Sport.pl

Dramat Irańczyków na Broad Peaku, sukcesy i niepokoje na innych górach

Trójka Irańczyków zdobyła Broad Peak nową drogą. Podczas zejścia himalaiści mieli jednak problemy. Zostali uznani za zaginionych, a załamanie pogody uniemożliwia kontynuowanie akcji poszukiwawczej.

Irańska ekspedycja w składzie: Aidin Bozorgi, Pouya Keivan i Mojtaba Jarabi zdobyła Broad Peak 16 lipca. Irańczycy weszli na wierzchołek nową drogą, którą poprowadzili na południowo-zachodniej ścianie góry.

Broad Peakźródło: explorersweb.com

Na zielono - normalna droga. Na czerwono - nowa droga poprowadzona przez Irańczyków

Po sukcesie postanowili wracać normalną drogą do obozu III, gdzie czekali na nich dwaj koledzy. Zejście okazało się bardziej skomplikowani niż myśleli. Prawdopodobnie w wyniku załamania pogody albo trudności technicznych musieli biwakować dwie noce nad obozem III na wysokości ok. 7800 metrów. W środę 17 lipca byli na wysokości 7700 metrów. Dzień później połączyli się z bazą i poprosili o pomoc. Kończyła im się woda i jedzenie. Koledzy przebywający w obozie III nie wyszli w ich stronę - prawdopodobnie spowodowane to było stanem zdrowia.

W górę z bazy ruszyła za to grupa wysokogórskich porterów. Wieczorem 18 lipca z bazą skontaktował się Aidin Bozorgi. Był blisko przełęczy na wysokości 7800 metrów. Powiedział, że ich namiot został zerwany, a jeden z kolegów jest w złym stanie. Z bazy dostał wiadomość, że pomoc jest w drodze i powinna dotrzeć do wspinaczy następnego dnia, jednak akcja ratunkowa opóźniła się.

Ostatni kontakt z bazą Irańczycy nawiązali w sobotę wieczorem. Kiedy wysokogórscy porterzy dotarli do przełęczy, nie znaleźli w jej pobliżu himalaistów. W niedzielę 21 lipca wspinaczy wypatrywano też z helikoptera. Bez skutku. Kolejna akcja z użyciem helikoptera została odwołana z powodu złej pogody. Prognozy mówią, że w ciągu najbliższych dni nie będzie lepiej. Kierownik niemieckiej wyprawy, która działała w pobliżu na Gaszerbrumie II powiedział, że była to ostatnia szansa na znalezienie ich żywych lub martwych.

- Pogoda nad Broad Peakiem załamała się. Śnieg może przykryć wszystko. Akcja ratunkowa w takich warunkach nie jest możliwa - powiedział Thomas Laemmle, który pomagał w ustaleniu pozycji irańskich wspinaczy.

Szanse na uratowanie Irańczyków są już znikome.

Sukcesy i niepokoje na innych szczytach

Jedyna wyprawa działająca na Nanga Parbat mimo niedawnego zamachu to rumuńska ekspedycja. Mariusowi Gane'owi, Teo Vladowi, Zsoltowi Torokowi i Aurelowi Salasanowi udało się zdobyć szczyt 19 lipca. Bezpiecznie wrócili do bazy.

Wąskie okno pogodowe, które zamknęło się 21 lipca wykorzystało wielu wspinaczu na Gaszerbrumie II. Na szczyt weszła ekspedycja tajwańska, Kobler-Parter Expedition, członkowie niemieckiej wyprawy AMICAL oraz pojedynczy wspinacze z innych krajów.

Problemy mają z kolei członkowie hiszpańskiej wyprawy na Gaszerbrum I. Zła pogoda zatrzymała ich atak na wysokości 7000 metrów. Jeden z nich, Alfredo Garcia nie bez problemów dotarł do obozu III, gdzie czeka na poprawę pogody. Do obozu II zmierzali jego koledzy: Xevi Gomez, Alvaro Paredes i Abel Alonso. Nie ma z nimi kontaktu. Ruszyła już akcja poszukiwawcza, którą załamanie pogody zatrzymało w obozie II.

21 wspinaczy czeka pod K2 na poprawę pogody. Okno pogodowe spodziewane jest po 27 lipca.

dsz, explorersweb

Komentarze (26)
Dramat Irańczyków na Broad Peaku, sukcesy i niepokoje na innych górach
Zaloguj się
 • jorahmormont

  Oceniono 41 razy 21

  Przepraszam, a kto to jest porter? Nie każdy ma obowiązek to wiedzieć, chyba autor powinien wyjaśnić?

 • calidris

  Oceniono 45 razy 17

  Porterów? Jak rozumiem tragarze pili mocne ciemne piwo - bardzo niebezpieczne na takich wysokościach.

 • globus_polski

  Oceniono 16 razy 16

  Za :Slownikhistoryczny.pl / Mediahistoryczne.pl :
  porter
  I. Rzeczownik
  1. (w pociągu, hotelu, powozie) bagażowy
  2. (w podróży) tragarz
  3. (w znaczeniach archaicznych) dźwigacz; drążnik; dźwigoń

 • golek1

  Oceniono 17 razy 9

  Porter to inaczej tragarz. Cóż, sami ignoranci opanowali to forum. Ale jak widać, nie przeszkadza to wypowiadać się w kwestii o której nie ma się pojęcia. Takie czasy niestety nastały.

 • adin.dwa.tri

  Oceniono 38 razy 6

  "W niedzielę 21 lipca wspinaczy wypatrywano też z helikoptera. Bez skutku. Kolejna akcja z użyciem helikoptera została odwołana z powodu złej pogody."

  Czyli jednak można użyć helikoptera na tej wysokości? Bo wszyscy tłumaczyli, że nie, jak naszych szukali...

 • diabelski.izraelita

  Oceniono 39 razy 5

  no i co się podniecacie ?? co roku w himalajach ginie dziesiątki ludzi, a w takich Alpach w samym masywie Mt Blanc rocznie ponad 200...

  to co robicie jest świństwem, zarabianiem na TRUPACH i ludzkich tragediach, gorzej niż PiS. No ale wiadomo Skończyła się "Madzia z Sosnowca", Berbeka nie znaleziony ale towarzysz wspinaczki pochowany... no to jeszcze temat trochę można pociągnąć co by z kliknięć i wyświetleń reklam się zarobiło pieniędzy.

  WSTYDŹCIE SIĘ !!!

 • miszon_imposibol

  Oceniono 1 raz -1

  Dziwne, bo przeciez wielokrotnie tu pisano, że włączenie w akcje ratunkowa helikopterów na broad peak było niemozliwe?
  o co chodzi?

 • lukedezoo

  Oceniono 2 razy -2

  no I co to zdjécie przedstawia, Panie d.sz ??? nowá drogé na szczyt ?
  pewnie ma Pan racjé - I tak nikt tutaj sié nie zorientuje, a wierszówka leci:)
  szkoda czasu, na czytanie explorersweb ZE ZROZUMIENIEM :)))

 • aprox99

  Oceniono 10 razy -2

  co chwilę słychać o dramatach w tej okolicy.Nie każdy któremu się wydaje to Reinhold Messner.Nie dość już tego amatorskiego łażenia a potem zawracania dupy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX