Sześć nowych ośmiotysięczników?

Nepalczycy chcą, aby Międzynarodowa Unia Towarzystw Alpinistycznych rozszerzyła listę ośmiotysięczników. Chodzi o sześć szczytów, które do tej pory nie były traktowane jako samodzielne wierzchołki. - Wydaje się, że chodzi o pieniądze - mówi znawca górskiego świata Janusz Kurczab. - Ruch typowo marketingowy - dodaje Piotr Pustelnik, zdobywca czternastu ośmiotysięczników.

Wygraj lot paralotnią >>

Nepalskie władze starają się o włącznie do listy samodzielnych ośmiotysięczników pięciu szczytów leżących na terytorium ich kraju i jednego, który znajduje się w Pakistanie.  Nepalskie wierzchołki to: Yalung Kang, czyli Kanczendzonga Zachodnia (8505 m.n.p.m), Kanczendzonga Centralna (8482 m), Kanczendzonga Południowa (8476 m), Lhotse Middle (8410 m) i Lhotse Shar (8382 m). W Pakistanie leży Broad Peak Central, czyli Broad Peak Middle (8011 m).

Główny wierzchołek Kanczendzongi ma 8586 m, Lhotse 8516 m, a Broad Peak 8047 m.

Po co w ogóle starać się, aby niższe wierzchołki zostały uznane za samodzielne szczyty?

- Wydaje się, że chodzi o pieniądze i spopularyzowanie wypraw w te miejsca. Dlaczego pod Broad Peakiem są tłumy, a na niższe wierzchołki Kanczendzongi mało kto chodzi? Bo nie są samodzielnymi ośmiotysięcznikami - mówi Janusz Kurczab, alpinista, kierownik wielu wypraw w Hindukusz i Karakorum, który na górskiej historii zna się jak mało kto.

Co to znaczy samodzielny szczyt?

W Himalajach i Karakorum, gdzie leżą wszystkie ośmiotysięczniki, panują od wielu lat niepisane zasady. Według nich o zaklasyfikowaniu szczytu jako samodzielnego decyduje tzw. wybitność. Załóżmy, że w jednym masywie znajdują się dwa wierzchołki, które mają ponad 8000 metrów. O tym, czy niższy zostanie zaklasyfikowany jako samodzielny ośmiotysięcznik, decyduje różnica wysokości pomiędzy nim, a najniższym wcięciem oddzielającym go od wyższego szczytu. Jeśli ta różnica, czyli wybitność, to przynajmniej 500 metrów, mamy do czynienia z samodzielnym wierzchołkiem.

Nepalczycy chcą wyzwań czy pieniędzy?

O oficjalnym rozszerzeniu listy ośmiotysięczników zdecyduje Międzynarodowa Unia Towarzystw Alpinistycznych (UIAA) z siedzibą w Szwajcarii. Propozycję na październikowym walnym zgromadzeniu przedstawi szczegółowo jeden z członków unii, Ang Tsering Szerpa, który jest również prezesem Nepal Mountaineering Association, odpowiednika naszego Polskiego Związku Alpinizmu.

- Chcemy, aby zmiany przyczyniły się do wzrostu liczby wypraw w Himalaje. Chcemy też stworzyć nowe wyzwania dla kolejnej generacji wspinaczy. Delegacja Nepalu musi w tym celu zorganizować silną kampanię i przekonać pozostałych delegatów - tłumaczy Ang Tsering Szerpa.

O to, że w grę wchodzą duże pieniądze nie ma wątpliwości. Obecnie ponad 300 szczytów w Nepalu jest otwartych dla ekspedycji. W sezonie letnim przynoszą one prawie 100 mln zł zysku.

- Działania Nepalczyków uważam za ruch typowo marketingowy. Chcą powiększyć rynek ośmiotysięczników. Takie pomysły już były, ale do tej pory analizy mówiły, że te szczyty nie są samodzielne. Ja bym się specjalnie tymi rewelacjami więc nie podniecał. W świadomości ludzi jest głęboko zakorzenione, że ośmiotysięczników jest czternaście. Zmiana zasad oznaczałaby niepotrzebne zamieszanie - mówi Piotr Pustelnik, który w 2010 roku zakończył kompletowanie Korony Himalajów i Karakorum, czyli czternastu ośmiotysięczników. Zdobył ją jako trzeci Polak (po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim) i dwudziesty himalaista w historii.

Co z Koroną Himalajów i Karakorum?

Jeśli Międzynarodowa Unia Towarzystw Alpinistycznych wprowadzi pomysł Nepalczyków w życie, to zasada wybitności zostanie złamana. Konsekwencją tego może być debata nad zmianą zasad Korony Himalajów i Karakorum. Zamiast 14 ośmiotysięczników, trzeba będzie teraz zdobyć aż 20? Co z dotychczasowymi zdobywcami? Trudno wyrokować.

- Przewaga żyjących i młodszych przyszłych zdobywców dwudziestu szczytów z nowej listy jest zbyt oczywista i porównywanie ich osiągnięć z poprzednikami byłoby nie do zaakceptowania. Mam nadzieję, że unia nie zmieni zasad - dodaje Kurczab.

Dominik Szczepański

Copyright © Agora SA