Sport.pl

Janusz Majer nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy

- Nie chcę, żeby to, co robił Artur Hajzer, zostało zaprzepaszczone. Dlatego zgodziłem się zostać koordynatorem programu Polski Himalaizm Zimowy. Chciałbym jednak, by ten projekt działał trochę inaczej - powiedział Janusz Majer.

Polub nas na facebooku. Będzie ciekawie >>

Podczas 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego odbył się panel dotyczący zimowej wyprawy na Broad Peak oraz przyszłości Polskiego Himalaizmu Zimowego. Program, który w 80. latach rozpoczął Andrzej Zawada kilka lat temu reaktywował Artur Hajzer. Celem były pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki. Udało się dwa razy - w 2012 roku na Gaszerbrumie I i rok później na Broad Peaku. W lipcu Hajzer zginął w Karakorum i kontynuacja programu była zagrożona.

- Na ostatnim szczycie środowiska wspinaczkowego w Podlesicach rozmawialiśmy m.in. o przyszłości. Zgodziliśmy się, że powinniśmy działać w górach wysokich. Ustaliliśmy, że koordynatorem programu zostanę ja. Żyłem bardzo blisko z Arturem i szkoda by było zaprzepaścić jego ideę. Nie chciałbym jednak, by był to tylko program im. Artura Hajzera, skupiający się wokół zimowych wypraw na ośmiotysięczniki. Chciałbym, żebyśmy finansowali też małe wyprawy, które będą działać w stylu alpejskim na trudnych technicznie drogach. Na początku na siedmiotysięcznikach. Mamy tutaj mocnych kandydatów - Janusza Gołębia i Marcina Tomaszewskiego. A druga sprawa, to wspieranie wypraw kobiecych na ośmiotysięczniki - powiedział Janusz Majer podczas spotkania na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim.

Majer zamierza powołać radę programową, która pomagałaby w koordynacji projektu.

- Krzysiek Wielicki i Piotrek Pustelnik już zgodzili się w niej zasiąść. Chcę zaprosić też Ludwika Wilczyńskiego i Alka Lwowa. Chcę też, by w radzie zasiadły osoby, które mają na polski himalaizm odmienne wizje od naszych. A co do najbliższych planów - to jeszcze jest za wcześnie, by coś mówić - dodał Majer.

Janusz Majer urodził się 1946 roku. Trzydzieści lat później pojechał na wyprawę na Noszak. W 1984 roku zdobył Broad Peak. W sumie uczestniczył w kilkudziesięciu wyprawach w najwyższe góry świata. Na początku lat 90. założył wraz z Arturem Hajzerem firmę outdoorową Alpinus. W ostatnich latach prowadzili razem markę Hi-Mountain. Przyjaźnili się ponad 30 lat.

Komentarze (13)
Janusz Majer nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy
Zaloguj się
 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 144 razy 120

  Ich powinien ZUS sponsorować. Płacą składki, a mało który dociąga do emerytury. Wzorowy płatnik.

 • bully300

  Oceniono 17 razy 17

  Powodzenia! Logiczny pomysł, kontynuujący i nawiązujący do największych osiągnięć, najpiękniejszych lat i wielkich początków polskiego himalaizmu i światowego prekursorstwa w himalaizmie zimowym czy alpejskim. Choć tutaj powinno się pojawić kilka razy słowo "oby", ale... Działajcie, zdobywajcie i wracajcie cali i zdrowi!

  A tak przy okazji, czytając powyższe wspomniała mi się sympatyczna postać Artura Hajzera i jego song o Januszu Gołębiu, wywianym razem z namiotem przez wichurę . Nie będę cytował, bo to może zabrzmieć trochę nie na miejscu, ale kto interesował się trochę dokumentalistyką filmową o polskim himalaiźmie, ten będzie wiedział i też się uśmiechnie, jako i ja się się uśmiecham. :-)

 • tacx

  Oceniono 28 razy 0

  Naturlna kolej rzeczy. Powodzenia panie (bez obrazy) januszu. Trzymam kciuki.

 • dogslut

  Oceniono 70 razy -38

  pamiętam p. Hajzera z programu "idź na całość" i tam się sprawdził, więc nie wiem, co robił nie tak w związku chimalaistów polskich?

 • zbigstar

  Oceniono 60 razy -46

  Nowy szef Klubu Samobójców. Niestety, to ostre stwierdzenie, ale fakty są takie, że atakowanie 8. tysięczników zimą kończy się niepotrzebnymi ofiarami, nie wspominając już o setkach amputowanych palców rąk i nóg. Sam lubię ryzyko, nurkuję, ale nie popieram tego rodzaju programów, które skutkują licznymi zgonami w górach.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 110 razy -88

  Kolejny gość w kolejce do kasy. Jego wypowiedzi uzasadniające przyjęcie stanowiska żenujące.
  Kilka osób. A jaka szumna nazwa. Himalaiści. Polscy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX