Pierwsza via ferrata w Tatrach już tego lata

Via ferrata

Via ferrata (Via ferrata/Shutterstock)

Słowacy planują otworzyć w swojej części Tatr pierwszą w tych górach via ferratę. Obecnie tego typu ścieżki występują głównie w Alpach i Dolomitach. Na szlaku pojawi się sprzęt do autoasekuracji, stalowe stopnie i inne sztuczne ułatwienia.

Jak stwierdził, Ján Mokoš, przewodniczący rady regionalnej organizacji CR Regionu Vysoké Tatry, via ferrata połączy Czerwoną Ławkę (2352 m) z Lodową Przełęczą (2372 m) i będzie dostępna dla turystów już tego lata! Nie wiadomo na razie czy szlak będzie przebiegał przez Mały Lodowy Szczyt (2461 m), który znajduje się na grani pomiędzy dwoma wspomnianymi punktami. Według cytowanego urzędnika, na szlaku pojawi się sprzęt do autoasekuracji, stalowe stopnie i inne sztuczne ułatwienia. Nieznany na razie jest kolor nowej ścieżki.

Via ferrata to szczególny rodzaj szlaku turystycznego. W przeciwieństwie do standardowych przejść z ułatwieniami, w stylu Orlej Perci, jest on w pełni przystosowany do przechodzenia go z pomocą przyrządów asekuracyjnych. Obecnie tego typu ścieżki występują głównie w Alpach i Dolomitach. W Tatrach będzie to pierwsza tego typu konstrukcja. Czekamy z niecierpliwością!

Komentarze (9)
Pierwsza via ferrata w Tatrach już tego lata
Zaloguj się
 • asete

  Oceniono 29 razy 23

  Dolomity należą do Alp Wschodnich. Pozdrawiam.

 • mgrzemow

  Oceniono 21 razy 15

  Ferraty wystpują w całym alpejskim świecie. Poza tym wiem o ferratach w Hiszpanii, na Korsyce, Norwegii, Wielkiej Brytanii (klify).

  Nie występują w Polsce - ponieważ oczywiście my wiemy lepiej jak powinny wyglądać szlaki wspinaczkowo-turystyczne.

  Szlaki w tatrach to jest jakiś śmiech - chodniki wymurowane kamieniami. Dziwią się potem, że chodzą ludzie nieprzygotowani. Jak dla mnie to najlepiej byłoby zburzyć to wszystko i zostawić ścieżki - jak we wszystkich normalnych górach.

 • grr-5

  Oceniono 27 razy 11

  Jest jeszcze mała ferratka w starym kamieniołomie w Tatrzańskiej Kotlinie.Ogólnie super wiadomość,oby jak najwięcej ich powstało,również u nas.

 • inkiper

  Oceniono 5 razy 5

  No dobrze, a czy na owej otwartej ferracie już ktoś był?, no bo lato się już kończy...

 • mgrzemow

  Oceniono 14 razy 4

  U nas to jak rozumiem niemożliwe?

 • zkonrad

  Oceniono 41 razy 3

  "zostanie otwarta", a nie "będzie otworzona".

 • w0007

  Oceniono 14 razy 0

  Słowacy mogą ! a my nie ?
  aaa wiem - bo pani w szpilkach i rodzina z wózkiem będzie miała problem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX