z tej przełęczy jak najszybciej!

 • aniutek

  Oceniono 152 razy 138

  Trzymam kciuki aby noc minęła jak najszybciej a zejście na dół łatwe. Jesteście w myślach milionów Panowie!

 • mark211

  Oceniono 91 razy 79

  Coś się musiało wydarzyć. Każdy wie, że biwak powyżej 7 tys. metrów to ostateczność. Tam się nie wypoczywa, organizm się nie regeneruje. Panowie, sami wiecie to najlepiej więc jazda na dół, jak najszybciej. Jesteście wielcy !

 • turbacz68

  Oceniono 81 razy 69

  Boże Maciek, lepiej wróć cały i zdrowy, bo Ewcia Ci nigdy tego nie wybaczy- ja też. Boże Drogi - miej ich pod swoją opieką

 • amaszar80

  Oceniono 70 razy 64

  Poszli tam bo ,, Życie to nie liczba oddechów lecz liczba chwil zapierających dech w piersiach". wierzę, że zejdą cali i zdrowi. I nie krytykujcie tych chłopaków bo każdy ma prawo żeby przeżyć swoje życie po swojemu.

 • amaszar80

  Oceniono 41 razy 39

  Walczyć Lodowi Wojownicy. Do świtu tam u Was już niedługo, a potem jazda do bazy. Wszyscy

 • interfere

  Oceniono 40 razy 26

  Jak ten gościu rok przed 60-tką stamtąd zejdzie, to chyba zacznę zastanawiać się nad tym czy samemu nie zacząć uprawiać jakiś sportów ekstremalnych :-) Trzymam kciuki.

 • pit_444

  Oceniono 14 razy 14

  O 2. naszego czasu zacznie świtać na Broad Peaku. Miejmy nadzieję, że przetrwali ten biwak na 7900 i będą mieli siły, żeby zejść.

 • karen_walker

  Oceniono 16 razy 6

  Czy ktos wie, dlaczego podaje sie dwie rozne wysokosci Broad Peak'u? I to nie tylko w Gazecie. Chociaz inne zrodla przynajmniej decyduja sie na jedno albo drugie a nie na oba w tym samym artykule.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX