Projekt ''Pięcioma deskami dookoła Morza Czarnego'' zwyciężył w III Memoriale im. Piotra Morawskiego ''Miej Odwagę''

Ogłoszono wyniki III edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego " Miej odwagę!". Wygrał projekt "Pięcioma deskami dookoła Morza Czarnego" autorstwa trójki przyjaciół - Aleksandra i Macieja Lewandowskich z Gdyni oraz Małgorzaty Kołacz z Wrocławia. Dodatkowo Jury wyróżniło wyprawę "Cho Oyu 8021 - Ski Expedition" Olka Ostrowskiego i Kazika Chmiesta z Wetliny.

Do III edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego „Miej odwagę!" zostały zgłoszone 124 wyprawy. O wygranej zadecydowały głosy internautów (50%) oraz Kapituły (50%), w skład której weszli: Olga Morawska - pomysłodawczyni projektu, Patrycja Konopka - reprezentująca LOTTO - Głównego Partnera Memoriału, Jacek Grzędzielski - przedstawiciel marki SALEWA - Partnera Sprzętowego oraz zwycięzcy poprzednich edycji: Stefan Czerniecki i Szymon Kowalczyk. Wszystkie nadesłane projekty były oceniane pod kątem zaangażowania uczestników, ciekawej wizji projektu i sposobu jej przedstawienia przez autorów, a także pod kątem realnego budżetu  potrzebnego na jego realizację.

- Burzliwe obrady za nami. Ciężko nam było wybrać jeden projekt spośród całej palety. Niesamowite, jakie ludzie mają pomysły i cele do realizacji. Memoriał był już m.in. w wenezuelskiej dżungli, czy na piaskach Sahary. Teraz kolej na podróż wokół Morza Czarnego. Zapewne będzie emocjonująco, egzotycznie i szalenie ciekawie. Zwycięzcom gratuluję, szykujcie się bo piękna przygoda przed Wami! - mówi Szymon Kowalczyk, zwycięzca II edycji Memoriału.

Pięcioma deskami dookoła Morza Czarnego

Pomysł zwycięskiej wyprawy „Pięcioma deskami dookoła Morza Czarnego”, zrodził się z pasji jej autorów do desek oraz zamiłowania do podróży, podczas których młodzi globtroterzy, Olek i Maciek Lewandowscy oraz Małgosia Kołacz, przemierzają ulice miast i wioski, poznają obyczaje napotkanych kultur i na chwilę stają się częścią lokalnej społeczności.

Projekt zakłada przejechanie samochodem 10 000 km w poszukiwaniu najlepszych miejsc do kitesurfingu i surfingu na Morzu Czarnym oraz Kaspijskim, przemierzenie na longboardach Krymu, Soczi, Tbilisi i Stambułu, ślizg na wakeboardzie nieopodal ukraińskiej Odessy, tureckiego Samsun i Izmiru, a także, zdobycie najwyższego szczytu Europy - góry Elbrus - i zjazd na snowboardzie po jego zboczach. Zwycięzcy chcą zrealizować plan na przełomie września i października 2013 roku.

- Od dawna chcieliśmy poznać Wschodnią Europę i zrobić to w nietuzinkowy sposób, łącząc naszą pasję do sportów deskowych, z chęcią poznania kultur i specyfiki tamtych regionów. Mamy wiele pomysłów, między innymi chcemy zrobić niesamowity film z tej wyprawy. To strasznie fajne, że są takie projekty jak Memoriał im. Piotra Morawskiego, które pomagają młodym ludziom w realizacji marzeń. Dla nas to zaszczyt, że organizatorzy docenili właśnie nasz projekt. Bardzo dziękujemy! - powiedział Aleksander Lewandowski zwycięzca III edycji
Memoriału.

Dla niego najważniejszą deską jest kite. Z kolei Małgorzata Kołacz ponad inne stawia snowboard.
- Olek i jego brat od wielu lat są związani z kitem, ja od wielu lat trenuję snowboard. Dla mnie więc ważne będzie wejście na Elbrus i zjazd na dziko. W podróż pojedziemy ''ogórkiem'' i będziemy szukać miejsc do wykorzystania każdej z desek. Wyruszamy w połowie września. To dobry moment, bo zaczynamy od Krymu i mamy nadzieję, że będzie mniej ludzi. Chcemy też poszukać śniegu w górach, więc dlatego wybraliśmy taki czas - mówi Małgorzata.

Główną nagrodą w Memoriale jest wsparcie finansowe fundowane przez Głównego Partnera Memoriału - LOTTO, umożliwiające realizację wymarzonego projektu oraz wsparcie sprzętowe marki SALEWA. Relacje z wypraw, będzie można śledzić na bieżąco na stronie
www.miejodwage.pl .

Wszystko zaczyna się od marzeń

- „Wszystko zaczyna się od marzeń”. Lotto od ponad pół wieku spełnia marzenia milionów Polaków, którzy wygrywają w naszych grach. Memoriał ma przede wszystkim czcić pamięć o wspaniałym człowieku, jakim był Piotrek Morawski i filozofię jego życia. Uczestnicy Memoriału kierują się w swoich wyborach - podobnie jak Piotr - ogromną chęcią realizowania swoich marzeń. I my te marzenia z przyjemnością pomożemy spełnić - mówi Patrycja Konopka, reprezentująca LOTTO, Głównego Partnera Memoriału.

Pomysłodawczynią memoriału jest Olga Morawska. W 2009 roku jej mąż Piotr, zdobywca sześciu ośmiotysięczników, zginął w Himalajach.

- Trzecia edycja przysporzyła dużo emocji organizatorom. Prawie do samego końca nie mieliśmy sponsora, ale z Anią Wróblewską, z którą prowadzimy ten projekt, powiedziałyśmy sobie, że mamy odwagę i nie poddajemy się tak łatwo. Na trzy dni przez zakończeniem fazy głosowania znaleźliśmy sponsora. Było ostro. Ale kiedy zaczyna się robić coś dla pamięci ważnej osoby, nie można poddać się z tak prozaicznych powodów jak brak pieniędzy. Zwycięski projekt spodobał się kapitule. Mi osobiście podoba się to, że ci młodzi ludzie pokażą nam, jak różnorodnie można zastosować te deski. To są różne rzeczy - latają, pływają, zjeżdżają. Wygrała ta różnorodność - mówi Morawska.

W tym roku przyznano również wyróżnienie dla projektu „Cho Oyu - Ski Expedition". Olek i Kazik planują zdobyć ośmiotysięcznik Cho Oyu i zjechać na nartach po jego zachodniej ścianie. Wyróżnieni otrzymają sprzęt marki SALEWA.

- Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w Memoriał. Zarówno uczestnikom, którzy zgłosili aż 124 projekty wypraw, ale także Internautom, który oddali 40 000 głosów. To naprawdę niesamowite. Wygrana w Memoriale to jak trafienie szóstki w Lotto. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy pomóc fajnym, młodym ludziom i zrealizować ich marzenia.  - dodaje Olga Morawska, pomysłodawczyni Memoriału.

Pomysł Memoriału im. Piotra Morawskiego „Miej Odwagę!” zrodził się z potrzeby uczczenia pamięci wybitnego wspinacza i himalaisty oraz promowania jego sposobu na życie - pozytywnej energii, odwagi spełniania marzeń i poszukiwania nowych wyzwań.