Artur Małek: Nie wierzę, że ktoś szedł nieświadomie

Artur Małek na szczycie

Artur Małek na szczycie (Polski Himalaizm Zimowy)

- Każdy z nas podjął decyzję, że wypływamy na nieznane wody. Na szczycie zobaczyłem to, o czym mówił kiedyś Maciej Berbeka. Zobaczyłem drugą stronę lustra - mówi Artur Małek, pierwszy zimowy zdobywca Broad Peaku.

Przypomnijmy: 5 marca na wierzchołku Broad Peaku (8047 m) stanęli kolejno: 29-letni Adam Bielecki (KW Kraków), 33-letni Artur Małek (KW Katowice), 58-letni Maciej Berbeka (KW Zakopane) i 27-letni Tomasz Kowalski (KW Warszawa). Dwaj ostatni nie zdołali powrócić na noc do obozu. 8 marca zostali uznani za zmarłych. Akcją kierował Krzysztof Wielicki.

Podczas Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju odbyło się spotkanie z członkami wyprawy na Broad Peak. Wielki namiot wypełnił się po brzegi. Burza oklasków powitała Artura Małka, Adama Bieleckiego i Krzysztofa Wielickiego. Największe brawa dostał Bielecki, którego wydany niedawno raport Polskiego Związku Alpinizmu krytykuje najbardziej.

Omówienie raportu >>

''Chyba byłem na innej wyprawie''

Zachowanie Artura Małka wg twórców raportu budzi poważne zastrzeżenia. Zarzuca się mu m.in. świadome zerwanie zasady kontaktu wzrokowego. Małek podczas spotkania opowiadał szeroko o ataku szczytowym i swoich odczuciach.

- Od kilku miesięcy obserwuję to, co się dzieje. Mam wrażenie, że ja byłem na innej wyprawie, że pod Broad Peakiem działały dwie wyprawy. Jedna to ta, którą pamiętam, a o drugiej wszyscy dyskutują. Na Broad Peaku widziałem szczęśliwych ludzi, którzy bardzo chcieli tam pojechać - zaczął Małek.

Himalaista zwrócił uwagę, że kluczowym momentem było wejście na Rocky Summit, przedwierzchołek góry.

- Tam jeszcze można było zawrócić. Miałem takie uczucie, że wyrównałem rekord Maćka Berbeki sprzed 25 lat. Podejrzewam, że każdy z nas podjął na Rocky Summit decyzję, że wypływa na nieznane wody. Ja to porównuję do decyzji Krzysztofa Kolumba. Każdy z nas musiał to sam sobie postanowić. Nie wierzę, że ktoś tam szedł nieświadomie - mówi Małek. I dodaje, że zaskoczyła go odległość, która dzieli Rocky Summit od szczytu. - Kiedy zobaczyłem wierzchołek pomyślałem: nareszcie koniec tej walki, tej wspinaczki. Ale po chwili dotarło do mnie - ja pierdzielę, ale to jest daleko. I postawiłem krok w stronę niewiadomej.

''Zobaczyłem drugą stronę lustra''

Małek przyznaje, że po zdobyciu szczytu rozpoczęła się walka o życie.

- Maciek mówił, że przy ekstremalnych warunkach, kiedy ryzykujemy życie, możemy zobaczyć drugą stronę lustra. I ja ją zobaczyłem. Wielu mówi nam, że mieliśmy idealne warunki. Te idealne warunki to - 35 stopni w słońcu. W cieniu dało się wytrzymać w bezruchu piętnaście, dwadzieścia sekund. Jedyna myśl, jaką miałem na szczycie to, że staję przed wielką próbą. Że całe życie, całe kilkunastoletnie wspinanie skupiło się na ten moment - mówi Małek.

Charakterystyczną cechą Broad Peaku jest fakt, że w drodze powrotnej ze szczytu trzeba podejść pod Rocky Summit, jeden z niższych skalnych wierzchołków ośmiotysięcznika.

- Inne góry mają tak, że po szczycie się schodzi. A tutaj żeby zejść, trzeba jeszcze podejść. Ta konieczność ponownej wspinaczki pod górkę może sprawić, że organizm może tego nie wytrzymać. Wiedziałem, że po szczycie przyjdzie to najgorsze. W bazie dyskutowaliśmy, czy po zdobyciu szczytu zejście w nocy będzie możliwe. Nikt w zimie w Karakorum jeszcze tego nie robił. Byliśmy pierwsi - powiedział Małek.

Dominik Szczepański, Lądek Zdrój

Komentarze (20)
Artur Małek: Nie wierzę, że ktoś szedł nieświadomie
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 179 razy 125

  Taka uwaga : każdy, kto chciał schodzić w grupie - mógł. Wystarczyło dołączyć do schodzącego Adama Bieleckiego.
  Nikt tego nie zrobił - Kowalski i Berbeka zadecydowali, że idą w górę, a nie w dół.
  To nie były nieświadome dzieci i nie traktujmy ich tak. Nikt nie mógł zadecydować za nich.

 • szalhen

  Oceniono 217 razy -109

  ciekawe co było po tej "drugiej" stronie ?
  "W cieniu dało się wytrzymać w bezruchu piętnaście, dwadzieścia sekund."
  Chyba naoglądał się filmów w stylu "Pojutrze" - Tomek Kowalski wytrzymał jeszcze wiele godzin.
  Najsmutniejsze w tym wszystkim jest całkowity brak empatii u tych młodych gniewnych himalaistów.
  I te ciągłe stwierdzenia że walczyli o życie.
  Mam jednego kolegę który kiedy ma zatwardzenie to też twierdzi że walczy o życie ( w WC )
  :-(

 • mystician

  Oceniono 201 razy -111

  "porównuję to do decyzji Kolumba", "postawiłem krok w stronę niewiadomej", "całe moje wspinanie skupiło się na ten moment", "nikt jeszcze tego nie robił, byliśmy pierwsi".

  Analiza psychologiczna:

  Bezproduktywne gnojki z przerostem ego, które nie zawahają się zostawić kumpla na śmierć, gdy zadbanie o jego życie mogłoby kolidować z ich planami.

  Koniec analizy, dziękuję za uwagę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX