Sport.pl

Bielecki o raporcie PZA: Najpierw się popłakałem, później prawie rozwaliłem szafę

- Najpierw się popłakałem. Następną reakcją była agresja: prawie rozwaliłem szafę z wściekłości. A teraz wszystko się plącze, od złości po przerażenie. Najsilniejsze jest cholerne poczucie niesprawiedliwości; poczucie, że zostałem kozłem ofiarnym - mówi dziennikarzom ''Tygodnika Powszechnego'' Adam Bielecki, który przeczytał raport komisji badającej przebieg wydarzeń na Broad Peaku.

Cyfrowe wydanie ''Tygodnika Powszechnego'' można kupić tutaj >>

W środę został opublikowany raport specjalnej komisji Polskiego Związku Alpinizmu, która badała przebieg wydarzeń na Broad Peaku. Dziennikarze ''Tygodnika Powszechnego'' dotarli wcześniej do raportu i rozmawiali o nim z Adamem Bieleckim. Raport mówi o '''błędach, zaniechaniach, złamaniu norm etycznych''.

Przypomnijmy: 5 marca na wierzchołku Broad Peaku (8047 m) stanęli kolejno: 29-letni Adam Bielecki (KW Kraków), 33-letni Artur Małek (KW Katowice), 58-letni Maciej Berbeka (KW Zakopane) i 27-letni Tomasz Kowalski (KW Warszawa). Dwaj ostatni nie zdołali powrócić na noc do obozu. 8 marca zostali uznani za zmarłych. Akcją kierował Krzysztof Wielicki.

W skład komisji weszli: Piotr Pustelnik (zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięczników), Anna Czerwińska (himalaistka), Michał Kochańczyk (alpinista i kierownik wielu wypraw), Bogdan Jankowski (specjalista od łączności radiowej w górach), Roman Mazik (wielokrotny lekarz wypraw himalajskich).

Cały wywiad dostępny w ''Tygodniku Powszechnym''. Można go kupić już teraz on-line. My wybraliśmy kilka fragmentów.

Rozłożenie akcentów

Bielecki ma żal do twórców raportu. Jego zdaniem członkowie wyprawy nie zostali ocenieni w równy sposób. Jemu dostało sie najbardziej, jego postawa jest ''jednoznacznie negatywna''. Postawa Małka budzi ''poważne zastrzeżenia'', chociaż, jak mówi Bielecki, Małek odmówił Berbece wspólnego schodzenia. Również samodzielne schodzenie Berbeki nie zostało negatywnie ocenione.

- Dostaję naganną ocenę za te same działania, za które kierownik na poziomie decyzji dostaje ocenę pozytywną. (...) To nieuczciwe - mówi Bielecki.

Subiektywne poczucie

Twórcy raportu piszą o ''subiektywnym poczuciu'' podczas ataku szczytowego. Ma to oznaczać, że stan wspinaczy nie był tak zły, aby musieli natychmiast schodzić. Bielecki odpiera ten zarzut mówiąc, że w całym wspinaczkowym życiu nie był bardziej wyczerpany.

- Subiektywne poczucie? Byłem pewien, że umrę i nie zejdę z tej góry! - komentuje Bielecki.

Zła strategia? Nie uzgodnili zasad?

''Tygodnik Powszechny'' podaje dwa fragmenty raportu.

1) "Kierownik wyprawy optował za rozwiązaniem ataku dwiema dwójkami (...), ale uczestnicy uznali, że zespół czteroosobowy będzie silniejszy i da większe prawdopodobieństwo sukcesu".

Bielecki odpowiada, że był zwolennikiem dwóch zespołów. Decyzja, że idą razem, w czwórkę, wyszła od kierownika wyprawy Krzysztofa Wielickiego.

- Tomek Kowalski uważał, że rozdzielenie zespołów pozbawi go szans na atak. To on przeforsował opcję jednego zespołu, a Krzysiek się jej nie przeciwstawił - mówi Bielecki.

2) "Uczestnicy wyjścia szczytowego nie uzgodnili ze sobą podstawowych zasad taktycznych, tzn. zasad postępowania w przypadku słabego tempa wspinaczki (nieprzekraczalna godzina odwrotu), zasad postępowania w przypadku drastycznego osłabnięcia któregokolwiek z uczestników ataku wymagającego sprowadzenia oraz nie zostało wyraźnie powiedziane, kto jest liderem wyjścia".

Bielecki przyznaje, że brak ustaleń był błędem. Dodaje, że jego zdaniem wszyscy jednak czuli, ze trzeba zejść do przełęczy za dnia.

Berbeka zdecydował o kontynuacji ataku

Dziennikarze zapytali Bieleckiego, czy atak nie powinien był zostać przerwany w momencie, kiedy wspinacze zorientowali się, że jest już późno. Zdaniem Bieleckiego, trzeba było zawrócić z przedwierzchołka Rocky Summit, jednak decyzję o dalszym ataku podjął Berbeka.

Bielecki wypowiada tutaj mocne zdanie:

''Dziś mogę powiedzieć coś, czego nigdy dotąd nie mówiłem: przyczyną tragedii na Broad Peak była błędna ocena swojego stanu przez Maćka i Tomka. Każdy z nas na tej grani musiał spojrzeć w głąb siebie i powiedzieć: "dam radę" albo "nie dam rady". Oni się pomylili''.

