Sport.pl

Aleksiej Bołotow zginął na Mount Evereście

- Nie wiem jak to powiedzieć... Aleksiejowi pękła lina. Nie wytrzymała na ostrej krawędzi.  - poinformował Denis Urubko, partner Bołotowa. Rosyjscy himalaiści chcieli wyznaczyć nową drogę w stylu alpejskim na południowo-zachodniej ścianie Mount Everestu (8848 m.n.p.m). Bołotow miał 50 lat. Był jednym z najwybitniejszych rosyjskich wspinaczy.

Bołotow i Urubko działali w Himalajach od ponad miesiąca. Tragedia wydarzyła się w momencie, kiedy zaaklimatyzowani wspinacze ruszyli do ataku szczytowego. Ostatnie dni spędzili w wiosce Deboche.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Bołotow i ja ruszymy 15 maja rano z bazy - mówił Urubko.

Wypadek zdarzył się tuż po wyjściu, o 5 rano na wysokości 5600 m. Zgodnie z informacjami rosyjskiej strony Maountain.ru lina Bołotowa przetarła się na ostrej krawędzi skały. Rosjanin poleciał w dół.

Bołotow miał 50 lat, był absolwentem politechniki, miał żonę i dwoje dzieci. Był jednym z najwybitniejszych rosyjskich wspinaczy. W 2007 roku wyznaczył nową drogę na zachodniej ścianie K2, dwa razy został nagrodzony prestiżowym Złotym Czekanem (za zachodnią ścianę Manaslu i ścianę Jannu). W 2012 roku wraz z członkami wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu nieudanie atakował szczyt Lhotse (8516 m).

Arcytrudna próba Rosjan

Bołotow i Urubko próbowali dokonać na Evereście czegoś niezwykłego: wejść na szczyt nową drogą w stylu alpejskim - bez tragarzy, bez wcześniejszego zakładania obozów, bez dodatkowego tlenu. Nikomu się to jeszcze nie udało. Najbliżej byli Reinhold Messner i Erhard Loretan z Jeanem Triolletem.

Messner to legenda himalaizmu, pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. W 1980 roku zdobył szczyt, ale korzystał z wcześniej przygotowanych depozytów.

Loretan to trzeci człowiek, który wszedł na wszystkie ośmiotysięczniki (po Messnerze i Jerzym Kukuczce). W 1986 roku z Triolletem zdobył Everest w stylu alpejskim, ale dobrze znaną drogą na północnej ścianie: przez kuluary japoński i Hornbeina.

Bołotow  i Urubko próbowali wytoczyć trasę na południowo-zachodniej ścianie Everestu. Do tej pory z tej strony szczyt osiągnięto tylko kilka razy. Wszystkich przejść dokonano w ciężkim stylu himalajskim, wielu z użyciem dodatkowego tlenu.

Tak miała wyglądać droga Bołotowa i Urubki (zielona linia):

aaa

źródło:explorersweb. foto: Simone Moro, topo: Denis Urubko. Legenda: wspinanie.pl

Projekt drogi Bołotow-Urubko (kol. zielony). Istniejące drogi: 1. Zachodnia grań (Jugosłowianie 1979), 2. Filar pd.- zach. ściany (Rosjanie 1982), 3. Pd.- zach. ścianą (Koreańczycy 2009), 4. Pd.- zach. ścianą (Brytyjczycy 1975), 5. Pd. filar (Polacy 1980), 6. Pd. filar (wariant słowacki 1984), 7. Pd. grań (pierwsi zdobywcy 1953)

Dominik Szczepański

Komentarze (68)
Aleksiej Bołotow zginął na Mount Evereście
Zaloguj się
 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 232 razy 198

  Dla himalaizmu to może i strata, ale większa dla jego żony i dzieci.

 • mkphl00

  Oceniono 166 razy 78

  trudne miesiące i kolejna duża strata dla himalaizmu. Pokój jego duszy, był wielki i zginał sięgając po marzenia przez wielu nawet nie wymarzone.

 • storkowy

  Oceniono 79 razy 61

  " Rosyjscy himalaiści chcieli wyznaczyć nową drogę w stylu alpejskim na południowo-zachodniej ścianie Mount Everestu (8848 m.n.p.m). "
  Urubko to Kazach.

 • plpolak

  Oceniono 165 razy 25

  Dlaczego na Evereście nie zbuduje się kolejki linowej? myślę że mogłoby się to opłacić... w końcu to najwyższa góra.

 • corepl

  Oceniono 37 razy 21

  Która trasa jest najłatwiejsza - (7?), którędy wchodzą ci wszyscy chętni amatorzy?

 • mgr.nauk

  Oceniono 267 razy 17

  Ciekaw jestem kiedy pojawią się zawody w stylu:
  wejście bez skarpetek
  wejście tyłem
  wejście z workiem kartofli na plecach

 • losiu4

  Oceniono 29 razy 9

  " bez tragarzy, bez wcześniejszego zakładania obozów, bez dodatkowego tlenu"

  o, to rowumiem. A nie tak jak większosć "zdobyfffcuffff" co to ich Szerpowie na szczyt niemal na plecach wnoszą. Choć gość powinien o zonie i dzieciach pomysleć...

  Pozdrawiam

  Losiu

 • arj3

  Oceniono 6 razy 4

  Czy to nie jest jeden z tych kolesi co byli na zdjęciu w papciach przed wyprawą? Bo bardzo im kibicowałem. Dla mnie to szok.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX