Krzysztof Wielicki opowiada. Pierwszy książkowy wywiad z najwybitniejszym polskim himalaistą

?Mój wybór? - a jakże, mógłby być inaczej zatytułowany wywiad z jednym z najwybitniejszych żyjących himalaistów - Krzysztofem Wielickim. By zajść tam gdzie zaszedł nieustannie musiał wybierać. Między życiem rodzinnym, a górami, między karierą naukową, a zarabianiem pieniędzy na wyprawy, między wygodą domu, a zimnem namiotu, między lękiem, który mówił mu zostań w bazie, a ambicją, która pchała go w górę drogami, którymi nikt wcześniej nie szedł, często solo.

Gdzie zaprowadziły go te wybory najlepiej wie on sam. Przed kilku dniami ukazał się pierwszy tom rozmów Piotra Dróżdża. Panowie snują opowieść okraszoną masą zdjęć . Sięgają do dzieciństwa i do złotych czasów polskiego himalaizmu. Tom kończy się na tragicznym 1989 roku, gdy w górskich wypadkach zginęło kilku czołowych polskich wspinaczy z Jerzym Kukuczką na czele.

Wraz z upływem czasu, goją się rany bolesnych wspomnień i łatwiej nam dzielić się refleksjami, łatwiej przyznawać do błędów i uznawać współudział innych w naszych sukcesach. Tak też jest w pierwszym tomie wywiadu. Tytułowy „wybór” Krzysztofa jest dość obszerny. A znając go wiemy, że nie należy do ludzi wylewnych. Himalaista dzieli się wspomnieniami, gdy towarzyszył umierającym kolegom, odpowiada na zarzuty jakie czasem i jemu stawiano, gdy analizowano przyczyny wypadków.

Tym bardziej wiec z ogromną niecierpliwością czekać będę na tom drugi, gdy opowieść  zbliży się do ostatnich wydarzeń sprzed roku, dwóch. Tak jeszcze świeżych tragedii na Broad Peak, czy wspomnień z wcześniejszych wypraw, oraz z czasów, gdy polski himalaizm zapadł w kilkuletni letarg. W drugim tomie będzie też miejsce na podsumowanie niezwykłych osiągnięć wspinaczkowych Krzysztofa i refleksję nad jego nowa drogą jako kierownika wypraw.

W tej roli lidera, w której próbował zastąpić mistrza nad mistrzami - Andrzeja Zawadę, nie szło mu już tak błyskotliwie jak na lodowych ścianach ośmiotysięczników. Czy więc odsłoni się odważnie, dokona wyboru, który nie będzie cenzurą?

Mój wybór. Wywiad rzeka z Krzysztofem Wielickim

Rozmawiał: Piotr Dróżdż

Wydawnictwo: Góry books

Liczba stron: 288

Cena: 52 zł