Walka o przetrwanie

Bielecki wiele razy podkreśla, że dla niego atak szczytowy był walką o przetrwanie. Wspinacz ma żal, bo po przeczytaniu raportu odniósł wrażenie, że powinien był zginąć na Broad Peaku.

- Byłbym teraz bohaterem narodowym. Tamte realia można porównać do wojny. Czy ocenimy jednoznacznie żołnierza, który w sytuacji zagrożenia życia rzucił broń i w panice uciekł? Tak, my tam zaczęliśmy uciekać. Wszyscy, włącznie z Maćkiem. Czy to wystarczy, żeby nas - a właściwie mnie, bo to o mnie jest mowa - jednoznacznie potępiać? - pyta Bielecki.

Co dalej?

Bielecki mówi, że raport uderza bezpośrednio w niego. Myśli o wyjeździe na Zachód, bo stał się ''kozłem ofiarny'', ''ofiarą polskiego piekła''. Jego zdaniem w Polsce i tak nie ma się z kim wspinać, a po śmierci Artura Hajzera nikt nie pociągnie dalej programu Polskiego Himalaizmu Zimowego.

wybrał dsz

Komentarze (212)
Bielecki o raporcie PZA: Najpierw się popłakałem, później prawie rozwaliłem szafę
Zaloguj się
 • dokkk66

  Oceniono 861 razy 599

  Kult rytualnego samobójstwa, wiecznie żywy. Jak by wszyscy zgineli to by było takie piękne, takie polskie.
  A tu dwóch przeżyło. Wszystkie lektury szkolne, wszystkie powstania, wszystkie chwalebne klęski na marne.
  Wzięli i zeszli.

 • socrates11

  Oceniono 318 razy 250

  Dwie spraw.

  1. Przeciez, to było pierwsze w historii zimowe zdobycie tego szczytu, więc jakim cudem tego wielkiego wyczynu mieli dokonać wszyscy 4 wspinacze, niektórzy co wiadomo słabsi...

  2.„Uczestnicy wyjścia szczytowego nie uzgodnili ze sobą podstawowych zasad taktycznych, tzn. zasad postępowania w przypadku słabego tempa wspinaczki (nieprzekraczalna godzina odwrotu), zasad postępowania w przypadku drastycznego osłabnięcia któregokolwiek z uczestników ataku wymagającego sprowadzenia oraz nie zostało wyraźnie powiedziane, kto jest liderem wyjścia”.

  No panowie, przy takiej organizacji to trudno potem mieć pretensje do tych co przeżyli...

 • rr44

  Oceniono 215 razy 191

  Ja się na alpinizmie nie znam, ale dziwi mnie, dlaczego stworzono czteroosobowy zespół z alpinistów o tak zróżnicowanych możliwościach. Bielecki jest bardzo szybki i było wiadomo, że zostawi resztę z tyłu albo będzie musiał na siłę zwalniać, a przecież chodzi o to, żeby wejść i zejść możliwie najszybciej. Kowalski miał małe doświadczenie, Berbeka - szósty krzyżyk na karku. Gdyby szli sami, być może by zawrócili, ale widząc, że dwaj pozostali już schodzą ze szczytu, postanowili kontynuować, co jest psychologicznie zrozumiałe.

 • arkadius.muhomory

  Oceniono 353 razy 181

  Bielecki bardzo sensownie mówi
  to nie była wyprawa turystyczna tylko wyprawa ekstremalna w sensie ścisłym - to było pierwsze zimowe wejście na Broad Peak
  w tak estremalnych warunkach nie ma możliwości by ktoś pomagał innemu bo po prostu się nie da

 • yogini1

  Oceniono 203 razy 159

  .

  Rzeczywiście .. znaleźli kozła ofiarnego, każdy z nich wie o tym że jego wyjazd może być ostatni i nie dramatyzujmy tego bo instynkt samozachowawczy jest czasami silniejszy od innych względów .
  Ryzyko jest ryzykiem i podejmując je ci ludzie mają pełną świadomość jego konsekwencji ... chwała im za to że zdobyli szczyt , przejdą do historii, oni wiedzieli o tym i tego chcieli .
  Patrząc na to wszystko z góry na pewno mówią ..... dajcie sobie siana ... chcieliśmy, weszliśmy , zdobyliśmy a że nie udało się zejść ... takie jest ryzyko ____ cześć ich pamięci...

  .

 • crea

  Oceniono 142 razy 112

  "Życie się kurczy i zawiera w tych trzech konkretnych krokach naprzód" - tak opisał właśnie chyba Bielecki jak się odbiera góry wysokie zimą. Warto to przemyśleć zanim się będzie oceniać.

 • jestjakwniebie

  Oceniono 273 razy 71

  Bielecki a jak tam sprawa pozostawionego przez Ciebie w Alpach pana D. Z Rybnika, który zmarł z wycieńczenia.

 • okulele99

  Oceniono 571 razy 69

  czy to jest, przepraszam, z punktu widzenia kraju, w ogóle istotne ?
  świat himalaistów niech się swoimi sprawami zajmuje. może na główną stronę dajcie jakies raporty o gospodarce, euro, coś co jest iważne dla kraju, a nie jakieś raporty o kilku facetach co szukają suto-opłaconch wrażeń na 8 tysiącach metrów. kogo to k**wa obchodzi ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX