Sport.pl

Polacy na Broad Peak. Wielicki posyła dwóch Pakistańczyków w górę

- Potwierdzamy, że wcześnie rano z bazy w kierunku obozu III na 7000 m wyszła dwójka wspinaczy pakistańskich Amin Ullah i Shaheen Baig - poinformował na Facebooku Polskiego Himalaizmu Zimowego Artur Hajzer.

We wtorek czterech Polaków zdobyło szczyt Broad Peaka. Bezpiecznie do bazy udał się wrócić Adamowi Bieleckiemu i Arturowi Małkowi. Nad przełęczą (7900m) został Tomasz Kowalski. Przed nim szedł Maciej Berbeka, który według dostępnych informacji, próbował pokonać dystans między przełęczą a biwakiem szturmowym (7400 m).

W czwartek kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki w rozmowie z rmf24.pl i TVN 24 przyznał, że nie ma już żadnych szans na szczęśliwy powrót Polaków.

Mimo tego Wielicki posłał w górę dwóch pakistańskich wspinaczy. Mają dotrzeć do obozu III (7100 m) i stamtąd obserwować kopułę szczytową.

- Ich zadaniem będzie dodatkowy przegląd i obserwacja kopuły szczytowej z innego punktu widzenia niż jest to możliwe z bazy. Na noc obaj wspinacze powrócą w dół do bazy z powrotem - informuje Hajzer.

dsz, PHZ

Komentarze (79)
Polacy na Broad Peak. Wielicki posyła dwóch Pakistańczyków w górę
Zaloguj się
 • damian.domanski

  Oceniono 97 razy 87

  najpierw radość i euforia teraz rozpaczliwe próby poszukiwania, ogromny żal po wielkim sukcesie.

 • sylwekck

  Oceniono 95 razy 85

  Miałem jeszcze wczoraj nadzieję, że zejdą dziś już nie mam. Żyj tak jak chcesz drugiej szansy mieć nie będziesz.

 • 3cory

  Oceniono 65 razy 49

  Ekipa doskonale wie że nie ma szans na uratowanie tych ludzi. Są 2 opcje, że już nie żyją albo że żyją ale nie ma możliwości żeby im pomóc. Mowią te przecież wprost. Że to specyficzna góra, że widać zejscie...i tak dalej..a skoro do tej pory się nie pojawili to już się raczej nie pojawią. Starszy załatwił swoją sprawę sprzed lat a młody był po prostu w tym momencie jeszcze za słaby na ten wyczyn. Starszemu to trochę zazdroszczę...odszedł spełniony i nie będzie musiał bujać się z ZUSem.

 • nuova

  Oceniono 22 razy 8

  Czy piszący o śmierci mogliby wstrzymać się z tym pisaniem do czasu podania wiarygodnej info o dwóch zaginionych himalaistach?! Tak ciężko ugryźć się raz w życiu w język??

 • frozentime

  Oceniono 5 razy 5

  28 lipca 1975r. podczas zejścia z Broad Peak Middle (8011m) zginęli trzej z pięciu polskich himalaistów, którzy dokonali tego pierwszego w historii polskiego himalaizmu wejścia na ośmiotysięcznik.

 • folwark_polski

  Oceniono 15 razy 5

  radość powinna być po zejściu a tak pozostała śmierć

 • kiszczu

  Oceniono 17 razy 3

  Nie znam się na tym ale zastanawia mnie fakt, że nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym że Tomasz Kowalski zaliczył wcześniej jakiś 8 tysięcznik nawet w lecie. Poszedł na niewykonalną wcześniej wyprawę bez zdobycia wcześniej takiej wysokości w lepszych warunkach. A Pan Berbeka chciał osiągnąć to czego nie osiągnął w czasach gdy wspinał się częściej i był młodszy. Wydaje mi sie że wiek 59 lat to trochę dużo jak na wyprawę którą nikt wcześniej w historii ludzkości nie przeszedł.

 • stalker2000

  Oceniono 1 raz 1

  W radiu podają że Palestyńczycy nie wrócili do bazy jak to było przewidziane :((

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX