Sport.pl

Janusz Gołąb i Marcin Kaczkan zdobyli K2,

Janusz Gołąb nad ranem polskiego czasu zdobył K2, drugi co do wysokości szczyt ziemi. Kilka godzin później na wierzchołku stanął Marcin Kaczkan.

Gołąb uczestniczy z wyprawie w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. W jej ramach polscy wspinacze mieli zdobyć górę w lecie, by przygotować się do wyprawy zimowej. K2 to jeden z dwóch nie zdobytych dotąd zimą ośmiotysięczników.

W w wyprawie biorą udział także Marcin Kaczkan (kierownik), Artur Małek, Paweł Michalski i Piotr Snopczyński. W ataku szczytowym poza Gołąbem brali udział Michalski i Małek, ale zawrócili 150 metrów poniżej szczytu. Obecnie znajdują się w obozie czwartym. Kilka godzin po Gołębiu na wierzchołku stanął Marcin Kaczkan. Wszyscy bezpiecznie wrócili do obozu IV.  W piątek planują zejść do bazy.

"Góra Morderca"

K2 jest uznawany za najtrudniejszy do zdobycia ośmiotysięcznik. Ze względu na liczne wypadki śmiertelne o szczycie mówi się "Góra Morderca".

Gołąb jest dopiero jedenastym Polakiem który zdobył wierzchołek K2. Jako pierwsza dokonała tego w 1986 roku Wanda Rutkiewicz. W XXI wieku szczyt spośród Polaków zdobyli jedynie Dariusz Załuski (2011) i Adam Bielecki (2012).

O niesamowitych wyprawach himalaistów przeczytaj w książkach >>

Komentarze (40)
Janusz Gołąb i Marcin Kaczkan zdobyli K2,
Zaloguj się
 • mirasko70

  Oceniono 47 razy 41

  Gratulacje!

 • Don Hubix

  Oceniono 29 razy 17

  Hi

  Artur Hajzer na zimowej wyprawie na Gasherbrum I przyspiewywal: 'Bo kiedy leje, i kiedy mrozi-to Janusz Golab nie zawodzi'.

  Trzymam kciuku za szczyt Artura. Marcin niech zawraca bezpiecznie, i tak nie pojedzie na zimowe K2 gdyz poprzednie zostalo przerwane wlasnie przez niego.

  Pozdrawiam hub

 • szaja25

  Oceniono 15 razy 13

  Trzeba mieć tytanowe jaja, gratulacje.

 • adam.127

  Oceniono 13 razy 11

  Gołąb, wiadomo, miał wspomaganie....podlatywał !

 • tinley

  Oceniono 21 razy 9

  Na k2 teraz są relatywnie ciężkie wiec tym wieksze gratulacje dla Janusza. Oby odało sie teraz bezpiecznie zejść.
  Pisanie o górze - mordercy jest zwyczajnym nadużyciem. Góra to zwalisko zastygłej masy skalnej . Ludzie samo się zabijają na niej. W ostatnich dniach szczyt zdobyło ponad 30 osób - robi sie jak na Evereście i będzie się działo jak na Evereście.

 • platfusy.ida.do.paki

  Oceniono 10 razy 8

  Dlaczego "jest dopiero jedenastym Polakiem który zdobył wierzchołek K2"?
  Jedenaście wejść do bardzo przyzwoity wynik. A jeśli doda się do tego, że Polacy zrobili na tej górze dwa najlepsze przejścia (Magic Line i południową ścianę) to polskie wyczyny alpinistyczne na tej górze plasują nas w absolutnym topie.

 • bully300

  Oceniono 6 razy 6

  Leeeci Gołąb po morenie!
  Taaakie wiatru tu ciśnienie!
  Brawo Panie Januszu!

 • marchwianka.0

  Oceniono 7 razy 5

  Gratulacje dla Zdobywcy. Sama nie poszłabym nigdy na taką wyprawę i pewnie nie rozumiem tej pasji ale mam dużo szacunku dla odwagi i sprawności fizycznej tych ludzi. Oby wrócili szczęśliwie!

 • acototak

  Oceniono 4 razy 4

  Niektórzy wiedzą kiedy zawrócić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX