Sport.pl

Polacy na Broad Peak. Hajzer ujawnia szczegóły. Małek schodzi do bazy

- Kowalski i Berbeka schodzili w dramatycznym tempie. Zamiast jednej godziny, droga do przełęczy zajęła im osiem. Kowalski donosił, że ma kłopoty z oddychaniem. Podczas zejścia upadł, uszkodził rak - poinformował Artur Hajzer. Kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki zdecydował, że biwak szturmowy ma opuścić Artur Małek, który czekał tam na zaginionych kolegów.

Na polecenie kierownika wyprawy Krzysztofa Wielickiego, przebywający w biwaku szturmowym Artur Małek i Karim Hayyat schodzą w kierunku bazy. Mieli czekać do czwartku, ale kierownik postanowił, żeby schodzili teraz. Adam Bielecki już dotarł do bazy. Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka zaginęli między przełęczą (7900 metrów), a biwakiem szturmowym (7400 metrów) podczas zejścia ze szczytu. We wtorek wraz z Adamem Bieleckim i Arturem Małkiem zdobyli górę zimą, jako pierwsi himalaiści w historii.

Dramatycznie wolne tempo

W środę Berbekę i Kowalskiego uznano za zaginionych - Małek i Bielecki bezpiecznie wrócili do biwaku szturmowego. Najnowsze informacje od kierownika wyprawy Krzysztofa Wielickiego mówią, że Berbeka i Kowalski schodzili ze szczytu w potwornie wolnym tempie, a ostatni kontakt z Wielickim nawiązał Kowalski o 6:30 rano miejscowego czasu.

- 4 himalaiści zdobywali szczyt kolejno ok. godziny 17-18.00, po czym bez zwłoki z/w na późną porę rozpoczynali zejście w dół. Chodziło o zejście jak najniżej zanim zapadną ciemności. Jako ostatni schodził Tomasz Kowalski. Przed nim był widziany przez niego Maciej Berbeka. Choć każdy z uczestników posiadał radiotelefon, to łączność była utrzymywana jedynie z Tomkiem Kowalskim i Arturem Małkiem (u Adama przestroiła się częstotliwość, Maciej nie używał radia z niewiadomych względów). Tempo schodzenia Tomka i idącego przed nim Maćka zaraz po zdobyciu szczytu od pierwszych minut było dramatycznie wolne. Do ok. godz. 2.00 6 marca - w ciągu aż 7-8 godzin marszu i wspinaczki w dół - pokonali odcinek prawie do przełęczy, który standardowo zajmuje godzinę - pisze Hajzer na facebooku Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Kowalski upadł. Trudności z oddychaniem. Uszkodzony rak

Adam Bielecki osiągnął obóz IV na 7400 m ok. 21.00 5 marca. Artur Małek osiągnął obóz IV ok. 2.00 6 marca. Z dalszej części relacji dowiadujemy się, że Kowalski upadł schodząc z przedwierzchołka Broad Peaku. Wypiął mu się rak, z którym później wspinacz miał problem.

- Tomasz Kowalski zgłosił kierownikowi przebywającemu w bazie, Krzysztofowi Wielickiemu, trudności z oddychaniem i ogólne osłabienie i miał zażyć lekarstwa w/g instrukcji. W czasie schodzenia z przedwierzchołka Rocky Summit zaliczył mały upadek w efekcie którego wypiął mu się rak. Podczas ostatniej łączności o 6.30 rano 6 marca meldował trudności z zapięciem tego raka. Mówił też, że widzi Macieja Berbekę. Tuż przed świtem widać było z bazy na wys. 4950 m światełko latarki na siodełku przełęczy. Rano jeden z pracowników bazy (kucharz) widział(?) postać pod przełęczą w okolicy szczelin (uznano, że to Maciej) - dodaje Hajzer.

Hayyat szukał ich na 7700 m

Od 6.30 czasu lokalnego nie było żadnego kontaktu z zaginionymi. Ostatnia rozmowa z Maciejem Berbeką miała miejsce na szczycie o 18.00. Berbeka rozmawiał najprawdopodobniej z radia Kowalskiego. O świcie 6 marca z obozu II na 6200 m wyszedł do góry oczekujący tam w obwodzie pakistański wspinacz Karim Hayyat i ok. 13.00 dotarł według raportu raportu Wielickiego do szczeliny.

- Oceniamy tę wysokość na ok 7700 m. Nie napotkał on żadnych śladów, widział wszystkie szczegóły drogi aż do przełęczy i wycofał się do obozu IV. Dwójkę himalaistów uznano od tego momentu oficjalnie za zaginionych - pisze Hajzer.

Więcej o wyprawie:

- Kurczab: Niewykluczone, że Kowalski i Berbeka też się rozdzielili. Czasem trzeba, żeby ratować życie >>

- Hajzer: Mogli wpaść do szczeliny >>

- Baranowska: To nie tak, że poddali się euforii i osłabli >>


dsz, PHZ

Komentarze (251)
Polacy na Broad Peak. Hajzer ujawnia szczegóły. Małek schodzi do bazy
Zaloguj się
 • stachu82

  Oceniono 1024 razy 674

  Prośba do adminów - zablokujcie możliwość komentowania artykułów o wyprawie.

 • sowaxp

  Oceniono 431 razy 339

  Normalnie wstyd mi za nasz naród.. Pełno złośliwych, chamskich komentarzy.. Czuję się jakbym żyła w kraju kretynów i ignorantów..

 • strefas

  Oceniono 241 razy 207

  Niech nadzieja nigdy nie zgaśnie,a światło życia promienieje !!!Aby finał był radosny...

 • maksiu110

  Oceniono 215 razy 85

  Za wcześnie na oceny ale już można napisać, że główną przyczyną śmierci w górach to błąd...
  Błędem Rutkiewicz było to, że odwodniona i ze sraczką poszła w górę.
  Winą Kukucza było to, że schodził na linie transportowej.
  Winą Morawskiego było to, że szedł w ogóle nie spięty z partnerem.

  Tutaj winą było to, że na szczycie byli dopiero 0 18,00 - a powinni być najpóżniej w południe. O 18,00 powinni być w obozie szczytowym (a nawet niżej). Prawdopodobnie błedem było słabe rozpoznanie szczeliny pod szczytem (słyszałem dziś Kingę Baranowską, która twierdzi, że przkatycznie nie ma wiedzy na jej temat)...
  Jak szli spięci? A moze każdy szedł osobno...?

  Jako, że jestem wierzący to...Wieczny Odpoczynek racz Im dać Panie! A światłośc wiekuista niechaj Im świeci. NIech odpoczywają w Pokoju.

  Słowa do rodzin i przyjaciół (bo pewnie też czytają): w chwilu bólu moje wyrazy współczucia nic nie znaczą ale miejcie świadomość, że odeszli ze świata w możliwie najlepszy sposób. Mój dobry kumpel zawsze mi życzy: obyś zmarł w rakach...

 • koluniuyyy

  Oceniono 95 razy 63

  Śledziłem wyprawę od samego początku, dzień w dzień w pracy w domu. Wczoraj gdy opuścili obóz szturmowy a cały czas docierały do nas informacje o dobrej utrzymującej się pogodzie wiedziałem, że im się uda.

  Strasznie jest mi dzisiaj przykro, Tomek zapowiadał się na wspaniałego himalaistę a Maciek to przecież legenda.

  Mimo strasznych wiadomości dnia dzisiejszego Adam Bielecki potwierdził, że jest na dzień dzisiejszy najlepszym polskim wspinaczem. To on był pierwszy na szczycie i to on pierwszy zameldował się w obozie 4.

 • samad

  Oceniono 73 razy 35

  to dziwne, że każdy z nich schodził samotnie, sądziłem, ze podzilili sie na 2 zespoły...

 • grzegorz66r

  Oceniono 73 razy 27

  raka na buty do wspinania a nie raka chorobę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX