Sport.pl

Film ze szczytu Broad Peaku [WIDEO]

Adam Bielecki udostępnił film z ataku szczytowego na Broad Peak (8047 m). 5 marca on i jego trzech partnerów: Artur Małek, Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka weszło na wierzchołek niezdobytego do tej pory zimą ośmiotysięcznika. Dwóch ostatnich zginęło podczas zejścia.

- Jestem na szczycie Broad Peaka! Pierwsze zimowe wejścia - słyszymy głos Bieleckiego, który na wierzchołku stanął o 17:20 miejscowego czasu. W ciągu kolejnych 40 minut na szczycie meldowali się jego partnerzy w wyprawie na niezdobyty do tej pory zimą ośmiotysięcznik: Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski.

Krótki film przedstawia przygotowania do opuszczenia biwaku szturmowego (7400 m), gdzie nasi himalaiści spędzili noc przed atakiem, wędrówkę w górę, poręczowanie jednej z niebezpiecznych lodowych szczelin (Maciej Berbeka asekuruje wspinającego się Adama Bieleckiego) oraz sam widok ze szczytu.

Tragedia na Broad Peaku

Niestety, nie wszystkim udało się wrócić z ataku szczytowego. Podczas zejścia zginęli Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka.

Po zdobyciu szczytu u Tomasza Kowalskiego nastąpiło najprawdopodobniej gwałtowne, niepoprzedzone żadnymi objawami wyczerpanie energetyczne i szybkie zmiany patologiczne związane z wysokością i niską temperaturą. Nie był w stanie schodzić - napisali członkowie wyprawy w oświadczeniu wydanym po powrocie do Polski.

Kowalski nie doszedł do przełęczy na wysokości 7900 metrów. Pod tą przełęczą nad ranem 6 marca widziany był Maciej Berbeka. W pewnym momencie światło jego latarki czołowej znikło. Prawdopodobnie wpadł do jednej ze szczelin lodowych albo zsunął się w przepaść po stromym zboczu.

Wielicki: Atak był nie do zatrzymania

Już dawno na konferencji Polskiego Związku Alpinizmu nie było tak wielu kamer i dziennikarzy. Przybyli, by poznać relacje uczestników wyprawy na Broad Peak (8051 m). Głos kierownika Krzysztofa Wielickiego łamał się, gdy relacjonował minuta po minucie atak szczytowy.

- Zdecydowałem, żeby poszli wszyscy. Nie mogłem zabrać im tej szansy. Jeśli wybrałbym jeden zespół, to drugi do końca życia by mi tego nie wybaczył. Pytałem: Maciek, jest już dość późno, dacie radę? Odpowiadał, że po to tu przyjechali, że dadzą radę. Zaufałem jego doświadczeniu. Nikt nie mówił, że się źle czuje. Atak był nie do zatrzymania. Nie miałem nawet do tego pretekstu - opowiadał Wielicki.

dsz

Komentarze (155)
Film ze szczytu Broad Peaku [WIDEO]
Zaloguj się
 • acototak

  Oceniono 203 razy 169

  Skoro nie możecie patrzeć na sople pod nosem, to po co tu wchodzicie? Masochizm?
  Poza tym to nie "gile" tylko para wodna wydobywająca się przy każdym oddechu i zamarzająca w sopel., a oderwanie tego ... no cóż, przytknijcie język do metalowej poręczy przy -30 spróbujcie oderwać.

 • remo29

  Oceniono 124 razy 116

  Nie ma to jak przed 2-minutowym filmem wpie...ć 30-sekundową reklamę. Jesteście lepsi niż Polsat...
  --
  parada karzełków

 • sportowy_szczur

  Oceniono 157 razy 101

  Do tej pory słyszałem, że jak się wchodzi na ośmiotysięczniki, to przez niemal cały rok nie ma szans na jakiekolwiek widoki i że w sumie chodzi tylko o samo zdobywanie szczytów, czego nie mogłem zrozumieć, bo co to za przyjemność po prostu "leźć na górę".
  A tu taka cudowna niespodzianka! Boże, jak tam pięknie! Ja ze względu na własne ograniczenia nie zapuściłem się wyżej niż na 3.000 metrów, ale przyznaję, że dla takiego widoku mógłbym nawet poświęcić życie.
  Bo lepiej zobaczyć coś takiego i umrzeć młodo niż żyć długo, ale byle jak i bez pasji.
  Wielki szacunek dla całej czwórki. Jestem pod wrażeniem.

 • bumelant.net

  Oceniono 112 razy 90

  Wielcy znawcy i komentatorzy: zapoznajcie się najpierw trochę ze sprawą, zanim zaczniecie pisać, że ktoś tu kogoś zostawił na śmierć.

  1. Czytamy o sprawie, oglądamy konferencje
  2. MYŚLIMY
  3. Komentujemy

  Nie odwrotnie!

 • qulqa

  Oceniono 130 razy 66

  Banda idiotów w cieplutkich bamboszach przed monitorami wzięła się za ocenianie wyprawy. Sami znawcy.
  Nie macie żadnych pasji życiowych, nie umiecie ich docenić - to nie nie czytajcie artykułu i nie komentujcie.
  Chylę głowę przed himalaistami. I tymi, co zmarli, i tymi, co przeżyli. To są ich wybory. Czasem realizacja marzeń warta jest życia.
  Zarabiam nieźle, płacę wysokie podatki, dumna jestem, że część z nich poszła na organizację takiej wyprawy, a nie na dofinansowanie renty menela spod budki z piwem, który przepracował dwa dni w życiu.

  Lem napisał 'gdyby nie internet, nie wiedziałbym ilu jest idiotów na świecie'.

 • iffa4

  Oceniono 70 razy 42

  Skład następnej zimowej wyprawy znawców gór i bohaterów, którzy by nigdy kolegi nie zostawili :
  j.dch
  bilderberg500
  olekgw
  zbikowel
  brutalny_cyrkiel.
  Drodzy bohaterowie w gębie, co wy na to ?

 • moustik

  Oceniono 41 razy 35

  Jarosław Kuźniar z TVN powiedziałby to czystą angielszczyzną jako: Brołd Pik.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX