Sport.pl

Polacy na Broad Peak: Czekamy jeszcze kilkanaście godzin. Nadciąga burza

- Małek i pakistański wspinacz czekają na Berbekę i Kowalskiego w ostatnim obozie. Do jutra do godziny 10 muszą znaleźć się poniżej 7000 metrów. Nadciąga burza. Karim Hayyat wyszedł na 7800 metrów, ale nie widział Berbeki i Kowalskiego - powiedział w TVN 24 Artur Hajzer, twórca programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015.

We wtorek Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski, Adam Bielecki i Artur Małek byli na szczycie Broad Peak. Bielecki i Małek zeszli do obozu na 7400 m. Berbeka i Kowalski biwakowali na wysokości 7900 metrów.

Po raz ostatni będący w bazie (4900 m) kierownik wyprawy na niezdobyty wcześniej zimą Broad Peak (8051 m) Krzysztof Wielicki rozmawiał przez krótkofalówkę z nestorem himalaizmu 58-letnim Berbeką (KW Zakopane). Było to o 4 rano czasu polskiego.

- Nie mamy żadnych przełomowych wieści. Nie wiemy, co się z nimi dzieje, nie ma kontaktu, jest dobra widoczność. Wielicki może penetrować całą drogę zejściową przy pomocy lunety. Pakistański wspinacz pomagający wyprawie wszedł na 7700-7800 metrów - mówi Hajzer.

Okres dobrej pogody na Broad Peaku kończy się dziś. Jutro nadciąga burza.

- Małek i Karim Hayyat zostają w obozie IV na noc i oczekują na sygnał z góry. Pogoda pogorszy się do jutra do południa. Do 10 muszą być już poniżej 7000 metrów. Niżej ciągnie się sznur lin poręczowych, który doprowadzi ich do bazy nawet w trudnych warunkach - dodaje Hajzer.

Adam Bielecki opuścił ostatni obóz pod szczytem i ruszył w kierunku bazy. Taką decyzję podjął Wielicki. Według Hajzera wynika to ze stanu zdrowia Bieleckiego - Małek musi mieć więcej sił.

Hajzer: Kowalski i Berbeka mogli wpaść do szczeliny >>

 

 

 

Komentarze (98)
Polacy na Broad Peak: Czekamy jeszcze kilkanaście godzin. Nadciąga burza
Zaloguj się
 • prawdziwy_qwertyk

  Oceniono 177 razy 145

  ale sie ulewa wiekszosci na forum - przerazajace, niektorzy siedza tu od 2 dni i to samo klepia pod kazdym niusem w tym temacie, sami sprawiedliwi, szlachetni, zawsze prawdowmowni nigdy nie narazajacy innych na ryzyka i zawsze odwaznie spieszacy innym na pomoc, narod samych bohaterow kanapowych

 • poofi

  Oceniono 91 razy 45

  Z całym szacunkiem to takich expedycji, Najwieszky podziw tak naprawdę dla pezimiennych "wspinaczy pomagającyh", dla nich takie wejście to po prostu praca.

  " Pakistański wspinacz pomagający wyprawie wszedł na 7700-7800 metrów - mówi Hajzer."
  Nasi podnie

 • jatom

  Oceniono 104 razy 44

  Gdzie jest i co robi Polski Himalaizm Zimowy, gdy jego Lodowi Wojownicy są w kłopotach? Ano wysyła Pakistańczyka, który wspina się niemal na szczyt nie dla poklasku, z pychy i głodu adrenaliny ale by ratować śmiertelnie zagrożonych ludzi. Szacunek, Panie Hayyat.

 • listekklonu

  Oceniono 82 razy 34

  A ten pakistański wspinacz to co, imienia i nazwiska jakiegoś nie ma? Tylko Wielcy Biali Wspinacze się liczą?

 • june-of-44

  Oceniono 37 razy 27

  Kazdy z tej czwórki odnióśł sukces zdobywajac ten szczyt. Ale sama cena tego sukces czyni ten sukces gorzkim. Dwa ludzkie, młode zycia w ofierze dla góry. Czy warto było?
  Kto bedzie kolejnym "bohaterem", który pozostanie tam na zawsze wspinając sie na kolejny niezdobyty zimną ośmiotysięcznik....?
  Tak po ludzku szkoda mi tych dwóch chłopaków, który nie mogą zejśc do obozu....
  Trzymam kciuki...mocno trzymam....

 • zalep

  Oceniono 29 razy 17

  Trzymać kciuki i być pełnym nadziei. Wczorajszym opluwaczom wyrazy współczucia.

 • tianna84

  Oceniono 9 razy 7

  Wszyscy chcemy wierzyć że będzie wszystko ok i nadzieja umiera ostatnia.. Ale niestety samo samotne zejście alpinisty który został na 7900 m npm juz świadczy że stało się coś niedobrego,, napewno inaczej by się nie rozdzielili...Chciałabym się mylić..Wyobrażam sobie co przeżywają rodziny..

 • taka_prawda500

  Oceniono 10 razy 6

  Dlaczego nikt nie odpowie czemu skoro weszli razem, to razem nie wrócili? Zasłabli ci dwaj co zostali czy jak? Nie minusujcie, odpowiedzcie, nie znam się na żadnej wspinaczce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX